Wybory samorządowe 2024

  • 31 stycznia 2024
  • wyświetleń: 1058

Zmiany w okręgach wyborczych w gminie Pawłowice

26 stycznia Komisarz Wyborczy w Bielsku- Białej I wydał postanowienia w sprawie podziału Gminy Pawłowice na stałe okręgi wyborcze, ustalenia ich granic, numerów, liczby radnych wybieranych w każdym okręgu oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

Zmiany w okręgach wyborczych w gminie Pawłowice
Zmiany w okręgach wyborczych w gminie Pawłowice · fot. UG Pawłowice


Istotną zmianą jest połączenie sołectwa Pniówek z sołectwem Krzyżowice w jeden okręg wyborczy, w którym będzie wybierany jeden radny. Zgodnie z Kodeksem Wyborczym oraz wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej w sołectwie Pniówek nie została zachowana jednolita norma przedstawicielstwa (wyliczana m.in. na podstawie liczby mieszkańców sołectwa w III kwartale 2023 roku), dlatego konieczna była zmiana granic okręgu. Mieszkańcy sołectwa Pniówek nadal będą mieli lokal wyborczy w Domu Ludowym w Pniówku.

Zmiany będą również w Pielgrzymowicach. Zgodnie z jednolitą normą przedstawicielstwa w sołectwie został utworzony trzeci okręg wyborczy i tym samym mieszkańcy sołectwa Pielgrzymowice będą wybierali trzech radnych.

Premier Rady Ministrów zapowiedział, że wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku, a ewentualna druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia. Rozporządzenie w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych, które umożliwi przeprowadzenie czynności wyborczych i wyborów, nie zostało jeszcze wydane.

ar / pless.pl

źródło: UG Pawłowice

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.