
Wiadomości
- 2 lutego 2026
- 7 lutego 2026
- wyświetleń: 40052
[ZDJĘCIA] Zimowi goście Zbiornika Goczałkowickiego
Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów publikuje ciekawostkę o zimowym życiu przyrody na Zbiorniku Goczałkowickim - tym razem bohaterkami są czaple białe.

Czaple białe można spotkać nad Zbiornikiem Goczałkowickim także zimą. Ptaki te żerują na fragmentach wody, które nie zamarzają, znajdując tam pożywienie nawet w chłodniejszych miesiącach. Takie miejsca mają szczególne znaczenie zimą, gdy dostęp do otwartej wody jest ograniczony.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu czapla biała była w Polsce rzadkością, natomiast dziś coraz częściej obserwuje się ją również w okresie zimowym. To efekt łagodniejszych zim oraz większej dostępności żerowisk, takich jak zbiorniki retencyjne i ujęcia wody.
Obecność czapli w tym czasie pokazuje, jak ważną rolę zbiornik odgrywa jako element lokalnego ekosystemu, zapewniając dogodne warunki do bytowania wielu gatunków ptaków wodnych i wodno-błotnych również poza sezonem lęgowym.
Zobacz także

[FOTO] Nurkowie przy goczałkowickiej zaporze. Przeprowadzono przegląd techniczny

[ZDJĘCIA] Zbiornik goczałkowicki pokryła lodowa tafla

[WIDEO] Jezioro Goczałkowickie podczas budowy i tuż po uruchomieniu

Radni z Goczałkowic jednogłośnie przeciw zmianie granic gminy

Rada Powiatu Pszczyńskiego wyraziła negatywną opinię w sprawie zmiany granic Goczałkowic

20 lutegoMoje Ciepło, Moja Elektrownia Wiatrowa, Czyste Powietrze. Lutowe dyżury ekodoradcy
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.


