pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 12 lutego 2007
  • wyświetleń: 890

Mam wątpliwości

... A dotyczą one spraw herbu Poręby i nazewnictwa w tej miejscowości. Pismo kieruję do Rady Sołeckiej w Porębie i do Waszej redakcji z prośbą o opublikowanie. Moje wątpliwości dotyczą i wymagają:

1. Ustalić definitywnie herb Poręby, którym jest tzw. drzewo życia – zielony świerk, nazwa Poręby nie powstała z wyciętego lasu, jak pisze często p. Orlik.

2. Ustalić nazwę najwyższej góry w powiecie pszczyńskim – porębskiego szczyrku. Proponuję nazwe – Góra Promnitzów. Do połowy XVII w. teren góry nazywany był Pogańskimi Gajami, a do około 850 r. znajdował się na tym wzgórzu święty gaj naszych praojców Gołeszyców.

3. Ująć urzędowo w rejestr rzek rów przebiegający przez Porębę z pod Góry Promnitzów – Szczyrku na wschód. Proponuję historyczną nazwę Poganiok.

4. Udrożnić historyczną drogę w Porębie – od Chytrysówki dziś „bażantarnia” z Czarkowa, grobli Wunucha skrajem lasu do granicy z g. Suszec i cegielni w Starej Wsi. Dziś ta droga jest zaorana przez rolnika. Oraz objęcie ochroną prawną innych obiektów historycznych w Porębie. Szczegóły mogę przedstawić na najbliższym zebraniu wiejski w Porębie.

Z poważaniem
Ożanna Stanisław

P.S. Na zebraniu sołeckim – sołtys Krzysztof Ptak przyjął pismo obiecując, po gruntownej analizie historycznej ustosunkować się do zawartych w nim wniosków.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.