Wiadomości

  • 11 czerwca 2007
  • wyświetleń: 10122

Gry uliczne naszych babć i dziadków

Już po raz drugi mieszkańcy gminy mogli poczuć się jak ich babcie i dziadkowie, przypominając sobie gry i zabawy z czasów ich dzieciństwa.

Gry uliczne naszych babć i dziadków
fot. UG Suszec


- Jakże piękne były owe lata, gdy mogliśmy się bawić na ulicach, dopóki ciemność nie zakryła wszystkiego. Każde dziecko wracało wówczas zmęczone, ale szczęśliwe do swojego domu. Nie zapomnieliśmy tych lat - przekonuje Tadeusz Paszek, sołtys Suszca i pomysłodawca Śląskiej Olimpiady Gier i Zabaw Ulicznych i Podwórkowych, której druga edycja odbyła się 1 czerwca na boiskach przy hali sportowej. Patronat honorowy nad imprezą objęli pani senator Maria Pańczyk oraz pan poseł Alojzy Lysko.

- W grach "Klasy", "Cymbergaj", "Szpana" i innych znikały jakiekolwiek różnice wieku, gasły spory, rosła zdrowa rywalizacja i sprawność fizyczna. Ulice i place pokrywały się rysunkami, szkicami, tętniły życiem i śmiechem - uważają członkowie Stowarzyszenia Odnowy Wsi Suszec.

Celem, jakie postawiło sobie stowarzyszenie, jest odciągnięcie mieszkańców od "sztucznego" świata mediów: telewizora i komputera i zachęcenie do spędzania wolnego czasu w gronie przyjaciół, powrotu do wspólnych zabaw i gier, a nade wszystko do odnowienia kontaktów międzyludzkich. Program Odnowy Wsi ma za zadanie pozyskać jak największą grupę mieszkańców do udziału w licznych uroczystościach pielęgnujących lokalną kulturę i tradycję.

Znakomicie w te działania wpisują się jarmarki przedświąteczne, ale również nowe przedsięwzięcie, jakim jest olimpiada gier ulicznych i podwórkowych, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem dzieci i młodzieży.

- Może trudno w to uwierzyć, ale dzisiaj po raz pierwszy strzelałem z szlojdra. Próbowałem nawet zrobić sobie procę w domu, ale nie było to łatwe, bo albo pękało mi drewno, albo naciąg - mówi Kamil Musiolik z Suszca, zdobywca drugiego miejsca wśród uczniów klas IV-VI. - Wiem, że mój tata, a także babcia i dziadek w latach swojego dzieciństwa strzelali z szlojdra, ale teraz już takich zabaw nie ma i moi rówieśnicy wolą grać w piłkę.

W tej konkurencji, uczestnicy strzelali do sześciu butelek ustawionych w odległości 4 metrów. Każdy zawodnik oddawał po trzy strzały, a o zdobytym miejscu decydowała ilość trafień.

W sumie w czasie olimpiady rozegrano dziesięć konkurencji. Jedną z bardziej widowiskowych były biegi z metalową felgą, w których wzięła udział największa ilość mieszkańców - prawie 100 osób, a także klipa polegająca na wybijaniu kijem małego patyka (klipki) w stronę przeciwnika, który musi ją złapać, a następnie rzucając do zagrywającego, umieścić klipkę w kole. W tej konkurencji zmierzyło się 16 osób, a finał został rozegrany pomiędzy Dawidem Nowokiem i Dawidem Sicińskim z suszeckiego gimnazjum.

- Pierwszy raz gramy w coś takiego, ale bardzo nam się podoba i spróbujemy w ten sposób spędzać czas po lekcjach. Zwłaszcza, że nasi koledzy też chcą się nauczyć tej gry, a to jest coś innego niż piłka nożna czy siedzenie przed komputerem - mówią.

- Dobrze, że odbywa się taka olimpiada, bo inaczej młodzież nie miałaby szans, aby dowiedzieć się, w jaki sposób spędzali czas ich rodzice i dziadkowie - mówi Alfred Kotas, który opracował regulaminy aż 4 konkurencji: pudełko, klipa, klucz i cymbergaj. - Tak bawili się suszczanie zaraz po wojnie. Te gry były bardzo popularne w latach 40. i 50. Pamiętam je ze swojego dzieciństwa i cieszę się, że zostały przypomniane.

Stosunkowo młodą i pamiętaną jeszcze przez młodzież grą podwórkową są skoki przez gumę. W tej konkurencji prym wiedli jednak dorośli. Zwłaszcza nauczyciele wykazali się sporymi umiejętnościami w tej dziedzinie oraz znakomitą sprawnością fizyczną. O zwycięstwie w tej konkurencji decydowała ilość skoków przez gumę ustawioną na wysokości pasa zawodnika. Cztery skoki zaliczyła pani wicedyrektor Aneta Hanak, a niewiele mniej pani Renata Kuś i młody wuefista Marcin Weideman.

