pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Zdrowie

 • 3 marca 2021
 • 5 marca 2021
 • wyświetleń: 7051

[WIDEO] Dwanaście miesięcy w cieniu pandemii - podsumowanie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Dokładnie rok temu burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol w związku z rozprzestrzeniającą się w Europie epidemią wirusa SARS po raz pierwszy zaapelował do mieszkańców z prośbą o zachowanie spokoju, ostrożności i stosowanie się do zaleceń profilaktycznych. Z początkiem marca zalecił stosowanie najwyższych standardów związanych ze sprzątaniem szkół i przedszkoli, a także dezynfekcją oraz stosowaniem środków higienicznych i bakteriobójczych. Ile w całym powiecie pszczyńskim było w ciągu ostatniego roku zakażeń, zgonów i szczepień?

Loading...


Początek marca 2020 roku był okresem niepokoju. W całym kraju obserwowano to, co dzieje się na świecie. W szybkim tempie w kolejnych krajach odnotowywano nowe przypadki zakażeń koronawirusem. W Polsce o pierwszym potwierdzonym przypadku poinformowano 4 marca. O pierwszej osobie zarażonej w gminie Pszczyna Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach przekazała informację 29 kwietnia.

Tak był dopiero początek. Restrykcje sanitarne i obostrzenia do dzisiaj mają wpływ na większość dziedzin życia. Szybko zareagować musiał nie tylko rząd, ale również samorządy, które zmuszone były na bieżąco wprowadzać zmiany w systemie zarządzania jednostkami.

- Ostatnie dwanaście miesięcy to trudny czas dla nas wszystkich. Jako urząd błyskawicznie musieliśmy dostosować się do nowej rzeczywistości. W krótkim czasie zmieniliśmy procedury i na bieżąco wprowadzaliśmy nowe rozwiązania. Efekty pandemii koronawirusa poczuli lokalni przedsiębiorcy, a także mieszkańcy gminy Pszczyna. Od początku sytuacji kryzysowej podjęliśmy się wsparcia i pomocy dla wszystkich, którzy pomocy potrzebują - informuje burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Kalendarium wydarzeń • 2 marca


Burmistrz wydaje pierwsze zalecenia
Burmistrz Dariusz Skrobol zalecił stosowanie najwyższych standardów związanych ze sprzątaniem szkół i przedszkoli, a także dezynfekcją oraz stosowaniem środków higienicznych i bakteriobójczych. Zwrócił uwagę, aby zarówno uczniów, jak i nauczycieli z objawami chorobowymi odsyłać do domów.

 • 5 marca


Omówienie kierunków działań
W sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie odbyło się spotkanie podczas którego omówiono kierunki działań w razie wystąpienia zarażenia koronawirusem. Wzięli w nim udział zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok oraz przedstawiciele Referatu Zarządzania Kryzysowego, Wydziału Polityki Spoełcznej, Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej i instytucji zarządzanych przez gminę Pszczyna.

 • 10 marca


Spotkanie w Urzędzie Miejskim nt . aktualnej sytuacji i kolejnych działań
W trakcie spotkania z naczelnikami, kierownikami referatów, a także dyrektorami jednostekorganizacyjnych Zdzisław Grygier, kierownik referatu Zarządzania Kryzysowego przedstawił sytuację, jaka ma miejsce w kraju. Poinformował o rządowych rozwiązaniach, które mogą zostać wykorzystane przez lokalne samorządy. Dotyczy to m.in. zwolnienia jednostek z konieczności przeprowadzania przetargów w sytuacji zagrożenia, a także innych rozwiązań, które zdecydowanie ułatwiają działania na szczeblu samorządu.

 • 11 marca


Pszczyńskie atrakcje i muzea zamknięte
Pokazowa Zagroda Żubrów, a także Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej zostały tymczasowo zamknięte. Po konsultacjach zamknięte zostały również Muzeum Militarnych Dziejów Śląska i Muzeum Prasy Śląskiej.

 • 12 marca


Odwołanie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostało czasowo ograniczone. W tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Nowe procedury w placówkach i instytucjach miejskich
Wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu placówek i instytucji miejskich. W Urzędzie Miejskim w Pszczynie wdrożone zostały nowe procedury związane z kontaktem z klientami. Zwrócono się z prośbą, o to, aby załatwiać sprawy przede wszystkim telefonicznie, drogą mailową, za pośrednictwem skrytki ePUAP oraz platformy SEKAP. Na miejscu realizowano sprawy pilne i niecierpiące zwłoki.

