pless.pl

Zdrowie

 • 25 października 2022
 • wyświetleń: 1348

Centrum Wspierania Zdrowia Lotos: wątroba - nasz generał

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Centrum Wspierania Zdrowia Lotos" podaj

Artykuł sponsorowany:

W medycynie chińskiej wątroba jest nazywana "generałem". Wynika to z tego, że jest organem, który zarządza wieloma procesami, zachodzącymi w naszym organizmie. Wątroba przetwarza odpady przemiany materii 24 godziny na dobę, nie ma urlopu ani L4, a co ciekawe, filtruje około 1,7l krwi na minutę, co daje nam 2400 l na dobę.

Centrum Wspierania Zdrowia Lotos: wątroba nasz generał


Istotnym elementem budowy wątroby są zraziki, w których znajdują się naczynia krwionośne, przewody i hepatocyty. Hepatocyty stanowią 80% wątroby. Hepatocyty - komórki metaboliczne posiadają do 8 zestawów chromosomów.

Wątroba w cyklu dobowym kurczy się i rośnie nawet o 40%. Zaopatrywana jest przez krew na dwa sposoby: tętnicą wątrobową - od serca dochodzi krew dotleniona i żyłą wrotną, którą zrzuca krew idącą od śledziony i jelit.

Funkcje wątroby • Detoksykacja organizmu


Wątroba jest odpowiedzialna za detoksykację naszego organizmu. Jej dysfunkcja powoduje, że toksyny zatruwają nasz organizm i gromadzą się w różnych jego częściach.

Przetwarza ksenobiotyki - substancje pochodzące z zewnątrz i nieznane naszemu organizmowi, stworzone przez rozwój cywilizacji, nieznane naszym przodkom. Nadmierne gromadzenie się tych substancji powoduje zatrucie naszego organizmu skutkujące zaburzeniami endokrynologicznymi (hormonalnymi), powodujące uszkodzenia narządów, a nawet śmierć.

Nagromadzenie toksyn może powodować zwiększone ryzyko nowotworów przez mutację DNA lub zakłócenia enzymatyczne odpowiedzi komórek, powodując zmęczenie utratę witalności i zaburzenia czynnościowe.

Objawem osłabienia wątroby są przebudzenia nocne między godz. 2.00 a 4.00.

W pracy wątroby można wyróżnić trzy fazy przemiany ksenobiotyków i innych toksyn na substancje rozpuszczalne w tłuszczach i wodzie, co umożliwia ich wydalanie.

 • Bierze udział w procesie trawienia i wchłaniania


Hepatocyty wytwarzają żółć 0,5-1l na dobę. Żółć jest niezbędna do trawienia tłuszczy. Żółć składa się z cholesterolu, soli i pigmentów żółciowych. Żółć emulguje tłuszcze, co ułatwia ich trawienie. Wątroba tłuszcze może przekształcać w źródło energii dla naszego organizmu.

Funkcje metaboliczne wątrobyW wątrobie jest gromadzony glikogen. Jest to kompleks białkowo-cukrowy stanowiący dla organizmu materiał zapasowy cukrów, które wątroba w miarę potrzeby uwalnia. W wątrobie przemianie ulegają również białka, które są rozkładane do aminokwasów.

Wątroba, a proces krzepnięcia krwiWątroba jest odpowiedzialna za wytwarzanie większości czynników krzepnięcia. Niektóre wymagają do syntezy witaminy K i to wątroba wytwarza niezbędne sole żółciowe do wchłaniania jelitowego tej rozpuszczalnej w tłuszczu witaminy.

Funkcje hormonalne wątrobyWątroba ma kilka głównych funkcji związanych z hormonami organizmu, np. wątroba ingeruje w chemiczną konwersję hormonu tarczycy do jego najbardziej aktywnej postaci. Hormon tarczycy moduluje tempo metabolizmu organizmu, m.in. szybkość, z jaką zachodzą złożone procesy i reakcje biochemiczne. Ponadto wątroba wydziela IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu 1), hormon, który promuje wzrost komórek.

Angiotensynogen to kolejny hormon wytwarzany przez wątrobę. Hormon ten jest częścią złożonego systemu, który reguluje poziom sodu i potasu we krwi (poprzez mechanizmy nerkowe) i odgrywa rolę w kontrolowaniu ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto wątroba reguluje poziomy hormonów, rozkładając i eliminując te chemiczne przekaźniki z organizmu, gdy nie są już potrzebne.

