Wiadomości

  • 5 września 2025
  • 8 września 2025
  • wyświetleń: 4274

Umowa podpisana. Rozbudowa ulicy św. Jana Pawła II w Studzienicach i Jankowicach coraz bliżej

W piątek, 5 września w Starostwie Powiatowym w Pszczynie podpisano umowę na oczekiwaną przez mieszkańców inwestycję drogową. Jeszcze w tym roku ruszą roboty przygotowawcze związane z rozbudową ulicy św. Jana Pawła II w Studzienicach i Jankowicach.

Umowa podpisana. Rozbudowa ulicy św. Jana Pawła II w Studzienicach i Jankowicach coraz bliżej
Umowa podpisana. Rozbudowa ulicy św. Jana Pawła II w Studzienicach i Jankowicach coraz bliżej - 05.09.2025 · fot. Powiat Pszczyński


Zakres inwestycji obejmuje rozbudowę 1,7 km drogi - od ul. Kosów w Studzienicach do DW 931 w Jankowicach. W znaczący sposób zwiększone zostanie bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, dzięki wybudowaniu ścieżki pieszo-rowerowej. Roboty obejmą również uregulowanie odwodnienia w zakresie kanalizacji deszczowej oraz rowów przydrożnych, budowę kanału technologicznego, przebudowę infrastruktury oświetleniowej, elektroenergetycznej i teletechnicznej.

Umowa podpisana. Rozbudowa ulicy św. Jana Pawła II w Studzienicach i Jankowicach coraz bliżej
Umowa podpisana. Rozbudowa ulicy św. Jana Pawła II w Studzienicach i Jankowicach coraz bliżej - 05.09.2025 · fot. Powiat Pszczyński


Na realizację rozbudowy Powiat Pszczyński pozyskał niemal 7,7 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Umowę z wykonawcą - firmą DROGRÓD Szymon Tetla z Ćwiklic - podpisano na kwotę blisko 8,4 mln zł. Roboty przygotowawcze ruszą końcem 2025 roku. Główne prace będą prowadzone w 2026 roku, a wykończeniowe w roku 2027.

Starosta Grzegorz Wanot, który uczestniczył w zawarciu umowy z wykonawcą wspólnie z wicestarostą Damianem Cieszewski i dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie - Grzegorzem Górką, podkreśla, że to oczekiwana przez mieszkańców inwestycja.

Umowa podpisana. Rozbudowa ulicy św. Jana Pawła II w Studzienicach i Jankowicach coraz bliżej
Umowa podpisana. Rozbudowa ulicy św. Jana Pawła II w Studzienicach i Jankowicach coraz bliżej - 05.09.2025 · fot. Powiat Pszczyński


- Zarząd Powiatu konsekwentnie zabiegał o dofinansowanie tej inwestycji i dziś możemy z satysfakcją powiedzieć, że nasze starania zakończyły się sukcesem. Środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pozwolą zrealizować tak ważne dla mieszkańców zadanie. Rozbudowa ulicy św. Jana Pawła II to nie tylko poprawa jakości samej nawierzchni, ale przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów dzięki budowie ciągu pieszo-rowerowego. To inwestycja, która ułatwi codzienną komunikację, poprawi komfort i bezpieczeństwo, a jednocześnie rozwiąże problemy związane z odwodnieniem i infrastrukturą techniczną. Jestem przekonany, że ta droga będzie służyć mieszkańcom przez długie lata - podkreśla starosta pszczyński Grzegorz Wanot.

I dodaje, że początkowo dotacja miała wynieść 3,6 mln zł, ale dzięki objęciu naszego powiatu stanem klęski żywiołowej po ubiegłorocznej powodzi, środki zostały zwiększone, a docelowo mogą wynieść nawet 100 proc. wartości inwestycji.

Jeżeli wkład własny będzie potrzebny, zapewnią go wspólnie Powiat Pszczyński i Gmina Pszczyna.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.