pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Zdrowie

  • 19 lutego 2021
  • wyświetleń: 3044

Czy warto wyjechać do pracy do Niemiec?

Materiał partnera:

Praca w Niemczech od lat kusi Polaków dobrymi zarobkami i godnymi warunkami zatrudnienia. Chętnych do emigracji zarobkowej nie brakuje. Czy rzeczywiście wyjazd do pracy do Niemiec to dobry pomysł? Zobacz, ile zarabia się w Niemczech i poznaj jasne oraz ciemne strony pracy za granicą.

Praca w Niemczech: wady i zalety
Praca w Niemczech: wady i zalety


Wyjazd do pracy do Niemiec: forumŚrednie zarobki w Polsce w dalszym ciągu są dużo niższe niż w innych krajach Unii Europejskiej, dlatego wiele osób rozważa wyjazd do pracy do Niemiec. Jak wyglądają tamtejsze realia zatrudnienia Polaków? Czy rzeczywiście emigracja zarobkowa to dobry wybór? Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące pracy za granicą można znaleźć na forum: https://www.gowork.pl/forum/praca-w-niemczech Wypowiada się tam wiele osób, które podjęły się zatrudnienia w Niemczech i wymieniają się doświadczeniem związanym z zagranicznym rynkiem pracy. Warto śledzić wpisy polskich pracowników, którzy zdecydowali się na rozwój swojej kariery zawodowej u naszych zachodnich sąsiadów i poznały realia oraz specyfikę tamtejszego zatrudnienia. Praca za granicą to trudna decyzja, zwłaszcza kiedy wiąże się z rozłąką z bliskimi. Postanowienie o emigracji powinno być przemyślane, a wyjazd odpowiednio zaplanowany. Dlatego warto wziąć pod uwagę rady i opinie zatrudnionych w Niemczech Polaków.

Czy praca w Niemczech się opłaca?Dlaczego tak wielu polskich pracowników decyduje się na wyjazd za granicę? Ich największą motywacją są wysokie zarobki. Biorąc pod uwagę, że w 2021 roku płaca minimalna wynosi 9,5 euro za godzinę, a to w przeliczeniu na złotówki daje ok. 42 PLN, łatwo wywnioskować, że przez miesiąc pracy w Niemczech można zarobić co najmniej 6 720 PLN. Podana kwota jest stawką minimalną, jeżeli kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje i zna język niemiecki, to może liczyć na dużo wyższą pensję. Oprócz korzystnego wynagrodzenia, osoby legalnie zatrudnione w Niemczech mogą starać się o bogaty pakiet świadczeń socjalnych. Na to, ile zarabia się w Niemczech, wpływa również rodzaj zatrudnienia. Decydując się na stałą współpracę, można wynegocjować wyższą pensję niż podczas sezonowej pracy dorywczej. Oczywiście decydując się na emigrację zarobkową, należy wziąć pod uwagę koszty utrzymania tj. jedzenie, mieszkanie czy ceny dojazdu. Niemiecki rząd wspiera obcokrajowców, którzy decydują się na podjęcie pracy i oferuje im wiele przywilejów. Co więcej, wielu pracodawców, oferując Polakom zatrudnienie, zobowiązuje się do organizacji noclegu i zameldowania pracowników.

Praca za granicą - wady i zaletyPodczas analizowania, czy warto wyjechać do pracy do Niemiec, należy wziąć pod uwagę nie tylko korzyści ekonomiczne, ale również zmianę swoich dotychczasowych warunków życia. Wiele osób decyduje się na emigrację, by zapewnić lepszy byt swojej rodzinie. Wyjazd za granicę i pozostawienie swoich bliskich w Polsce to niewątpliwie największy minus tej trudnej decyzji. Na szczęście Niemcy są naszymi zachodnimi sąsiadami, więc przekroczenie granicy i pokonanie trasy do pracy nie jest aż tak uciążliwe. Kolejną wadą zatrudnienia w innym kraju jest bariera językowa i poczucie wyobcowania. Oczywiście wiele zależy od naszych zdolności interpersonalnych oraz poziomu języka, jednak na początku każdy potrzebuje czasu, by przystosować się do nowej rzeczywistości. A jakie korzyści przynosi praca za granicą? Poza możliwością szybkiego powiększenia budżetu, dzięki wysokim zarobkom, jest to szansa na podniesienie swoich kwalifikacji, nie tylko zawodowych. Oprócz nabrania doświadczenia na stanowisku, mamy możliwość szybkiej nauki języka, a mieszkanie za granicą uczy otwartości i wyrabia w nas umiejętność szybkiego przystosowania się do otoczenia. Zebrane za granicą doświadczenia można wykorzystać w przyszłości zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy.