pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Zdrowie

  • 17 grudnia 2020
  • wyświetleń: 5377

Apelują do premiera w sprawie trudnej sytuacji uzdrowiska

15 grudnia Rada Gminy Goczałkowice-Zdrój przyjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z apelem do premiera dotyczącym uzdrowiska.

Radni wystąpili z apelem do premiera o podjęcie kompleksowych rozwiązań prawnych wspierających branżę uzdrowiskową oraz zapewniających rekompensatę z tytułu konsekwencji związanych z wprowadzeniem stanu epidemii na terenie Polski.

O trudnej sytuacji Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój wójt gminy wraz z radnymi rozmawiali z prezesem placówki Tomaszem Kordonem 8 grudnia podczas łączonego posiedzenia komisji Rady Gminy. Działalność uzdrowiska została wstrzymana wiosną br., co przyniosło dotkliwe skutki finansowe samemu Uzdrowisku, jak również gminie jako jednostce samorządu terytorialnego. Pomimo tego, iż zapadła decyzja o kontynuowaniu leczenia w Oddziale Rehabilitacyjnym, liczba pacjentów, którzy podejmowali się przyjazdu do Uzdrowiska, była znikoma. Duży wpływ na to miał fakt, że przez kilka miesięcy w placówce funkcjonowało izolatorium.

"Według danych Zarządu Spółki Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój sp. z o. o., na dzień 31 października 2020 r. strata z działalności Uzdrowiska wyniosła 9,3 mln zł. Listopad i grudzień pogłębiają ten stan, w wyniku czego na koniec 2020 r. strata może wynieść nawet kilkanaście mln złotych, zwłaszcza, że przychody z działalności podstawowej są na bardzo niskim poziomie, a zobowiązania wymagalne lawinowo rosną. Taka sytuacja występuje w całej branży uzdrowiskowej i dotyczy wszystkich gmin uzdrowiskowych, które z uwagi na swoją specyfikę i odrębność ustrojową określane są mianem gmin monofunkcyjnych" - czytamy w apelu.

"Wywołany przez pandemię COVID-19 krajowy i ogólnoświatowy kryzys gospodarczy spowodował w naszej gminie skumulowanie wszystkich negatywnych skutków, jakie występują w gospodarce i samorządach. Dlatego z niepokojem przyjęliśmy fakt, że kolejne rozwiązania prawne (tarcza antykryzysowa) nie objęły branży uzdrowiskowej. Bez pomocy rządowej, pomimo wszelkich starań, dalsze istnienie Uzdrowiska o ponad 160-letniej tradycji leczenia jest zagrożone" - podkreślono w apelu.

Rada Gminy zaapelowała o wprowadzenie rozwiązań osłonowych, które pozwolą spółce przetrwać pandemię, a w przyszłości kontynuować dotychczasową działalność. Apel zostanie przekazany Prezesowi Rady Ministrów, Marszałkowi Województwa Śląskiego oraz organom stanowiącym gmin z terenu powiatu pszczyńskiego.

BM / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.