pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Zdrowie

  • 27 listopada 2020
  • wyświetleń: 2065

Gmina Pawłowice współwłaścicielką szpitala w Pszczynie?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj

Powiat Pszczyński zwrócił się do gminy Pawłowice z prośbą o rozważenie możliwości nabycia udziałów w spółce Centrum Przedsiębiorczości CP Spółka z o.o. w Woli prowadzącej Szpital Powiatowy w Pszczynie.

6 listopada do Wójta Gminy Pawłowice Franciszka Dziendziela wpłynęło pismo, w którym Starosta Pszczyński Barbara Bandoła zwraca się o objęcie udziałów w spółce zawiadującej szpitalem w Pszczynie. Starosta oraz dyrektor szpitala Marcin Leśniewski 17 listopada uczestniczyli w komisji rady gminy, podczas której zapoznali radnych z tematem sytuacji finansowej szpitala i pomysłem utworzenia spółki samorządowej, której udziałowcami miałyby być poszczególne gminy. Powiat pszczyński deklaruje udział w wysokości 40%, miasto Pszczyna - 20%, a pozostałe gminy powiatu pszczyńskiego (Miedźna, Kobiór, Goczałkowie-Zdrój, Suszec, Pawłowice) oraz Czechowice-Dziedzice i Bestwina z powiatu bielskiego miałyby objąć pozostałe 40% udziałów.

Dla gminy objęcie udziałów w jakiejkolwiek spółce gwarantuje dodatkowe środki finansowe, pod warunkiem, że spółka przynosi dochód, jednak straty trzeba pokrywać z budżetu gminy. Szpital w Pszczynie jest placówką niedofinansowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tylko w ubiegłym roku straty wyniosły ok. 3 mln zł, a w 2018 roku - 5 mln zł. Poza tym szpital obsługuje bardzo niewielką ilość pacjentów z gminy Pawłowice. Stanowią oni tylko 0,3% ogółu pacjentów. W 2019 roku na ok. 4 tys. pacjentów ze szpitala skorzystało 27 osób z gminy Pawłowice, a w 2020 roku - 30 osób. Najwięcej, bo aż 97% mieszkańców korzysta ze szpitala w Jastrzębiu-Zdroju, a pozostała część udaje się po pomoc do Cieszyna i Żor.

Fakt utworzenia szpitala samorządowego, zarządzanego i wspieranego przez samorząd jest pomysłem na wyjście z impasu, w jakim znajdują się niedofinansowane szpitale, jednak dla poszczególnych gmin takie rozwiązanie rodzi stałe zobowiązania, zwalniając jednocześnie państwo z odpowiedzialności za funkcjonowanie służby zdrowia, a funkcjonowanie szpitali nie jest zadaniem gminy. Radni nie podjęli jeszcze decyzji odnośnie przystąpienia gminy do spółki. Jednak niezależnie od niej, gmina nadal chce wspierać szpital powiatowy w ramach indywidualnych dotacji celowych. W ubiegłym roku rada gminy przekazała szpitalowi w Pszczynie 30 tys. zł na zakup potrzebnego sprzętu medycznego.

---

Wydatki na podstawową opiekę zdrowotną to stała pozycja w gminnym budżecie. Myśląc o zdrowiu nie można zapominać o inwestycjach prowadzonych przez gminę w placówkach służby zdrowia. Gmina dba o pięć przychodni zdrowia, sukcesywnie remontując i modernizując poszczególne obiekty. Na rok 2021 zaplanowana jest termomodernizacja i montaż windy w ośrodku zdrowia przy ul. Górniczej za ok. 2,5 mln zł. W ośrodku przy ul. Kruczej będzie wymieniana instalacja elektryczna za ok. 500 tys. zł, a przychodnia z Golasowic czeka na klimatyzację. Kończą się też prace przy budowie wiaty dla karetki stacjonującej przy zespole ratownictwa medycznego, którą uruchomiono w Osiedlu Pawłowicach wiosną tego roku. Gmina finansuje również badania profilaktyczne dla mieszkańców i wspiera szpitale, zarówno wojewódzki szpital w Jastrzębiu-Zdroju, jak i powiatowy szpital w Pszczynie.

Tylko w 2020 r. gmina wydała ponad 200 tys. zł na cele związane ze zdrowiem, w tym m.in. na badania w celu wykrycia boreliozy (69 tys. zł), zlecenie wykonania wymazów w kierunku COVID-19 (27,5 tys. zł), zakup środków ochrony w związku z epidemią (27 tys. zł), dotację przeznaczoną dla karetki pogotowia stacjonującej w Pawłowicach (13 tys. zł), usługi dezynfekcji przystanków, placów zabaw i siłowni (13,5 tys. zł), dotację na zakup specjalistycznych łóżek dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju (50 tys. zł).

BM / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj