pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Zdrowie

 • 18 listopada 2021
 • 21 listopada 2021
 • wyświetleń: 1886

Pomoc uzależnionym od czynności i ich bliskim. Nie jesteś sam!

Artykuł sponsorowany:

Niechętnie mówimy o stresie, emocjach, radzeniu sobie z nimi oraz problemach z nim związanymi. A szkoda. Bo rozmowa często jest kluczem prowadzącym do znalezienia rozwiązania.

Błękitny krzyz


Dużo częściej na "pocieszyciela" w problemach i stresach wybieramy substancje zmieniające świadomość, takie jak alkohol czy narkotyki, ale coraz częściej sięgamy po inne "uśmierzacze" nieprzyjemnych emocji. Czasem mające całkiem niewinne oblicze, bo przecież nie są owianymi złą sławą "substancjami psychoaktywnymi"


Błękitny krzyz


O czym mowa? Otóż chodzi o czynności. Takie kojarzone z rozrywką jak hazard, gry komputerowe, ale i takie, które są po prostu czynnościami związanymi z naszym życiem. Chodzi tu o pracę, zakupy, ćwiczenia fizyczne, seks, dostęp do informacji czy kolekcjonowanie.

Zaskoczeni? Z hazardem mamy chyba najmniej problemów - często wyobrażeniom o nim towarzyszy alkohol, nocne kluby, szemrane towarzystwo. Ale obecnie nie należy zapominać hazardzie w internecie, "dziuplach" z maszynami (niestety, nadal są) oraz zakładach sportowych. Gry komputerowe mają swoje miejsce w świecie nałogów i to nie jest zaskoczenie, choć nie każdy człowiek, który się określa jako gamer jest od razu uzależniony tylko dlatego, że lubi grać i jest w tym niezły. Jednak faktem jest, że od gier komputerowych można się uzależnić, i w najświeższej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób z 2018 r. (ICD-11) zostało uznane za jednostkę chorobową.

Błękitny krzyz


A co z zakupami, ćwiczeniami fizycznymi, informacjami, seksem i (to już chyba przesada) pracą?
Ano, nic w nich złego jeśli są środkiem do celu, a nie celem samym w sobie. Innymi słowy, są jednymi z aktywności w naszym życiu, a nie takimi, które zalewają inne jego sfery, a nawet zaczynają nimi rządzić. A właściwie zaczynają rządzić naszym życiem.

Może się tak stać, gdy czynnościami regulujemy emocje. O co chodzi? O to, że gdy przeżywamy nieprzyjemne uczucia w różnych życiowych sytuacjach, nie radzimy sobie z nimi, to aby ich nie odczuwać, zaczynamy oddawać się czynności, która dostarczy nam przyjemnego przeżycia. Ważne, żeby była łatwo dostępna i szybko przynosiła przyjemność. Hazard, gra komputerowa, angażowanie się w kolejny projekt w pracy, zakup najnowszego modelu telefonu czy innej rzeczy dostarcza nam tych miłych uczuć. I po jakimś czasie, te "odskocznie" mogą przekształcić się w uzależnienie.

Oczywiście ten opis to maksymalny skrót i uproszczenie, ale ważne jest mieć świadomość, że zarówno dobrodziejstwa nowej technologii, jak i całkiem zwykłe czynności niosą ze sobą zagrożenie, jeśli brakuje w naszym życiu równowagi i nie dopuszczamy do głosu naszych uczuć i nie dbamy o swoje potrzeby.

Błękitny krzyz


Co można zrobić gdy czuję, że problemy i stres narastają, ja zaczynam szukać "zamienników", które jeszcze bardziej odciągają mnie od zajęcia się problemem? To bardzo proste i trudne zarazem. Zgłosić się i skorzystać z pomocy. Czasem będą to konsultacje terapeutyczne, pomoc prawna czy też doradcy finansowego, czasem trzeba będzie zdecydować się na podjęcie dłuższego leczenia. Decyzja o umówieniu się do terapeuty nie jest łatwa, ale im szybciej zaczniemy szukać rozwiązań dla siebie, tym prędzej przestaniemy tonąć w naszym problemie i przysparzać sobie i naszym bliskim szkód (finansowych, emocjonalnych, psychicznych, i in.).

Gdzie można znaleźć pomoc.Dobrą informacją jest, że we wszystkich czterech ośrodkach prowadzonych przez Błękitny Krzyż prowadzimy Program opieki i terapii patologicznych hazardzistów, osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskich i rodzin. Jest to kompleksowe oddziaływanie skierowane do osób uzależnionych od czynności oraz ich bliskich i rodzin. Oprócz terapii, pacjent może skorzystać z porad prawnika, konsultacji z doradcą finansowym. Istnieje możliwość podjęcia terapii w formie stacjonarnej, korzystając z zakwaterowania i wyżywienia.