 • 13 marca


Zmiany w systemie obsługi klienta
W trosce o zdrowie mieszkańców i pracowników burmistrz Dariusz Skrobol podjął decyzję, aby sprawy urzędowe załatwić po wcześniejszej telefonicznej rejestracji. Ograniczenie wprowadzono także jednostkach organizacyjnych oraz miejskich spółkach.

 • 16 marca


Zawieszenie opłat za parkowanie
Burmistrz Dariusz Skrobol zawiesił pobieranie opłat za parkowanie na terenie płatnych stref. W okresie zagrożenia wielu mieszkańców decyduje się na poruszanie własnymi środkami lokomocji, co w obecnej sytuacji wydaje się być bezpieczniejsze.

Infolinia dla potrzebujących
Od 14 marca na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Burmistrz zwrócił się do mieszkańców Pszczyny, aby nie pozostawali obojętni wobec ludzi w potrzebie. Osoby będące w trudnej sytuacji burmistrz zaprosił do kontaktu z Referatem Zarządzania Kryzysowego pod nr tel. 32 447-08-00.

 • 17 marca


Pierwsze transmisje prowadzonych przetargów on-line
Od 17 marca otwarcie ofert w prowadzonych przetargach odbywały się poprzez transmisję on - line. To nowe procedury, które w związku z zagrożeniem epidemicznym zostały zastosowane w Urzędzie Miejskim w Pszczynie.

Odroczenie spłat z tytułu najmu
W związku z wprowadzonym z dniem 14 marca 2020 r. przez Ministra Zdrowia stanem zagrożenia epidemicznego burmistrz Pszczyny poinformował, iż podmioty gospodarcze, w przypadkach których działalność gospodarcza została wstrzymana lub znacznie ograniczona mogą ubiegać się o odroczenie w spłacie zobowiązań z tytułu najmu lub korzystania z lokalu będącego w zasobach AZK Pszczyna.

 • 19 marca


Daisy Days odwołane. Burmistrz zapowiada ograniczenie wydatków
Stan epidemiczny i sytuacja w kraju oraz gminie Pszczyna spowodowały podjęcie decyzji znacząco ograniczającej wydatki związane m.in. z organizacją imprez zewnętrznych. Odwołano Daisy Days, a także mniejsze wydarzenia zaplanowane w okresie wiosenno-letnim.

 • 24 marca


Ciepłe posiłki dla potrzebujących
Gmina Pszczyna uruchomiła dodatkową pomoc dla osób potrzebujących: starszym, samotnym, a także mającym problemy zdrowotne. Od 24 marca były dostarczane ciepłe posiłki. W akcję zaangażował się Referat Zarządzania Kryzysowego, Ośrodek Pomocy Społecznej, Straż Miejska oraz Wydział Oświaty.

 • 25 marca


Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych czasowo zamknięty
W związku z działaniami prewencyjnymi spowodowanymi zagrożeniem koronawirusem Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla mieszkańców gminy Pszczyny zostaje czasowo zamknięty.

 • 3 kwietnia


Z maseczkami do pogotowia
W odpowiedzi na zapotrzebowanie burmistrz Dariusz Skrobol przekazał w pszczyńskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego pierwszą partię jednorazowych maseczek.

Mieszkańcy szyją maseczki
Na terenie całej gminy powstaje kilka punktów, w których szyte są maseczki. W pomoc zaangażowało się ponad dwieście osób. Kilkanaście tysięcy maseczek rozdysponowano wśród potrzebujących z gminy. Maseczki trafiły także do szpitali i innych punktów na terenie całego województwa śląskiego.

Urząd Miejski w Pszczynie przygotowuje pomoc dla przedsiębiorców
W Urzędzie Miejskim w Pszczynie trwają intensywne prace nad przygotowaniem oferty pomocowej dla przedsiębiorców działających na terenie gminy. Rozważana jest pomoc w wielu obszarach, w tym w formie zwolnienia z części opłat i podatków, ich obniżenia lub odroczenia w czasie, odstąpienia od pobierania czynszu lub innych należności cywilno-prawnych, a także utrzymania dotacji dla żłobków.