Pozostałymi konkurencjami, w których zmierzyli się uczestnicy olimpiady, były: chłop, klasy, flaszki i pudełka.

Poniżej nazwiska najlepszych:
KLIPA
- kl. IV-VI: I miejsce: Daniel Harazin, II miejsce: Mateusz Pojda, III miejsce: Marcin Muras
- gimnazja: I miejsce: Dawid Siciński, II miejsce: Dawid Nowok,

KLUCZ-SZPANA
- kl. I-III: I miejsce: Daniel Kuba, II miejsce: Natalia Kozyra, III miejsce: Katarzyna Hałasa,
- kl.IV-VI: I miejsce: Łukasz Jordan, II miejsce: Agnieszka Sołtysia, III miejsce: Marek Walczak
- gimnazja i dorośli: I miejsce: Monika Gębała, II miejsce: Kuba Urbanek, III miejsce: Patrycja Sicińska

FELGA
- kl. I-III: I miejsce: Franciszek Szendera, II miejsce: Paweł Gardyan, III miejsce: Mateusz Bołdys
- kl. IV-VI: I miejsce: Fryderyk Szendera, II miejsce: Paweł Ojczyk, III miejsce: Marcin Witosza
- gimnazja: I miejsce: Michał Poloczek, II miejsce: Marek Skowronek, III miejsce: Kamil Wiencek.

KLASY
- kl. I-III: I miejsce: Jola Jurczyga, II miejsce: Karolina Piechaczyk, III miejsce: Karolina Dyrna
- kl. IV-VI: I miejsce: Dominika Pławecka, II miejsce: Klaudia Błaszczyk, III miejsce: Agnieszka Bołdys
- gimnazjum: I miejsce: Andżelika Gruszka, II miejsce: Zuzanna Bąk, III miejsce: Angelika Otręby.

GUMA
- kl. IV-VI: I miejsce: Agnieszka Polok, II miejsce: Monika Prządka, III miejsce: Karolina Krzysteczko
- gimnazjum: I miejsce: Monika Zbrzeźna, II miejsce: Żaneta Prządka, III miejsce: Marcin Ciżmowski.
- dorośli: I miejsce: Aneta Hanak, II miejsce: Renata Kuś, III miejsce: Marcin Weideman.

PUDEŁKA
- kl. IV-VI: I miejsce: Rafał Kiermasz, II miejsce: Piotr Drewa, III miejsce: Krzysztof Urbanek
- gimnazjum i dorośli: I miejsce: Marcin Masny, II miejsce: Anita Dudkiewicz, III miejsce: Błażej Wróblewski.

CHŁOP
- kl. I-III: I miejsce: Paweł Artl, II miejsce: Krystian Sinka, III miejsce: Patrycja Więcej
- Kl. IV-VI: Monika Prządka, II miejsce: Karolina Owczarzak, III miejsce: Daniel Babiak.
- gimnazjum: I miejsce: Łukasz Wilczek, II miejsce: Sylwia Waleczek, III miejsce: Mateusz Bartecki.
- dorośli: I miejsce: Anna Hoinkis, II miejsce: Justyna Kropka, III miejsce: Anna Antończyk.

FLASZKI
- kl. I-III: I miejsce: Joanna Szklany, II miejsce: Angelika Ślezińska
- kl. IV-VI: I miejsce: Julia Gembala, II miejsce: Bartosz Cisowski, III miejsce: Paulina Gardyan.
- gimnazjum i dorośli: I miejsce: Katarzyna Bienioszek, II miejsce: Iwona Baron, III miejsce: Sławomir Misiarz.

Sabina Bartecka / UG Suszec

Podziękowanie

Organizatorzy II Olimpiady Gier i Zabaw Ulicznych i Podwórkowych serdecznie dziękują instytucjom oraz osobom prywatnym, które przyczyniły się do organizacji imprezy. Słowa podziękowania kierowane są do Urzędu Gminy w Suszcu, Banku Spółdzielczego Spółdzielczego w Żorach oraz Rady Sołeckiej sołectwa Suszec, a także do osób prywatnych:
Janusza Kozika, Barbary Kosteczki, Tadeusza Kurkowskiego, Felicjana Mocki, Andrzeja Farugi, Edwarda Tchorza Carbo Asecura - Jacka Juchy, Piotra Musiolika, Piotra Murasa oraz państwa Łakotów, właścicieli pawilonu Bobi-Sam.

Sabina Bartecka / UG Suszec

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.