pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Zdrowie

  • 26 października 2021
  • wyświetleń: 2776

Rusza nowy nabór wolontariuszy hospicyjnych!

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie ogłasza doroczne szkolenie dla kandydatów na wolontariuszy. Tym razem część z nich może wziąć udział w realizacji nowego projektu hospicjum współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Wolontariusze pszczyńskiego hospicjum
Wolontariusze pszczyńskiego hospicjum · fot. Hospicjum Ojca Pio


Wolontariusze w hospicjum to ważna część jego działalności i istotna część jego, już ponad 22-letniej historii. Początki hospicjum, gdy organizacja otaczała opieką kilku chorych, opierały się bowiem tylko na wolontariacie. Dziś liczba chorych w hospicjum to ponad 100 osób pod stałą profesjonalną opieką, która zakłada pełny dostęp chorego i jego rodziny do specjalistów z medycyny, fizjoterapii i psychologii, tworzących zespoły, które udzielają choremu wsparcia w jego mieszkaniu. W tych warunkach wolontariusze są nadal bardzo potrzebni - wykonują najprostsze czynności medyczne i higieniczne, służą swoim czasem i towarzystwem, chcą przebywać z chorym i pomagać jego najbliższym.

Dzięki szkoleniu mogą to robić lepiej, pełniej i z większą świadomością. Pomoc to nie wyręczanie, lecz dodawanie siły i wspieranie, a czasem tylko wspólne przebywanie, gdy nie można już uczynić niczego więcej, a chory znajduje się u kresu swojego życia. Szkolenie, w którym mogą uczestniczyć osoby zainteresowane hospicyjnym wolontariatem to m.in. spotkanie z lekarzem i pielęgniarką - specjalistami w dziedzinie medycyny paliatywnej, spotkanie z psychologiem, przedstawienie różnych form zaangażowania w życie organizacji oraz zajęcia, które przybliżają funkcjonalność i różnorodność sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Uczestnicy przekonają się także, że hospicjum to praca zespołowa i zawsze można liczyć na pomoc osób z wieloletnim doświadczeniem w opiece paliatywnej.

- Liczymy na zainteresowanie naszym szkoleniem także z uwagi na potrzebę rozwoju wolontariatu wśród seniorów, którzy są dla nas bardzo cennymi partnerami we współpracy na rzecz drugiego człowieka - podkreśla Teresa Buczak, prezes Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie.

Pierwsze szkolenie odbędzie się 4 listopada o godz. 17.00 w siedzibie hospicjum (dom parafialny przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie). Do tego czasu należy zgłosić swój udział pod numerem telefonu w biurze hospicjum - 32 445 78 08 lub mailowo: pio@hospicjumojcapio.pless.pl Kandydaci muszą być pełnoletni.

ar / pless.pl
źródło: Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.