Zmiany funkcjonowania Urzędu Miejskiego
W związku z tym, aby zapewnić ciągłość pracy instytucji mających służyć mieszkańcom podjęto decyzję o zaostrzeniu rygoru dotyczącego funkcjonowania Urzędu Miejskiego w Pszczynie oraz jednostek organizacyjnych gminy.

- Sprawy w Urzędzie Miejskim w Pszczynie oraz jednostkach organizacyjnych gminy będą załatwiane wyłącznie telefonicznie, drogą mailową, za pośrednictwem skrytki ePUAP, przy pomocy profilu zaufanego, oraz platformy SEKAP.
- Bezpośrednia obsługa klienta możliwa jest wyłącznie w sprawach (np. rejestracja zgonów, odbiór dowodów osobistych), w godzinach od 7.00 - 13.00, po uprzednim umówieniu się telefonicznym lub mailowym
z pracownikami właściwych wydziałów/referatów.
Wszelkie płatności należy realizować przy pomocy bankowości elektronicznej oraz innych dostępnych metod.

 • 7 kwietnia


Strażnicy miejscy patrolują gminę i pomagają potrzebującym
Każdego dnia strażnicy miejscy pomagają mieszkańcom Pszczyny, między innymi dostarczając potrzebującym posiłki. Wspólnie z policjantami prowadzą również patrole na terenie gminy, weryfikując czy nie dochodzi do zgromadzeń i nieuzasadnionego przebywania w większych grupach.

Pszczyna: 5 tys. maseczek dla potrzebujących
Urząd Miejski w Pszczynie zapewnił pięć tysięcy maseczek dla najbardziej schorowanych i potrzebujących mieszkańców, przede wszystkim seniorów. Były one dystrybuowane z pomocą sołtysów i przewodniczących osiedli.

 • 20 kwietnia


Z burmistrzem porozmawiasz przez Skype'a
Ze względu na brak możliwości kontaktu burmistrz Dariusz Skrobol za pośrednictwem aplikacji Skype porozumiewał się z dziennikarzami i mieszkańcami gminy. Taka forma komunikacji była praktykowana przez wiele tygodni.

 • 21 kwietnia


Pokazowa Zagroda Żubrów ponownie otwarta
Po częściowym zniesieniu ograniczeń od środy, 22 kwietnia Pokazowa Zagroda Żubrów w parku pszczyńskim znowu jest dostępna dla turystów, przy zachowaniu wprowadzonych obostrzeń sanitarnych.

 • 27 kwietnia


Specjalna infolinia dla pszczyńskich przedsiębiorców
Uruchomiona została specjalna infolinia dla przedsiębiorców. To efekt współpracy Urzędu Miejskiego z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Adam Malcharek, kierownik Inspektoratu pszczyńskiego oddziału w Urzędzie Miejskim prowadził telefoniczne konsultacje dotyczące rządowego wsparcia w postaci Tarczy Antykryzysowej - wsparcie z ZUS.

 • 28 kwietnia


System rowerów miejskich zawieszony
Do odwołania obowiązuje na terenie całego kraju zakaz korzystania z rowerów miejskich.

Blisko 4000 posiłków trafiło do osób potrzebujących
Około 4000 obiadów trafiło do osób potrzebujących w czasie pandemii. To akcja zakrojona na szeroką skalę, w której brało udział wiele osób, począwszy od kucharek przygotowujących potrawy, poprzez zaangażowanych w inicjatywę strażników miejskich, harcerzy, wolontariuszy, po przewodniczących osiedli i sołtysów, którzy pomagali w dystrybucji dań tam, gdzie to wskazane.

 • 29 kwietnia


Czynsz w wysokości 1 zł w ramach pomocy dla przedsiębiorców
Burmistrz Dariusz Skrobol wydał zarządzenie, zgodnie z którym przedsiębiorcy mogą ubiegać się o udzielenie wsparcia w sprawie odstąpienia od dochodzenia należności z tytułu najmu i dzierżawy nieruchomości stanowiących własność gminy Pszczyna.

 • 30 kwietnia


Radni zagłosowali zdalnie
W czwartek, 30 kwietnia odbyła się XVIII sesja Rady Miejskiej w Pszczynie. Ze względu na stan epidemiczny po raz pierwszy miała ona charakter zdalny.

