pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Telewizja pszczyna.tv

  • 3 października 2022
  • wyświetleń: 720

Komu opłaca się szukać pracy w Żorach?

Materiał partnera:

Żory to blisko sześćdziesięciotysięczne miasto w województwie śląskim. Rynek pracy jest tu bardzo chłonny, zatrudnienie bez trudu znajdują także mieszkańcy miast ościennych. Sprawdzamy, ile można zarobić w Żorach i kto najszybciej znajdzie zatrudnienie.

Komu opłaca się szukać pracy w Żorach?


Ile można zarobić w Żorach?Przeciętne wynagrodzenie w województwie śląskim wynosi około 6500 zł, a Żory nie odbiegają daleko od tej statystyki. Jest to oczywiście jedynie średnia, która wymaga głębszej analizy. Aby dowiedzieć się więcej, prześledziliśmy oferty pracy w portalu GoWork.pl: https://www.gowork.pl/praca/zory;l.

W Żorach na najwyższe zarobki może liczyć kadra zarządzająca praktycznie w każdej branży. Kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie zarabiają sporo powyżej średniej krajowej - ich zarobki wynoszą kilkanaście tysięcy złotych i więcej.

Podobnie wysokie wynagrodzenia są doskonale znane branży IT. Tu nawet osoby początkujące mogą liczyć raczej na średnią krajową niż na najniższą. Wraz ze wzrostem doświadczenia przychodzą podwyżki. Programiści, analitycy, testerzy, administratorzy baz danych i sieci mogą liczyć na wynagrodzenia rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Co ciekawe, w branży IT wyższe wykształcenie nie jest obligatoryjnym wymogiem, aczkolwiek jest mile widziane.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że w Żorach, jak w każdym śląskim mieście, są zawody opłacane dość nisko. Na tej liście znajduje się między innymi sprzedawca, kucharz, kelner, pracownik obsługi hoteli i pensjonatów.

Bezrobocie w Żorach - czy łatwo znaleźć tu pracę?Bezrobocie w Żorach jest stosunkowo niskie, na koniec 2021 roku wynosiło niespełna 4%, a więc mniej, niż średnia stopa bezrobocia dla całego kraju. To jeden z powodów, dla których praca w Żorach jest dostępna między innymi dla mieszkańców Pszczyny. W Żorach brakuje rąk do pracy, osoby bezrobotne pozostają bez zatrudnienia raczej na własne życzenie lub z powodów losowych niż z faktycznego braku ofert dla nich.

Kto najszybciej znajdzie zatrudnienie w Żorach?Pielęgniarka, położna, ratownik medycznyW Żorach brakuje pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Nie jest to specjalnym zaskoczeniem, bo tego rodzaju braki kadrowe występują w całej Polsce. Niemniej gdyby pracownik branży medycznej rozważał przeprowadzkę do Żor lub okolic, o zatrudnienie może być spokojny.

W tym zawodzie wymagane jest wyższe wykształcenie kierunkowe, więc obowiązuje dość ostra selekcja.

Księgowi i pomocnicy księgowychŻory to miasto bazujące głównie na usługach, handlu i logistyce. Nie dziwi więc duże zapotrzebowanie na usługi księgowych, zwłaszcza samodzielnych. Na rynku notuje się deficyt rąk do pracy w tej branży, co oznacza, że księgowe spoza Żor bez problemu znajdą tu zatrudnienie. Także osoby, które dopiero rozpoczynają karierę w księgowości, mogą liczyć na oferty pracy pomocy księgowych i fakturzystów. W dwóch ostatnich przypadkach nie jest wymagane wyższe wykształcenie.

MagazynierzyBranża logistyczna potrzebuje magazynierów. Tych niestety w Żorach jest ciągle za mało, dlatego niezbędne jest korzystanie z innych rynków pracy, na przykład w Pszczynie.

Do pracy w magazynie nie jest wymagane doświadczenie, firmy oferują przyuczenie do zawodu, aczkolwiek znajomość programów magazynowych jest dodatkowym atutem i argumentem pozwalającym wynegocjować wyższe wynagrodzenie.

Kierowcy samochodów ciężarowychW mieście, którego gospodarka opiera się głównie o handel i logistykę, niestety brakuje kierowców samochodów ciężarowych. Oferty pracy skierowane są głównie do kierowców z prawem jazdy kategorii C + E. Ich zarobki na tle innych zawodów wypadają bardzo dobrze, szczególnie w przypadku zatrudnienia na trasach międzynarodowych.

Facebook