Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Zdrowie

  • 30 marca 2020
  • 14 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 10154

Środki ochrony i zwolnienie z podatku szpitala? Odpowiedź gminy

Radni Rady Miejskiej - Marek Szklorz, Michał Ziebura, Andrzej Mańka, Henryk Kopiec oraz Rafał Wróbel złożyli interpelację w sprawie wsparcia Szpitala Powiatowego, personelu medycznego i ratowniczego w związku ze stanem epidemii. W swoim piśmie wnoszą o zakup środków ochrony osobistej dla personelu medycznego. Proponują też rozważenie kwestii podatku od budynku szpitala.

szpital w Pszczynie - 25.01.2019
Radni wnoszą o wsparcie dla szpitala · fot. pless.pl


W ostatnim czasie burmistrz Pszczyny podjął decyzję o rezygnacji z imprez zewnętrznych takich jak Daisy Days, czy pomniejszych wydarzeń organizowanych na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i parku. Zaoszczędzone w ten sposób środki mają zostać przeznaczone na walkę z koronawirusem. Radni Marek Szklorz, Michał Ziebura, Andrzej Mańka, Henryk Kopiec oraz Rafał Wróbel wnoszą, aby pieniądze te przeznaczyć w pierwszej kolejności na wsparcie działalności pszczyńskiego szpitala, personelu medycznego i ratowniczego.

- W związku z trudną sytuacją szpitala i jego znaczeniem dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców gminy oraz apelem dyrektora szpitala o pomoc w sytuacji epidemii, ponownie wnosimy o niezwłoczne podjęcie działań poprzez udzielenie pomocy finansowej dla szpitala, przekazanie środków na zakup sprzętu ochronnego dla personelu medycznego i ratowniczego z nadwyżki budżetowej - czytamy w dokumencie.

Radni wnoszą także o ponowne rozważenie możliwości zwolnienia przedmiotowego, ustalenia preferencyjnej stawki lub ewentualnego umorzenia podatku od nieruchomości budynku szpitala lub części budynku, w których wykonywane są całą dobę kompleksowe świadczenia zdrowotne polegające na diagnozowaniu, leczeniu, pielęgnacji i rehabilitacji, które nie mogą być realizowane w ramach innych stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych lub ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych, co pozwoli szpitalowi na funkcjonowanie w tej trudnej sytuacji pandemii związanej z koronawirusem.

- W obecnej sytuacji takie działania są naszym obowiązkiem i powinnością wobec personelu medycznego, szpitalnego i ratowniczego - podkreślają radni.

Wiceburmistrz Barbara Sopot-Zembok w odpowiedzi na interpelację zapewniła, że Urząd Miejski rozpoczął intensywne prace nad przygotowaniem oferty pomocowej dla przedsiębiorców działających na terenie gminy, a także dla Szpitala Powiatowego oraz Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. Jak zapewnia urząd, na bieżąco analizowana jest możliwość pomocy samorządu pod kątem faktycznego wsparcia osób prowadzących działalność gospodarczą oraz placówek medycznych, a jej kroki będą adekwatne do możliwości finansowych oraz prawnych gminy. Na razie, w odpowiedzi na zapotrzebowanie, 3 kwietnia gmina przekazała pszczyńskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego pierwszą partię jednorazowych maseczek. Mają być przekazane kolejne.

Zastępca burmistrza zapowiedziała, że na najbliższą sesję Rady Miejskiej planowane jest przygotowanie form pomocy, które będą dostosowane do zapisów Rządowego Pakietu Tarczy Antykryzysowej. Rozważana jest pomoc w wielu obszarach, w tym w formie zwolnienia z części opłat i podatków, ich obniżenia lub odroczenia, odstąpienia od pobierania czynszu lub innych należności cywilno-prawnych, a także utrzymania dotacji dla żłobków.

Obecnie służby finansowe urzędu ustalają szacunkową wysokość dochodów, które utraci gmina Pszczyna wskutek epidemii oraz rodzaje inwestycji i kosztów, które mogą zostać przesunięte na kolejne lata. Już w miesiącu kwietniu urząd zanotował radykalny spadek dochodów w budżecie.

- Mamy pełną świadomość, że służba medyczna jest na pierwszej linii frontu, gdyż osoby te mają bezpośredni kontakt z zarażonymi. To tutaj w pierwszej kolejności musi trafiać niezbędny sprzęt ochronny. Jesteśmy otwarci na pomoc zarówno Szpitalowi Powiatowemu w Pszczynie, jak również Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego - pisze w odpowiedzi na interpelację Barbara Sopot-Zembok.

ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.