 • 4 maja


Otwarcie skansenu i obiektów sportowych MORiS Pszczyna
W związku z tym, że od poniedziałku, 4 maja zrezygnowano z części obostrzeń w sprawie COVID-19 i w konsekwencji otwarte zostaną m.in. muzea i galerie sztuki, pszczyński skansen również wznawia swoją działalność, przy zachowaniu przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów. Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Pszczynie udostępnia następujące obiekty: Boisko ORLIK w Piasku, Ośrodek Sportów Wodnych w Łące, Port Żeglarski Wisła Wielka, Boisko LKS Łąka.

 • 5 maja


Komunikat burmistrza Pszczyny ws. przedszkoli
W związku z pojawiającymi się nowymi zakażeniami koronawirusem w okolicach Pszczyny, w trosce o zdrowie mieszkańców gminy burmistrz Pszczyny zadecydował o nieotwieraniu gminnych placówek przedszkolnych oraz żłobka do 24 maja br.

 • 11 maja


W sobotę wystartował Pszczyński Rower Miejski przy zachowaniu reżimu sanitarnego i stosoweaniu się do aktualnych obostrzeń.

 • 12 maja


Wychowankowie Zakładu Poprawczego produkują przyłbice
Pierwszą partię przyłbic ochronnych wykonanych przez wychowanków Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich odebrał Zdzisław Grygier, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

 • 14 maja


Apel włodarzy gmin oraz powiatu pszczyńskiego do Mieszkańców
Apel włodarzy gmin oraz powiatu pszczyńskiego do Mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z rosnącą liczbą stwierdzonych zakażeń koronawirusem

 • 20 maja


Placówki oświatowe zamknięte do 31 maja - komunikat
Komunikat burmistrza Dariusza Skrobola dotyczący dalszego funkcjonowania placówek oświatowych na terenie gminy Pszczyna.

Wzrastająca na Śląsku liczba zakażeń oraz sygnały o nowych zachorowaniach, między innymi w naszej Gminie, wzbudzają niepokój wśród mieszkańców, rodziców, pracowników oświaty. Ciężar odpowiedzialności za otwieranie placówek oświatowych spadł na barki samorządów lokalnych. Nie jest to łatwa decyzja. Bez względu na rozwiązania, które podejmę wiem, że nie zawsze spotkają się one ze społecznym zadowoleniem - czytamy w oświadczeniu burmistrza.

 • 21 maja


Wejściówka na OSW Łąka za symboliczną złotówkę
Od 21 maja wstęp na teren Ośrodka Sportów Wodnych kosztować będzie symboliczną złotówkę. Taka sytuacja będzie obowiązywała na czas trwania stanu epidemicznego.

 • 25 maja


Odwołano Dni Pszczyny
Nie odbędą się zaplanowane na weekend 22-23 sierpnia Dni Pszczyny. Powodem odwołania wydarzenia jest pandemia koronawirusa. To niestety kolejna impreza, którą z powodu pandemii należało odwołać. Wiosną zrezygnowano z bardzo popularnych Daisy Days, a więc i organizacji Ogrodów Daisy oraz Majówki Konnej, a następnie także z imprez z okazji Dnia Dziecka, a także 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich.

 • 27 maja


Placówki oświatowe zamknięte do 7 czerwca
Ze względu na bezpieczeństwo naszych dzieci, rodziców i opiekunów, ale przede wszystkim seniorów zadecydowano, aby do 7 czerwca przedłużyć okres, kiedy placówki oświatowe zarządzane przez Gminę Pszczyna pozostaną zamknięte.

 • 4 czerwca


Placówki oświatowe pozostaną zamknięte do 14 czerwca
Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol podjął decyzję o dalszym zawieszeniu zajęć w placówkach oświatowych na terenie gminy.

 • 5 czerwca


Pszczyna: 15 tys. zł na działanie wymazobusa
Gmina Pszczyna, aby zapewnić utrzymanie płynności wykonywania badań na obecność wirusa SARS-CoV-2 sfinansuje koszty obsługi ambulansu, który będzie pobierał wymazy od mieszkańców gminy i dostarczał je do wskazanego laboratorium.

