pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 16 lutego 2007
  • wyświetleń: 3772

Przeprowadzka ze stajni na oś. Piastów

Basztowa 4 i 6. Nad dawnymi pomieszczeniami dla książęcych koni mieszkają ludzie. Bardzo różni. Niewiele ich obchodzi to, że mieszkają w zabytku. Zresztą już niedługo, bo jeszcze w zeszłej kadencji miasto podpisało z marszałkiem porozumienie o wspólnej ochronie tego obiektu i przeznaczeniu go na cele muzealne.

Nie można jednak rozpocząć żadnych działań, dopóki nad stajniami są lokatorzy. Dyrektor Administracji Zasobów Komunalnych, Leszek Kuśka, obawia się że nie będzie to łatwe zadanie.

- Ludzie mają swoje przyzwyczajenia. Nie jest możliwe przenieść ich ot tak, pokazać inne miejsce i powiedzieć, teraz żyjcie tu. Ci, którzy płacili czynsz będą mieli możliwość zamieszkania w powstającym budynku komunalnym, pozostali, w socjalnym, o niższym standardzie - mówi.

- Ci co płacą, będą mieli w mieszkaniu gaz. Innych czekają mieszkania socjalne, ogrzewane węglem. My idziemy w tę lepszą stronę. Cieszymy się, bo nie chcemy żyć z ludźmi, którzy nie szanują siebie i innych. Zrobiłem kasetony przed drzwiami, żeby jakoś wyglądało, to od razu wymalowali na nich swastyki. A zresztą całe to miejsce opływa farbą z markerów.

Po dwudziestej drugiej autentycznie strach wyjść na klatkę. Czasami, jak co za dużo, to na policję się dzwoni, ale oni to jak zwykle, niewiele pomogą -mówi Andrzej Gruba, który mieszka tu z matką.

- Nie widzi mi się ta przeprowadzka - mówi Teresa Sosna. - Pomimo że mam łazienkę i ubikacje na korytarzu, nie ma gazu, to nie chcę się nigdzie przeprowadzać. Gdyby tylko zabrali stąd to chacharstwo, co to pije, a potem się awanturują. Nieraz dzwoni się na policję, ale ci jak zwykle nic nie mogą zrobić.

Wielu od 11 lat czynszu nie płacą i dalej mieszkają. Jedni mają tutaj psa. Nic mu do żarcia nie dadzą. Siedzi na korytarzu, i wyje. Brudny, nie umyty. Czasem coś mu tam rzucę. Jak go nie chcą, to niech oddadzą do schroniska. A nie. Jeszcze go biją. Ja mam rentę, i wszystko opłacone, żadnych długów. Na jedzenie dla siebie, i dla mojego kota, też wystarcza.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.