Wiadomości

  • 15 maja 2026
  • 14 czerwca 2026
  • wyświetleń: 4438

[FOTO] Piknik "Bezpieczny Powiat": edukacja, technologia i odpowiedzialna jazda na hulajnogach

W sobotę 13 czerwca teren Starostwa Powiatowego w Pszczynie stał się przestrzenią edukacji i praktycznych pokazów. IV Piknik Rodzinny "Bezpieczny Powiat", zorganizowany przez Powiat Pszczyński oraz Komendę Powiatową Policji w Pszczynie, pomimo zapowiadanej pogody przyciągnął rekordową liczbę uczestników! Zobaczcie fotorelację!

Piknik "Bezpieczny Powiat" - 13.06.2026 · fot. Powiat Pszczyński
Piknik "Bezpieczny Powiat" - 13.06.2026


W centrum wydarzenia znalazły się prezentacje służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Uczestnicy mogli z bliska zobaczyć wyposażenie i pojazdy Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Straży Granicznej i Inspekcji Transportu Drogowego oraz zapoznać się z pracą Grupy Ratowniczej HKR Pszczyna, Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Były obecne również miejscowe Ośrodki Szkolenia Kierowców.

Sporo uwagi poświęcono zasadom działania systemu alarmowego oraz prawidłowemu zgłaszaniu zdarzeń pod numer 112. - Piknik Rodzinny "Bezpieczny Powiat" przyciągnął rekordową liczbę uczestników i po raz kolejny pokazał, jak ważna jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa oraz jak można połączyć dobrą zabawę z teorią i praktyką - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński, który otworzył Piknik z wicestarostą Damianem Cieszewskim i komendantem powiatowym policji w Pszczynie insp. Arkadiuszem Blochem. Wydarzenie poprowadzili nadkom. Krzysztof Szukalski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Pszczynie i Grzegorz Kuś, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Pszczynie.

Jednym z punktów programu była symulacja wypadku drogowego z udziałem hulajnogi. Pokaz ratowniczy odzwierciedlał przebieg realnej akcji na miejscu zdarzenia. Popis umiejętności przy gaszeniu pożaru dali również mali strażacy i strażaczki z Akademii Małego Strażaka z OSP Ćwiklice.

Szczególną rolę w tegorocznej edycji wydarzenia odegrała tematyka bezpieczeństwa użytkowników hulajnóg elektrycznych. W ramach kampanii "Bądź bezpieczny na hulajnodze elektrycznej" podkreślano konieczność odpowiedzialnego korzystania z tego środka transportu. Zwracano uwagę na najczęstsze zagrożenia, właściwe zachowania w ruchu drogowym oraz znaczenie przestrzegania przepisów. W miasteczku ruchu drogowego uczestnicy mogli w praktyce przećwiczyć bezpieczną jazdę i sprawdzić swoje umiejętności w kontrolowanych warunkach.

W strefie bezpieczeństwa zaprezentowano symulatory dachowania i zderzeń, które pozwalały zobrazować skutki niebezpiecznych sytuacji. Policjanci przypominali także zasady przewożenia dzieci i sprzętu rowerowego w samochodach, a Koleje Śląskie zwracały uwagę na bezpieczeństwo w rejonie infrastruktury kolejowej. W strefie elektromobilności pokazano nowoczesne rozwiązania transportowe - samochody elektryczne, rowery oraz ciężarówkę. W części motocyklowej zaprezentowano motocykle, w tym model elektryczny, a funkcjonariusze dzielili się wskazówkami dotyczącymi bezpiecznej jazdy. Uczestnicy mogli wypożyczać rowery elektryczne i korzystać z przygotowanych atrakcji, które pozwalały w praktyczny sposób poznać zalety nowoczesnych i ekologicznych środków transportu.

W ramach wydarzenia odbyła się IV Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie, w której uczestniczyły dwuosobowe drużyny złożone z dziecka i dorosłego. Konkurs sprawdzał wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. Równolegle rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Bądź bezpieczny na drodze", do którego wpłynęło 120 prac oraz konkurs na nazwę maskotki Pikniku. Migotek - to imię, które wybrano - został zaprojektowany w ubiegłym roku w ramach konkursu, w tym roku po raz pierwszy towarzyszył dzieciom podczas wydarzenia.

Laureaci otrzymali m.in. tablety, kaski i akcesoria rowerowe. Wygranym gratulowali i nagrody wręczali starosta Grzegorz Wanot, wicestarosta Damian Cieszewski i komendant powiatowy policji w Pszczynie insp. Arkadiusz Bloch.

Podczas Pikniku prowadzono również akcję charytatywną "kręcenia kilometrów" dla Domu Kulejących Aniołów w Piasku. Dzięki wsparciu firm Muti-Form w Tychach, główny sponsor oraz Super Koło i Northtec Rowery przejazdy uczestników zostały przeliczone na środki finansowe przekazane na rzecz Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pszczynie z siedzibą w Piasku. Główny sponsor przekazał 2 tys. zł. Czek odebrała Krystyna Fuławka, prezes PSONI.

Część artystyczna wydarzenia obejmowała występ projektu Bajtlove Granie, który połączył muzykę, śpiew i zabawę dla dzieci. Na scenie pojawiły się również wokalistki Studio Piosenki i Rehabilitacji Głosu "VoicePless", pracujące pod kierunkiem Barbary Brody-Malon - Basia Dajka, Ewelina Maksym i Natalia Mikołajec. Wystąpiły również Kulejące Anioły.

Na gitarze hymn Pikniku zagrał również starosta Grzegorz Wanot, który wystąpił gościnnie z Bajtlove Granie. - Dziękuję wszystkim służbom, instytucjom i partnerom za przygotowanie pokazów, symulacji oraz działań edukacyjnych, które w przystępny sposób przybliżyły uczestnikom zasady bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach. Szczególne podziękowania kieruję do pracowników Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego oraz funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie za zaangażowanie, profesjonalizm i ogrom pracy włożonej w organizację tego wydarzenia - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński, który już zaprasza na kolejną edycję wydarzenia.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.