 • 10 czerwca


Strażnicy Miejscy rozpoczynają kontrolę sklepów
Strażnicy Miejscy z Pszczyny rozpoczęli kontrolę sklepów wielkopowierzchniowych pod względem przestrzegania obostrzeń epidemicznych. Do służb mundurowych dociera coraz więcej skarg i sygnałów, że zarówno obsługa sklepów, jak i klienci bagatelizują reżim sanitarny wymagany przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

 • 15 czerwca


Ponowne otwarcie żłobka i przedszkoli publicznych
15 czerwca otwarte zostaną przedszkola publiczne oraz Żłobek Miejski na terenie gminy Pszczyna. Obiekty i kadra nauczycielska są doskonale przygotowane do przyjęcia najmłodszych i do prowadzenia zajęć. Ostateczna decyzja o tym czy dziecko ma uczęszczać do placówki będzie jednak należała do rodziców.

 • 22 czerwca


"Gminna tarcza" - prawie 600 dzieci na półkoloniach
Prawie 600 dzieci z terenów Gminy Pszczyna będzie mogło wziąć udział w półkoloniach "Lato w mieście" w pierwszych tygodniach wakacji. To forma lokalnej tarczy pomocowej rodzicom, których dzieci w trakcie wakacji pozostaną w domach. Burmistrz Dariusz Skrobol zaangażował w projekt szkoły, a także jednostki organizacyjne: Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu, Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną, Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej oraz Muzeum Prasy Śląskiej, które będą współorganizowały zajęcia dla dzieci.

2600 maseczek ochronnych dla dzieci z Pszczyny
Gmina Pszczyna nieodpłatnie otrzymała 2600 maseczek ochronnych. Zostaną one przekazane dzieciom biorącym udział w letnich półkoloniach. Maseczki zostały podarowane naszej gminie przez Zakład Karny w Cieszynie w ramach akcji "Resort Sprawiedliwości Pomaga", zainicjowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości w obliczu walki z pandemią.

 • 7 sierpnia


Powiat pszczyński w czerwonej strefie. Samorządowcy się nie zgadzają
Samorządowych powiatu pszczyńskiego nie zgadzają się z decyzją o tym, że powiat pszczyński znalazł się w czerwonej strefie. Wszystkie przesłanki wskazywały na to, że powinien pozostać w strefie żółtej. Burmistrz Dariusz Skrobol oczekuje wyjaśnień tej decyzji.

 • 8 sierpnia


Wracają obostrzenia na terenie powiatu pszczyńskiego
Od soboty, 8 sierpnia w powiecie pszczyńskim wracają niektóre obostrzenia. Decyzją ministra zdrowia wprowadzany jest między innymi nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych oraz szereg zakazów, w tym organizowania wydarzeń kulturalnych.

 • 10 sierpnia


Gmina przekazała kolejne 15 tysięcy zł na wykonywanie wymazów
Gmina Pszczyna zwiększyła o kolejne 15 tysięcy złotych dofinansowanie do działania wymazobusa w naszej gminie. Kolejna umowa zapewni mieszkańcom przeprowadzanie odpowiednich badań.

 • 14 sierpnia


Gmina Pszczyna i Powiat Pszczyński w żółtej strefie
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że powiat pszczyński znajdzie się w strefie żółtej.

 • 19 sierpnia


Stanowisko Śląskiego Związku Gmin i Powiatów
W środę, 19 sierpnia odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Samorządowcy, w tym burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, wypracowali wspólnie stanowisko w sprawie ustanowienia w wybranych powiatach w Polsce określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

- Efektem rozmów samorządowców jest wspólne stanowisko, w którym zwracamy uwagę na nieuzasadniony w pełni sposób określania stref żółtych i czerwonych, a w rezultacie krzywdzącą dla wielu przedsiębiorców i mieszkańców punktową metodę ograniczania prowadzenia działalności gospodarczej przy równoczesnym braku dodatkowych programów pomocowych - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

 • 27 sierpnia


Gmina Pszczyna w zielonej strefie
Po kilkunastu dniach dodatkowych ograniczeń gmina Pszczyna na mapie publikowanej przez Ministerstwo Zdrowia zaznaczona została na zielono! Powyższa informacja oznacza między innymi zniesienie części restrykcji lub ich poluzowanie. Dotyczy to zarówno życia społecznego, jak i prowadzenia działalności gospodarczej.

 • 29 sierpnia


Pszczyńskie placówki oświatowe są gotowe na przyjęcie uczniów
Szkoły są odkażone i przystosowane do nowych warunków, a także wyposażone w niezbędne środki ochrony osobistej.