Ośrodki Błękitnego Krzyża znajdują się w Bielsku-Białej, Żywcu, Czechowicach-Dziedzicach oraz w Pszczynie. Dodatkowo, Ośrodek Readaptacyjny posiada bazę noclegową, która umożliwia podjęcie leczenia w formie stacjonarnej. Jest to ważne, gdyż są osoby, które potrzebują zmienić swoje otoczenie i skorzystać z leczenia poza miejscem swojego zamieszkania.

Sumując - jaką pomoc można znaleźć w ośrodkach Błękitnego Krzyża:Dla osób uzależnionych
1. Terapię uzależnienia od alkoholu oraz innych środków psychoaktywnych - narkotyków (w tym tzw. "dopalaczy"), leków;
2. Terapię uzależnienia od hazardu patologicznego (gry losowe, zakłady bukmacherskie, i in.), seksoholizmu (uzależnienie od seksu, pornografii), pracoholizmu, infoholizmu (komputer oraz inne urządzenia nowych technologii), fonoholizmu (telefon), zakupoholizmu, nałogowego zadłużania się, nałogowych ćwiczeń fizycznych, zbieractwa patologicznego, opalania się oraz innych uzależnień behawioralnych (związanych z nałogowymi czynnościami).

Dla bliskich osób uzależnionych

1. Terapię współuzależnienia dla partnerów, rodziców, rodzeństwa itp.;
2. Terapia Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA)
Dodatkowo pacjenci mogą skorzystać z:
1. Konsultacji z prawnikiem;
2. Konsultacji z doradcą finansowym;
3. Konsultacji z psychologiem;
4. Konsultacji z lekarzami specjalistami - psychiatrami.

Terapię prowadzimy w naszych ośrodkach w dwóch formach:
 • terapia grupowa oraz indywidualna w godzinach przed- i popołudniowych;
 • terapia na Dziennym Oddziale Uzależnień Behawioralnych i Dziennym Oddziale Leczenia Uzależnienia od Alkoholu - 5-cio godzinne zajęcia codziennie, od poniedziałku do piątku, całość terapii w tej formie trwa 10 tygodni (osoby pracujące mają możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego);


Dodatkowo, w Stacjonarnym Ośrodku Leczenia Uzależnień Behawioralnych oraz w Hostelu dla osób uzależnionych dysponujemy zakwaterowaniem wraz z wyżywieniem w ramach finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych dla osób podejmujących leczenie w naszych ośrodkach dla osób chcących podjąć terapię uzależnienia od czynności.

Ważnym elementem terapii osób uzależnionych i ich bliskich są Wyjazdowe Sesje Terapeutyczne, które odbywają się w Pszczynie w Domu Błękitnego Krzyża im. Matki Ewy. Są to pobyty weekendowe, podczas których ma miejsce intensywna praca grupowa. Wygodne warunki, opieka terapeutyczna oraz piękna okolica sprzyjają pracy nad sobą i porządkowaniu swojego życia.

UWAGA!!! Nowością w naszej ofercie są Poradnie Psychologiczne dla Dzieci i Młodzieży w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie. Udzielane są konsultacje dla rodziców. Pomoc skierowana do dzieci w wieku od 0 do 18 lat oraz osób nadal uczących się. Oferowana pomoc dotyczy problemów emocjonalnych, obniżonego nastroju, lęków, zaburzeń zachowania, problemów z nadużywaniem nowych technologii.
Wszystkie nasze ośrodki terapeutyczne działają w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i Funduszem Rozwiązywania Problemów Hazardowych.

Błękitny krzyz


Adresy ośrodków terapii uzależnień:
 • Pszczyna, ul. Paderewskiego 3, tel. 32 210 42 92,
 • Czechowice-Dziedzice, ul. Nad Białką 1b, tel. 32 215 97 40
 • Bielsko-Biała, ul. Mostowa 1, tel. 33 822 79 83
 • Żywiec, al. Legionów 1, tel. 33 861 00 83
 • Bielsko-Biała, ul. Bystrzańska 51a, tel. 33 817 20 49 (pomoc stacjonarna)


Poradnie Psychologiczne dla Dzieci i Młodzieży:

 • Żywiec, al. Legionów 1, tel. 510 243 707
 • Czechowice-Dziedzice, ul. Nad Białką 1b, tel. 510 243 619, tel. 515 804 156


Odwiedź nas na:UWAGA!!! Jeśli myślisz o pracy jako terapeuta uzależnień, zapraszamy do podjęcia szkolenia w dziedzinie uzależnienia. Jest ono oparte o rekomendowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii program i pozwala na zdobycie kwalifikacji umożliwiających pracę w placówkach leczenia uzależnień finansowanych przez NFZ.
Zadzwoń: 33 817 28 38 (pn-pt, 8.00-15.00)
Napisz: szkolenia@bk-europe.pl
Odwiedź: bk-europe.pl/index.php/pl/szkolenia
FB @BlekitnyKrzyz i na Instagramie @blekitnykrzyz.szkolenia

Błękitny krzyz


Projekty współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia, uzyskanych w konkursie przeprowadzonym przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.