pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 12 lutego 2007
  • wyświetleń: 730

Ekolog w operze

Upiór w operze w dzisiejszych czasach nie wywołuje już większej sensacji, ale co robi tam ekolog?! Powinien przecież hasać po polach i lasach i poznawać życie przyrody lub tropić dzikie wysypiska śmieci oraz martwić się, że ludzie mają taką niską świadomość ekologiczną, że wyrzucają plastikowe butelki do rowów i puszki po konserwach oraz resztki samochodów do borów suchych i młodników.

Tak potocznie wyobraża sobie troski i zadania ekologa. Ale wizyta w operze – to już przecież domena kultury. Całkiem inna dziedzina, dla całkiem innych specjalistów.

Nikomu nie przeszłoby przez myśl zwrócenie uwagi, aby nie wyrzucać papierków po cukierkach na podłogę lub nie porzucać w szatni plastikowych toreb pełnych starych
pojemniczków po kefirze. To przecież sprawa kultury osobistej, tej delikatnej materii, z którą się człowiek rodzi, wynosi z domu lub nabywa naśladując innych, a także nawyków wyrobionych pod presją społecznego potępienia.

Te ostatnie mogą jednak działać selektywnie. W czasie akcji sprzątania lasu w mojej skądinąd kulturalnej miejscowości znaleźliśmy na polanie częściowo rozerwany pokaźny worek, z którego wysypywały się butelki po eleganckich alkoholach i stare papiery z programami operowymi włącznie...

Mamy więc często do czynienia ze swego rodzaju podwójną moralnością czy jak kto woli „podwójną kulturalnością” kiedy pewne zachowania związane z „kulturą na co dzień” nie uchodzą w miejscach, gdzie jesteśmy pod okiem innych, a zwłaszcza w aurze miejsc reprezentujących „wartości wyższe”, jak teatr, opera czy choćby dom mieszkalny.

Niestety, w miejscach takich zaś jak otwarta przestrzeń przyrody, cienka powłoczka tej sztucznie „włożonej” kultury pęka jak pożyczony za mały garnitur wizytowy, pozwalający na śmiecenie, dewastowanie niszczenie. I tu, w przestrzeni niezabudowanej stereotypowo widzie się właśnie obowiązki ekologa, a właściwie prowadzonej przez niego edukacji.

ANNA KALINOWSKA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.