Wiadomości

  • 17 lipca 2026
  • 22 lipca 2026
  • wyświetleń: 6656

Wycinka drzew, które zagrażały bezpieczeństwu użytkowników drogi

Przy Drodze Wojewódzkiej nr 939, na trasie Łąka - Wisła Wielka, realizowana jest wycinka drzew w związku z ich złym stanem fitosanitarnym. Informacje przekazuje Powiatowy Zarząd Dróg.

Wycinka
Wycinka drzew przy DW 939


Powiatowy Zarząd Dróg w Pszczynie, na podstawie porozumienia z Zarządem Województwa Śląskiego, realizuje zadania związane z utrzymaniem dróg wojewódzkich w granicach administracyjnych powiatu pszczyńskiego.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach w kwietniu br. przekazał do realizacji przez PZD Pszczyna decyzję Burmistrza Pszczyny zezwalającą na usunięcie drzew z pasa drogowego DW 939, zobowiązując jednocześnie do wykonania wycinki do 10 maja 2026 roku. Z uwagi na trwający sezon wegetacyjny oraz okres lęgowy ptaków, PZD zwróciło się do ZDW Katowice z wnioskiem o wydłużenie terminu realizacji do 31 grudnia 2026 roku, co pozwoliłoby przeprowadzić wycinkę poza sezonem lęgowym.

IMG 9599
Wycinka drzew przy DW 939


ZDW Katowice nie wyraziło zgody na przesunięcie terminu, nakazując realizację wycinki w terminie do końca lipca, pod warunkiem przeprowadzenia wycinki pod nadzorem ornitologicznym, czyli po uprzednim sprawdzeniu przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje, czy w koronach drzew przeznaczonych do usunięcia znajdują się czynne gniazda ptasie. Warunek ten został spełniony. Przed przystąpieniem do wycinki, wykonawca przedstawił PZD w Pszczynie protokoły z kontroli ornitologicznej, które nie wykazały obecności gniazd ani ptaków objętych ochroną.

IMG 9600
Wycinka drzew przy DW 939


Zgodnie z umową wykonawca robót odpowiada za całość prac, w tym za prawidłowe oznakowanie miejsca robót.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.