Wiadomości

  • 28 maja 2026
  • 29 maja 2026
  • wyświetleń: 3757

Pakiet dobrowolnych odejść - odprawy pieniężne w JSW zostały uruchomione

W miniony piątek podpisano umowę dotacyjną pomiędzy Jastrzębską Spółką Węglową a Ministerstwem Energii, która otworzyła drogę do uruchomienia programu Jednorazowych Odpraw Pieniężnych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami program został wdrożony i do 28 maja już 526 osób skorzystało z pakietu dobrowolnych odejść.

Pakiet dobrowolnych odejść - odprawy pieniężne w JSW zostały uruchomione
Pakiet dobrowolnych odejść - odprawy pieniężne w JSW zostały uruchomione · fot. Dawid Lach / JSW


To pierwszy etap procesu. W sumie z jednorazowych odpraw może skorzystać 1156 pracowników. Każdy pracownik, który zdecyduje się na udział w programie, otrzyma 170 tysięcy złotych.

Program osłonowy obejmujący zarówno Jednorazowe Odprawy Pieniężne, jak i urlopy górnicze, stanowi element procesu transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego, który będzie realizowany w latach 2026-2031. Rozwiązania te zostały zapisane w znowelizowanej ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego i są finansowane z budżetu państwa. Programem (JOP-y i urlopy górnicze) objętych zostanie łącznie 4248 pracowników, a jego szacunkowy koszt w tym roku wyniesie około 500 mln zł.

Z programu dobrowolnych odejść mogą skorzystać wszyscy pracownicy JSW SA, którzy posiadają co najmniej trzyletni staż pracy oraz którym do uzyskania prawa do emerytury pozostał nie mniej niż rok.

Przypomnijmy: Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej oraz jednym z ważniejszych producentów koksu wykorzystywanego w hutnictwie do produkcji stali. Firma prowadzi działalność wydobywczą w czterech kopalniach: Borynia-Zofiówka, Budryk, Knurów-Szczygłowice oraz Pniówek. Akcje spółki są notowane na giełdzie papierów wartościowych.

Jesienią 2025 roku JSW ostrzegała, że pod koniec pierwszego kwartału 2026 roku może mieć problemy z utrzymaniem płynności finansowej. W odpowiedzi spółka rozpoczęła działania restrukturyzacyjne, które obejmowały m.in. ograniczenie kosztów i uproszczenie struktury całej grupy kapitałowej. W pierwszym kwartale 2026 roku grupa JSW zanotowała stratę w wysokości 615,9 mln zł.

W lutym firma porozumiała się ze związkami zawodowymi w sprawie czasowego zawieszenia wypłaty części świadczeń pracowniczych. Odbyło się referendum obejmujące pracowników. Według szacunków JSW działania te mają przynieść około 1,2 mld zł oszczędności w latach 2026-2027.

ar / pless.pl

źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa SA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.