 • 9 października


Komunikat ws. organizacji zajęć w Szkole Podstawowej w Czarkowie i Piasku
U jednego z nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Czarkowie potwierdzono zakażenie koronawirusem. Na podstawie decyzji sanepidu wydana została decyzja o wprowadzeniu hybrydowego wariantu kształcenia. Nauczanie zdalne zostało zorganizowane dla sześciu klas. Podobna sytuacja miała miejsce w Szkole Podstawowej w Piasku, gdzie u jednego z nauczycieli stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczniów, nauczycieli i pracowników placówki zapadła decyzja o wprowadzeniu hybrydowej organizacji zajęć.

 • 12 października


Placówki oświatowe - aktualna sytuacja epidemiologiczna
Na podstawie PSSE w Tychach opinii dyrektorzy zawiesili zajęcia na czas oznaczony ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną. Jednocześnie poinformowali, że zajęcia w szkołach/ oddziałach są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Naukę w tym trybie prowadzą: ZSP Czarków, ZSP Piasek, ZSP Studzienice, ZSP Jankowice, Przedszkole w Ćwiklicach.

Działania straży miejskiej w Pszczynie w okresie epidemii
Od 12 października straż miejska w Pszczynie decyzją wojewody śląskiego ponownie pracuje pod zwierzchnictwem Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie. Dla pszczyńskich strażników nie jest to żadna nowość - taka organizacja pracy prowadzona była już w kwietniu, a i wcześniej obie jednostki wielokrotnie wspólnie podejmowały interwencje.

 • 17 października


III Liceum Ogólnokształcące w trybie hybrydowym
Zgodnie z nowymi wytycznymi dla stref żółtych gmina Pszczyna wprowadziła hybrydową organizację zajęć w III Liceum Ogólnokształcącym. Nowy tryb obowiązuje od 17 października. Przestrzeganie tych zasad zmniejsza ryzyko zakażenia SARS-CoV-2.

 • 26 października


Klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz klasy liceum w trybie zdalnym
Od 26 października uczniowie klas IV-VIII wszystkich szkół podstawowych na terenie gminy Pszczyna oraz uczniowie wszystkich klas III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie uczestniczą w zajęciach wyłącznie w trybie zdalnym.

 • 27 października


Komunikacja gminna w czasach epidemii
Pszczyńska Komunikacja Gminna jest przystosowana do przewożenia pasażerów w czasie epidemii.

 • 29 października


 • Zmiany w organizacji pracy biblioteki w Pszczynie

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami w Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie obowiązują nowe zasady: można tylko wypożyczać i zwracać zbiory, brak wolnego dostępu do półek, czytelnia zostaje zamknięta, nie będą udostępnione stanowiska komputerowe.

 • 3 listopada


Decyzją burmistrza szpital zwolniony z podatku
Burmistrz Dariusz Skrobol podjął decyzję o umorzeniu 114 783,29 złotych podatku od nieruchomości wraz z odsetkami dla Szpitala Powiatowego w Pszczynie. To jedno z wielu równoległych działań, które gmina podejmuje, by wesprzeć największą w powiecie pszczyńskim placówkę zdrowia.

 • 10 listopada


Pomoc dla producentów chryzantem
Ponad tysiąc chryzantem pojawi się w wielu miejscach publicznych na terenie gminy Pszczyna. Ozdobione zostały już Plac Zwycięstwa i Wolności, pszczyńskie ronda, a także miejsca pamięci. W ten sposób gmina Pszczyna włączyła się do akcji realizowanej przez Agencję Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. Polega ona na skupie kwiatów od producentów, którzy przygotowali się do sprzedaży w okresie 1 listopada.

 • 25 listopada


Osocze ratuje życie
W odpowiedzi na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol jako osoba, która przeszła chorobę COVID-19, oddał osocze. W ten sposób chce zachęcić mieszkańców naszej gminy, aby również przyłączyli się do akcji.

 • 26 listopada


Urząd we współpracy z przedsiębiorcami organizuje "Black Week"
Urząd Miejski w Pszczynie wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami organizuje tydzień największych promocji i wyprzedaży. Wydarzenie pod nazwą "Black Week" jest wsparciem dla pszczyńskich sklepów i firm usługowych, a także okazją dla mieszkańców na ciekawe zakupy z rabatami i niespodziankami przygotowanymi na tę okazję przez punkty handlowe.

 • 4 grudnia


Mikołajki bez wielkich wydarzeń na rynku
W tym roku nie odbędą się tradycyjne Budzenie św. Mikołaja i spotkanie jego imienników. Z powodu pandemii Urząd Miejski wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Rekreacji i Sportu w Pszczynie podjął decyzję o odwołaniu wydarzeń.

