Wiadomości

  • 16 września 2025
  • 22 września 2025
  • wyświetleń: 5306

W najbliższych dniach kierowcy są pod lupą policyjnej grupy SPEED

Za nami:

W dniach 16 - 22 września na drogach całego kraju rusza policyjna akcja "ROADPOL Safety Days". Funkcjonariusze ruchu drogowego, a w szczególności wyspecjalizowana grupa SPEED, będą intensywnie reagować na przypadki przekraczania dopuszczalnych prędkości. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa i ograniczenie liczby wypadków spowodowanych jazdą z nadmierną prędkością.

Policja, speed, radiowóz
W najbliższych dniach kierowcy są pod lupą policyjnej grupy SPEED · fot. KWP Katowice


W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, w dniach 16 - 22 września na polskich drogach prowadzone będą wzmożone działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "ROADPOL Safety Days". Inicjatywa wpisuje się w międzynarodową kampanię ROADPOL Safety Days, której celem jest dążenie do realizacji ambitnej "wizji ZERO" - świata bez ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości - nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn tragicznych zdarzeń na drogach. Każdy dodatkowy kilometr na liczniku to wydłużona droga hamowania, mniejsza możliwość reakcji i większe ryzyko ciężkich obrażeń.

Dane dotyczące zdarzeń drogowych, do których doszło w ostatnich dwóch latach od stycznia do lipca na terenie Województwa Śląskiego. Statystyki pokazują, że liczba wypadków i kolizji nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

W 2024 roku odnotowano 24 830 zdarzeń drogowych.

W ich wyniku:

  • 1 032 osób odniosło obrażenia,
  • 59 osób poniosło śmierć.


W 2025 roku odnotowano 25 344 zdarzeń drogowych.

W ich wyniku:

  • 1 035 osób odniosło obrażenia,
  • 61 osób poniosło śmierć.


Dlatego tegoroczne działania skupią się przede wszystkim na kierujących, którzy ignorują ograniczenia dopuszczalnej prędkości.

W tych dniach na głównych ciągach komunikacyjnych, a także na odcinkach dróg szczególnie zagrożonych wypadkami, kierowcy mogą spodziewać się: nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami, statycznych punktów kontroli prowadzonych przez patrole ruchu drogowego.
Policjanci będą reagować zdecydowanie na każdy przypadek agresywnej jazdy. Kierowcy łamiący przepisy nie mogą liczyć na taryfę ulgową.

Taryfikator za przekroczenie dopuszczalnej prędkości przewiduje następujące kary:

  • Do 10 km/h  - 50 zł,
  • 11 - 15 km/h  - 100 zł,
  • 16 - 20 km/h  - 200 zł,
  • 21 - 25 km/h  - 300 zł,
  • 26 - 30 km/h  - 400 zł,
  • 31 - 40 km/h  - 800 zł (1600 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy),
  • 41 - 50 km/h - 1000 zł (2000 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy),
  • 51 - 60 km/h - 1500 zł (3000 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy),
  • 61 - 70 km/h - 2000 zł (4000 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy),
  • ponad 70 km/h - 2500 zł (5000 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy).


Kara recydywy - kiedy jest stosowana?

W 2025 roku podobnie jak w latach ubiegłych obowiązuje tzw. kara recydywy. W praktyce oznacza to, że jeśli w ciągu dwóch lat kierujący zostanie przyłapany na popełnieniu tego samego przewinienia, to zapłaci podwójną kwotę mandatu karnego.

Nie tylko mandaty - także edukacja

ROADPOL Safety Days to nie tylko kontrole i sankcje, ale także przypomnienie, jak ogromne znaczenie ma jazda z prędkością dostosowaną do warunków. Funkcjonariusze będą rozmawiać z kierującymi, rozdawać materiały edukacyjne i zachęcać do świadomego, odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Wspólny cel - zero ofiar. Przestrzeganie przepisów, zachowanie ostrożności i wzajemny szacunek na drodze to kroki, które mogą uratować życie - może nawet Twoje lub Twoich bliskich.

ar / pless.pl

źródło: KMP Tychy

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.