pless.pl

Reklama

Zdrowie

  • 16 listopada 2022
  • wyświetleń: 3122

[ZDJĘCIA] Pomagają osobom uzależnionym od 25 lat

Błękitny Krzyż w Polsce ma już 25 lat. Uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu odbyło się w Domu Błękitnego Krzyża im. Matki Ewy w Pszczynie.

Reklama

Jubileusz 25-lecia Błękitnego Krzyża w Polsce - 15.11.2022 · fot. powiat


Błękitny Krzyż jest tworzony przez Śląską Fundację Błękitny Krzyż. Wraz ze spółką "Błękitny Krzyż w Polsce" sp. z o.o. udziela profesjonalnej pomocy osobom chcącym wyjść z nałogu i ich bliskim, ludziom znajdującym się w trudnym położeniu czy też pokrzywdzonym w skutek rozmaitych przyczyn.

- Od 25 lat staramy się pomagać drugiemu człowiekowi - osobom uzależnionym i ich rodzinom oraz osobom bezdomnym, tym najbardziej potrzebującym z naszej perspektywy. Obejmujemy pomocą cztery powiaty, w tym powiat pszczyński - mówi Roman Wojnar, dyrektor Śląskiej Fundacji Błękitny. Krzyż.

Fundacja nie tylko pomaga innym, ale również kształci tych, którzy chcą pomagać.

- Oprócz bezpośredniej pomocy ludziom, zajmujemy się szkoleniami terapeutów uzależnień i rozwijamy kwestie naukowe - mówi dyrektor Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż. Organizacją szkoleń zajmuje się "Błękitny Krzyż w Polsce" sp. z o.o., której prezesem jest Dorota Wojnar.

- 25 lat to ogrom spotkań, bogactwo doświadczeń i potęga wdzięczności za to, że z gruzów powstało coś nowego. To niesamowity przywilej, że możemy współuczestniczyć w tworzeniu nowego życia, naprawiać to, co się popsuło - mówi Dorota Wojnar.

Starosta pszczyńska Barbara Bandoła podczas uroczystego spotkania w Domu Błękitnego Krzyża im. Matki Ewy w Pszczynie gratulowała pięknego jubileuszu.

- Ksiądz Józef Tischner mówił, że człowiek może być dla drugiego człowieka częścią nieba. Tutaj mamy tego doskonały przykład. Błękitny Krzyż tworzą ludzie, którzy uchylają innym nieba, starają się otworzyć im drzwi i zabrać w tę dobrą podróż w życiu - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

W jubileuszu oprócz pracowników i przyjaciół Błękitnego Krzyża uczestniczył również Reinhard Jahn, prezydent Międzynarodowego Błękitnego Krzyża, a zarazem dyrektor Błękitnego Krzyża w Niemczech.

- Praca Błękitnego Krzyża w Polsce bardzo się rozwinęła. Ambulatoryjne poradnie leczenia uzależnień, oddział detoksykacyjny, stacjonarne ośrodki opieki poszpitalnej, hostel dla uzależnionych, ośrodek szkoleniowy i wiele innych, których nie sposób wymienić. To krótkie podsumowanie pokazuje Wasze liczne wysiłki, ale też sukcesy - mówił prezydent Międzynarodowego Błękitnego Krzyża.

Spotkanie jubileuszowe w Pszczynie uświetnił koncert Marii Gmyrek i Wojciecha Trefona, którzy od 2012 roku tworzą duet saksofonowo-harfowy. Wykłady wygłosili m.in. prof. dr hab. n.med. i n. o zdr. Marek Krzystanek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz prezes Rady Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż ks. dr hab. Marek Uglorz.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.