 • 8 grudnia


Biblioteka jest ponownie czynna
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie jest ponownie otwarta dla czytelników zgodnie z restrykcjami sanitarnymi.

 • 15 stycznia


Gmina organizuje transport pacjentów na szczepienia przeciw COVID-19
Mieszkańcy gminy Pszczyna, którzy będą chcieli zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogli skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu.
Transport do punktów szczepień będzie przygotowany dla osób niepełnosprawnych i mających ograniczone możliwości skorzystania z własnego dojazdu. Cześć kosztów związanych z jego przygotowaniem pokryje rząd.

 • 18 stycznia


Uczniowie klas I-III powrócili do szkół
Uczniowie klas I-III powrócili do szkół podstawowych. Na terenie gminy Pszczyna w osiemnastu placówkach uczy się 1817 uczniów.

 • 26 stycznia


Samorządowcy ze Śląska apelują o znoszenie obostrzeń i ograniczeń
Wobec pogarszającej się sytuacji gospodarczej w kraju oraz coraz gorszej sytuacji finansowej polskich przedsiębiorców spowodowanej wprowadzonymi przez Rząd RP obostrzeniami dla firm w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, przy utrzymującej się od kilku tygodni mniejszej liczbie wykrytych przypadków zachorowań na COVID-19, samorządowcy zrzeszeni w Śląskim Związku Gmin i Powiatów apelują o niezwłoczne, stopniowe znoszenie obostrzeń i ograniczeń w działalności polskich przedsiębiorców, instytucji kultury i sportu.

 • 12 lutego


Pszczyna: 335 pracowników oświaty zostanie zaszczepionych
W piątek, 12 lutego rozpoczęły się szczepienia pracowników szkół i przedszkoli. Dyrektorzy pszczyńskich placówek zgłosili do Systemu Informacji Oświatowej 335 osób.

Lodowisko ponownie otwarte!
Od piątku, 12 lutego od godziny 15.00 ponownie otwarte będzie lodowisko na pszczyńskim rynku.[/ramka]

- Szanowni mieszkańcy przed nami kolejne tygodnie, a może i miesiące, w których będziemy odczuwali skutki pandemii koronawirusa. Apeluję do wszystkich o zachowanie środków ostrożności. Mam jednak nadzieję, że liczba zachorowań będzie malała, a co za tym idzie, systematycznie będą znoszone restrykcje i ograniczenia. Wielu pszczyńskich przedsiębiorców znalazło się w trudnej sytuacji. Utrzymujące się ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej mogą przełożyć się na utratę miejsc pracy dla naszych mieszkańców. Musimy dostosować się do nowej rzeczywistości, ale tak, aby ponieść jak najmniejsze straty. Długo wyczekiwana "normalność" ma ogromny wpływ na samopoczucie i stosunki międzyludzkie. Dlatego chciałbym, żeby jak najszybciej dzieci i młodzież mogła powrócić do nauki stacjonarnej. Nie bądźmy obojętni na problemy seniorów, wspierajmy osoby potrzebujące. Im szybciej ograniczymy rozprzestrzenianie się choroby, tym większa szansa, że powrócimy do czasów sprzed epidemii - mówi burmistrz Pszczyny.

Liczby pandemicznego roku w powiecie pszczyńskimW naszym powiecie pierwsze zakażenie wykazano 18 kwietnia - 45 dni po wykryciu wirusa u "pacjenta zero" w Zielonej Górze.

W powiecie od początku pandemii do 4 marca 2021 r:

 • było 4831 zakażeń potwierdzonych
 • 90 mieszkańców zmarło


Dane dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 w powiecie:

 • liczba wykonanych szczepień 3 456
 • liczba szczepień 2 dawką ogółem 1 211

(źródło: Ministerstwo Zdrowia)

- Dla jednych to tylko liczby. Dla innych dramaty i konieczność zmierzenia się z utratą bliskiej osoby. Życzę Państwu dużo zdrowia. Obyśmy wracali wreszcie do normalności - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

BM, ar / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Publikujemy bieżące raporty Ministerstwa Zdrowia, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz powiatowego Sanepidu dotyczące sytuacji epidemiologicznej w powiecie pszczyńskim, regionie i kraju. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj