
Wiadomości
- 9 stycznia 2026
- 11 stycznia 2026
- wyświetleń: 1924
Sąd umorzył postępowanie restrukturyzacyjne PG Silesia. To ważny krok w realizacji porozumienia
Spółka Bumech S.A., właściciel kopalni Silesia, poinformowała, że sąd umorzył jej postępowanie restrukturyzacyjne. To jedno z działań otwierających drogę do realizacji porozumienia w sprawie zabezpieczenia pracowników czechowickiego zakładu, zawartego pod koniec grudnia.

W opublikowanym w środę 7 stycznia raporcie bieżącym Grupa Bumech poinformowała, że powzięła z portalu Krajowego Rejestru Zadłużonych wiadomość o obwieszczeniu Sądu Rejonowego Katowice-Wschód środowego postanowienia sądu o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego PG Silesia.
Polska Agencja Prasowa przypomina, że wcześniej Ministerstwo Energii informowało, że ustawa Prawo restrukturyzacyjne uniemożliwia pomoc publiczną dla firm z sektora górnictwa objętych postępowaniem sanacyjnym.
- Kontekst to sytuacja załogi kopalni Silesia, której przedstawiciele prowadzili m.in. w czasie świąt Bożego Narodzenia 2025 r. podziemny protest. Pod koniec listopada ub. roku zarządca masy sanacyjnej Silesii zawiadomił związki o zamiarze zwolnień grupowych, które dotyczyłyby wszystkich ponad 750 pracujących w Silesii osób - dodaje PAP.
Grupa Bumech podała 8 grudnia ubiegłego roku, że złożyła zarządcy masy sanacyjnej PG Silesia ofertę dzierżawy części kopalni Silesia. Bumech zadeklarował też przejęcie wybranych pracowników w trybie art. 23(1) Kodeksu pracy. W tej sytuacji sądowy zarządca PG Silesia odsunął rozpoczęcie zwolnień na styczeń.
W czwartek 8 stycznia w komunikacie giełdowym właściciel kopalni przekazał, że podtrzymał ofertę dzierżawy zorganizowanej części czechowickiego zakładu.
Pracownicy Silesii, którzy na początku grudnia bezskutecznie podjęli próbę wpisania ich zakładu do nowelizowanej wówczas ustawy górniczej (pod kątem objęcia również ich osłonami przewidzianymi dla pracowników spółek wydobywczych z udziałem Skarbu Państwa) 22 grudnia podjęli podziemny protest w tej sprawie.
29 grudnia w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników podpisano porozumienie ws. zabezpieczenia pracowników PG Silesia. W wielogodzinnych obradach uczestniczył m.in. minister energii Miłosz Motyka.
Zgodnie z tekstem porozumienia, jego stronami są strona społeczna, reprezentowana przez związki działające przez uczestników zespołu trójstronnego, strona rządowa z udziałem m.in. ministra Motyki, właściciel PG Silesia - spółka Bumech oraz (dotychczasowy) zarządca sądowy PG Silesia.
Bumech oświadczył w porozumieniu, że podtrzymuje złożoną ofertę umowy dzierżawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa PG Silesia i przejęcia wszystkich zatrudnionych w nim pracowników na zasadzie art. 23(1) Kodeksu pracy.
Zarządca sądowy/pracodawca oświadczył, że wobec ww. zobowiązania Bumechu nie będzie składał wypowiedzeń umów o pracę, z zastrzeżeniem przypadku, gdy dzierżawa nie dojdzie do skutku. Zarządca sądowy/pracodawca oświadczył ponadto, że nie będzie podejmował żadnych działań zmierzających do wyciągnięcia konsekwencji formalno-prawnych wobec protestujących.
Strona związkowa oświadczyła, że wobec powyższych gwarancji zatrudnienia doprowadzi do zakończenia prowadzonej pod ziemią akcji protestacyjnej i że nie będą podejmowane podobne działania do czasu finalizacji umowy dzierżawy.
Mediująca w sprawie strona rządowa oświadczyła, że podejmie do 28 lutego 2026 r. działania zmierzające do wypracowania rozwiązań legislacyjnych umożliwiających, w przypadku upadłości przedsiębiorstwa prowadzącego wydobycie w kopalni Silesia, objęcie alokacją i świadczeniami osłonowymi pracowników pracujących (na poniedziałek) pod ziemią i w zakładzie przeróbczym Silesii, w przypadku spełnienia warunków ustawy górniczej w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2026 r.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
