
Wiadomości
- 3 czerwca 2025
- wyświetleń: 970
Jak poprawnie ustawić okna na lato i zimę? Proste sposoby regulacji
Materiał partnera:
Okna to element budynku, który wpływa na komfort cieplny oraz zużycie energii. W związku z tym warto wiedzieć, że chcąc cieszyć się optymalnym komfortem należy dostosować ich ustawienie do zmieniających się warunków atmosferycznych. W jaki sposób ustawić okna na lato i zimę? Dlaczego warto zmieniać ustawienia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest tryb zimowy i letni w oknach?
Większość nowoczesnych okien, a zwłaszcza okna PVC energooszczędne, oferuje funkcję zmiany trybu na letni lub zimowy. Tryb zimowy zapewnia lepszą szczelność okna, co jest szczególnie istotne w chłodniejszych miesiącach, kiedy chcemy zatrzymać ciepło wewnątrz pomieszczenia. Tryb letni zapewnia z kolei lepszą wentylację, co jest korzystne w cieplejszych miesiącach i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w budynku.
Dlaczego warto zmieniać ustawienie okien sezonowo?
Czy funkcja lato zima w oknach jest potrzebna? Oczywiście, że tak, ponieważ sezonowa regulacja okien wpływa nie tylko na komfort cieplny, ale także na zużycie energii. Okna PVC energooszczędne w trybie zimowym skutecznie zatrzymują ciepło w pomieszczeniach, co ogranicza straty ciepła. Zmiana ustawienia okien na tryb zimowy w okresie jesiennym wspomaga zatem szczelny montaż okien, co przekłada się na realne oszczędności na ogrzewaniu. W okresie letnim, kiedy w pomieszczeniach jest gorąco, ustawienie okna w tryb letni poprawia wentylację i pomaga utrzymać świeże powietrze wewnątrz, co sprzyja komfortowemu odpoczynkowi.

Prosty sposób regulacji okien - krok po kroku
Regulacja okien jest procesem, który nie wymaga specjalistycznych narzędzi. W praktyce wystarczy:
- zlokalizować okucia - sprawdź, gdzie znajdują się okucia okna, najczęściej będą one na zawiasach. To tam znajduje się mechanizm umożliwiający regulację;
- obrócić klucz do regulacji - w większości okien wystarczy przekręcić klucz lub śrubokręt w odpowiedni sposób, aby zmienić ustawienie. Ustawienie w tryb zimowy oznacza większą szczelność, natomiast tryb letni pozwala na lepszą wentylację;
- zweryfikować efekty - po dokonaniu regulacji zamknij okno i sprawdź, czy nie ma żadnych szczelin. Jeśli okno nie domyka się całkowicie, spróbuj ponownie wykonać regulację lub skontaktuj się z fachowcem.
Na co uważać podczas regulacji?
Samodzielna regulacja okien nie powinna stanowić problemu, jednak warto pamiętać o tym, by przeprowadzić ją z należytą ostrożnością. Istotne jest także to, by:
- nie przeciążać okna - zbyt mocne dokręcanie okuć może uszkodzić mechanizm okna;
- pamiętać o regularnej konserwacji - czyszczenie okuć i smarowanie zawiasów zapewni ich długotrwałe działanie.
Podsumowując, należy stwierdzić, że prawidłowe ustawienie okien pozwala nie tylko zwiększyć komfort cieplny w budynku, ale również zmniejszyć zużycie energii grzewczej. Istotny w tym kontekście jest także prawidłowy i szczelny montaż oraz odpowiednie parametry, które posiadają okna Pszczyna.