Centrum Wspierania Zdrowia Lotos: wątroba nasz generał


Wyróżniamy trzy fazy pracy wątrobyFaza I nazywa się fazą funkcjonalizacyjną

W tej fazie toksyny ulegają procesowi utlenienia przez dodanie odpowiedniego rodnika. Aby ten proces przebiegał prawidłowo, potrzebny jest sprawny kompleks enzymatyczny dla działania którego niezbędne jest, aby organizm miał wystarczające ilości witamin B2, B3, B6, B9, B12 , pierwiastków magnezu Mg, manganu Mn, cynku Zn, chromu Cr, miedzi Cu.

Produkty przemiany I Fazy są toksyczne dla organizmu. Gdy zabraknie substratów (enzymów) II Fazy może nastąpić zatrucie produktami, które nie uległy dalszej przemianie.

Faza II nazywana jest koniugacją

W tej fazie produkty poprzedniego procesu przekształcane są w cząsteczki rozpuszczalne w wodzie i następnie wydalane z moczem.

W tej fazie niezbędne są takie substancje jak glutation, tauryna, arginina, glutaminy, ornityny witaminy B2, B5, B6, B9, B12, C.

Faza III zwana fazą solubilizacji.

Proces ten polega na zwiększani rozpuszczalności substancji.

Solubilizacja hydrotropowa polega na łączeniu z związkami, które posiadają grupy atomów takie jak -OH, -COOH, -NH2. Grupy te maja charakter hudrofilowy umożliwiający rozpuszczanie w wodzie. Solubilizacja micelarna umożliwia rozpuszczanie tłuszczy w wodzie przez otoczkowanie substancji lipofilnych solubilizatorami, które ustawiają cząsteczkę do środka grupą hydrofobową, a na zewnątrz hydrofilną, dzięki czemu ten układ jest rozpuszczalny w wodzie.

Najpopularniejsze przyczyny zaburzenia pracy wątroby to: stłuszczenie wątroby, marskość wątroby, pasożyt, przywra wątrobowa.

Centrum Wspierania Zdrowia Lotos: wątroba nasz generał


Aby prawidłowo zachodziły procesy w wątrobie, niezbędna jest bardzo duża ilość składników, dlatego ważne jest ich uzupełnianie, stosując zioła i suplementy zwłaszcza w wieku starszym, gdzie naturalnie procesy metaboliczne ulegają spowolnieniu i wchłanianie jest znacznie słabsze.

Czynniki mające toksyczny wpływ na wątrobę

 • metale ciężkie, np. kadm i beryl zawarty w tytoniu lub obecne w niektórych amalgamatach dentystycznych ołów, rtęć, arsen, nikiel, aluminium,
 • ftalany,
 • bisfenol A,
 • drobnoustroje,
 • hormony i antybiotyki zawarte w przemysłowym mięsie zwierząt,
 • hormony i pigułki antykoncepcyjne,
 • leki,
 • narkotyki,
 • alkohol,
 • związki chemiczne związane z przygotowywaniem żywności, dodatki do żywności, takie jak nienaturalne barwniki, konserwanty,
 • zanieczyszczenia wody,
 • pestycydy,
 • herbicydy,
 • rozpuszczalniki,
 • spaliny, tytoń i wiele innych.


Powyższa wypowiedź jest może zbyt przydługa i zbyt naukowa ale jak inaczej zobrazować znaczenie tego organu w naszym organizmie.

Wynika z niej, że wątroba zarządza bardzo wieloma procesami i jej dysfunkcja może się się objawiać wieloma dolegliwościami. Zaburzenia pracy tarczycy mogą mieć podłoże w złej pracy wątroby czyli objawem jest tarczyca, a przyczyną wątroba, dlatego w naszym Centrum Wspierania Zdrowia stosujemy metodę holistycznego rozwiązywania problemów zdrowotnych czyli oddziałujemy na objawy i szukamy przyczyn aby je usunąć.

W Centrum Wspierania Zdrowia posiadamy możliwości badania stanu wątroby w celu przeprowadzania działań przywracających jej całkowitą sprawność. Przywrócenie do pełnej czynności przeprowadzamy z zastosowanie protokołów oczyszczających i regenerujących stworzonych przez lekarzy jednym jest protokół Dr. Sandry Cabot, która jest autorką wielu książek dotyczących właśnie wątroby i wieloletnim lekarzem praktykiem.

W protokołach stosujemy ziołolecznictwo, odpowiednią dietę i suplementy. Przywrócenie funkcji wątrobie powoduje wycofanie się wielu zaburzeń metabolicznych naszego organizmu.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej podróży ku zdrowiu!

Centrum Wspierania Zdrowia Lotos
Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00.