pless.pl

Reklama

Zdrowie

  • 8 października 2022
  • wyświetleń: 2439

[FOTO] Światowy Dzień Hospicjum w pszczyńskiej placówce

8 października to Światowy Dzień Hospicjów i Medycyny Paliatywnej. Tego dnia promowane są działania wspierania opieki paliatywnej jako jednej ze znaczących potrzeb społecznych. W Polsce w wielu wypadkach hospicja funkcjonują dzięki organizacjom społecznym, które tworzą i rozwijają tę formę opieki dla całych lokalnych społeczności. I tak właśnie od 23 lat działa hospicjum w Pszczynie.

Reklama

Opiekunka Regina Jurga w domu chorej - pani Stefanii Maśki
Opiekunka Regina Jurga w domu chorej - pani Stefanii Maśki · fot. Hospicjum św. Ojca Pio


Doroczne wydarzenia sportowe czy artystyczne z okazji Światowego Dnia Hospicjów są specjalną formą wyrażenia apelu o zaangażowanie na rzecz ludzi chorych i cierpiących, nad którymi hospicja roztaczają opiekę, starając się by była na jak najwyższym poziomie - nie tylko niezawodna, ale także pełna serdeczności i troski.

- Chory nigdy nie jest dla nas anonimowym pacjentem, mamy dla niego czas, doświadczonych i odpowiedzialnych specjalistów, jedyne, czego brakuje, to dostateczna ilość pieniędzy, bo chorych jest coraz więcej i niestety coraz młodszych - wyjaśnia Teresa Buczak, prezes pszczyńskiego hospicjum.

Hospicjum stara się o zaangażowanie społeczne przede wszystkim prosząc o darowizny oraz zapraszając do różnego rodzaju działań wolontaryjnych.

Natomiast w sobotę, 8 października po raz siódmy z pszczyńskiego rynku wystartują uczestnicy Nocnego Biegu po Pszczynie (w kategoriach: bieg i Nordic Walking). Każda ze startujących osób zakupiła cegiełkę na rzecz hospicjum w wysokości od 60 do 80 zł. Za numer 1 z listy startowej przedsiębiorca z Jankowic koło Pszczyny przekazał wyjątkową kwotę - 1000 złotych.

IV Nocny Bieg po Pszczynie / Lotanie po ćmoku - Start biegu oraz nordic walking - 12.10.2019 r.
IV Nocny Bieg po Pszczynie / Lotanie po ćmoku - Start biegu oraz nordic walking - 12.10.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


"Nocny Bieg po Pszczynie" cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ na trasie (dystans 6,7 km) na uczestników czekają niespodzianki świetlne i muzyczne oraz gorący doping hospicyjnych wolontariuszy.

Bieg wystartuje o godz. 19.00. Program artystyczny na pszczyńskim rynku - od. godz. 17.00 - otworzą młodzi artyści z Voice Pless przygotowani przez Barbarę Brodę-Malon.

Hospicjum stara się docenić wszystkich startujących - każdy otrzymuje ręcznie wykonany pamiątkowy medal - a zwycięzcy - puchary wręczane przez burmistrza Pszczyny oraz prezes hospicjum.

Zdobywamy szczyty dla hospicjum
Uczestnicy akcji "Zdobywamy szczyty dla hospicjum" w poprzednich latach · fot. Hospicjum św. Ojca Pio / materiały prasowe


W tym samym dniu laury odbiorą również uczestnicy "Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum" - drugiej sportowej akcji charytatywnej na rzecz hospicjum. Podsumowanie za rok 2021 otwierają nazwiska osób, które zdobyły największą liczbę punktów, a więc przeszły z hospicyjną chorągiewką i specjalną książeczką wyjątkowo dużo górskich tras i zdobyły kilkadziesiąt szczytów w ciągu 7 miesięcy (akcja trwa od maja do listopada).

Za rok 2021 puchary zdobyły wśród pań: Renata Binkowicz (1516 pkt), Jadwiga Handzlik (1297 pkt) i Halina Gawior (1253 pkt) i wśród panów: Zbigniew Baran (2672 pkt), Jerzy Siłuch (2508 pkt) i Krzysztof Wojewodzic (2141 pkt). Łącznie złote, srebrne i brązowe odznaki oraz wyróżnienia przygotowano dla 202 osób!

ar / pless.pl

źródło: Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.