pless.pl

Reklama

Zdrowie

  • 8 listopada 2022
  • 15 listopada 2022
  • wyświetleń: 5276

Centrum krwiodawstwa jest już właścicielem działki w Pszczynie

Powiat sprzedał działkę pod Terenowy Oddział Krwiodawstwa. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach jest już właścicielem nieruchomości w okolicach pszczyńskiego szpitala. Nowa lokalizacja punktu poboru krwi już w wakacje?

Reklama

Działka przy ul. Antesa, na której stanie budynek modułowy, rckik
RCKiK dokona rozbiórki nieużytkowanego od lat budynku - 07. 11.2022 · fot. powiat


W najbliższych tygodniach rozpocznie się rozbiórka znajdującego się na działce budynku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w wakacje krwiodawcy z powiatu pszczyńskiego będą mogli oddawać krew w nowej lokalizacji.

W poniedziałek, 7 listopada starosta Barbara Bandoła, członek Zarządu Powiatu Grzegorz Nogły oraz dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, Stanisław Dyląg złożyli podpisy na akcie notarialnym. Tym samym dokonano sprzedaży nieruchomości przy ul. Antesa, w okolicy pszczyńskiego szpitala na rzecz RCKiK. Dotychczasowym właścicielem działki i znajdującego się na nim budynku był Powiat Pszczyński. Władze powiatu postanowiły odpowiedzieć na apel dyrektora RCKiK i rozwiązać problemy pszczyńskich krwiodawców.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa od wielu miesięcy szukało działki pod nowy Terenowy Oddział krwiodawstwa w Pszczynie. Aby pozyskać środki z Ministerstwa Zdrowia, konieczne było posiadanie nieruchomości na własność. Obecna siedziba mieści się w pomieszczeniach budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Bednorza. Jest to jeden z najprężniejszych punktów w regionie, miesięcznie krew oddaje tu nawet 1000 osób. A pomieszczenia są zbyt ciasne, by przyjąć aż tylu chętnych dawców, którzy z powodu braku poczekalni stoją na przed budynkiem niezależnie od warunków atmosferycznych. Są problemy z parkowaniem, a kolejka ustawia się już od wczesnych godzin porannych.

Terenowy Oddział Krwiodawstwa w Pszczynie nie ma poczekalni. Krwiodawcy muszą czekać na zewnątrz niezależnie od war
Terenowy Oddział Krwiodawstwa w Pszczynie nie ma poczekalni. Krwiodawcy muszą czekać na zewnątrz niezależnie od warunków atmosferycznych - upału, mrozu czy deszczu. · fot. powiat


- Dzięki naszej decyzji mieszkańcy powiatu pszczyńskiego zyskają stałą siedzibę dla punktu krwiodawstwa w Pszczynie, który nie będzie musiał się już tułać po różnych lokalizacjach. Dajemy szansę rozwoju instytucji działającej w ochronie zdrowia na terenie służącym w całości tym celom. Jednocześnie zostanie zagospodarowany teren, na którym obecnie znajduje się nieestetyczny obiekt przeznaczony do rozbiórki lub generalnego remontu - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Wcześniej zgodę na sprzedaż w trybie bezprzetargowym zabudowanej nieruchomości położonej w Pszczynie przy ulicy Antesa 11 a wyraziła Rada Powiatu Pszczyńskiego. Jednocześnie radni zdecydowali o udzieleniu 40% bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości, którą rzeczoznawca wycenił na 489 tys. zł.

Zgodnie z zapisami aktu notarialnego, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach przeznaczy nieruchomość na siedzibę Terenowego Oddziału w Pszczynie. Podstawowym zadaniem RCKiK będzie pobór krwi oraz jej wydawanie do podmiotów leczniczych zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego. Ze względu na udzieloną bonifikatę, zostało ustanowione prawo pierwokupu nieruchomości - gdyby RCKiK w przyszłości podjęło decyzję o sprzedaży działki, pierwszeństwo będzie miał Powiat Pszczyński.

Starosta, członek zarządu oraz dyrektorzy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa stoja przed działką, na której powstani
Starosta, członek zarządu oraz dyrektorzy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa stoja przed działką, na której powstanie nowa siedziba oddziału terenowego krwiodawstwa w Pszczynie - 11.2022 · fot. powiat


Nowy punkt w Pszczynie powstanie w systemie, który pozwoli najszybciej poprawić warunki dla pszczyńskich krwiodawców.

- W najbliższym czasie ogłosimy postępowania przetargowe na rozbiórkę znajdującego się na działce budynku oraz na budowę budynku modułowego, w którym znajdzie się nowa siedziba Terenowego Oddziału w Pszczynie. Jeżeli zgłoszą się wykonawcy i wszystko pójdzie zgodnie z planem, są szanse, że już w wakacje przyszłego roku będziemy pobierać krew w nowej lokalizacji w Pszczynie - mówi Michał Szafrański, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych RCKiK w Katowicach.

- Warunki dla krwiodawców będą tu komfortowe. Budynek będzie miał ok. 200 m2 powierzchni użytkowej, powstanie w nim poczekalnia. Zagospodarujemy otoczenie działki - wybudujemy parking, posadowimy ławki i nasadzimy zieleń - dodaje.

Prawie 3 tysiące zarejestrowanych honorowych dawców z naszego terenu w bardzo istotny sposób pomaga zabezpieczać składniki krwi niezbędne do przeprowadzania zabiegów operacyjnych przez podmioty lecznicze. A na Śląsku dokonuje się najwięcej operacji i zabiegów transplantacji narządów: serca, płuc, płuco-serca, wątroby, nerek, a także przeszczepienia szpiku.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.