
Wiadomości
- 29 maja 2025
- wyświetleń: 13204
[ZDJĘCIA] Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej dla kobiet, które zmieniają świat
W piątek 23 maja w pszczyńskim zamku odbyła się gala rozdania nagród Klejnot Ziemi Pszczyńskiej. Poznajcie wyjątkowe laureatki!
W piątkowy wieczór w sali lustrzanej pszczyńskiego zamku pięć kobiet otrzymało broszkę wzorowaną na maneli pochodzącej z rodu Promnitzów. Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie, przyznając odznaczenia "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej", po raz 12. docenił aktywne kobiety, które są inspiracją dla innych i z powodzeniem godzą wiele ról.
- To wyróżnienia dla kobiet, które zmieniają świat, zaczynając od swojej małej ojczyzny - mówiła Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie.
Starosta Grzegorz Wanot podkreślił, że Klejnot Ziemi Pszczyńskiej to wyjątkowe wyróżnienie, bo dzięki niemu honorowane są społeczne liderki, strażniczki tradycji, ambasadorki kultury, kobiety biznesu i te, które od lat zmieniają ziemię pszczyńską.
- Każda z odznaczonych Pań jest nie tylko symbolem sukcesu i determinacji, ale także dowodem na to, jak wielka siła tkwi w kobietach. "Silna kobieta to ta, która wie, czego chce i jest gotowa zdobywać to z determinacją." Takie właśnie są nasze laureatki. Symboliczny klejnot jest wyrazem naszej wdzięczności i szacunku - mówił starosta.
Odznaczenie w kategorii "Kobieta Społeczna" otrzymała Barbara Wróbel, założycielka i prezeska Fundacji Przymierze.
- Dziękuję za to, że mogę zobaczyć siebie w innym świetle, a przede wszystkim to co robię i kogo reprezentuję. Bo ja jestem jedna, ale za mną jest sztab ludzi, wspaniałych, wspierających kobiet - mówiła laureatka.
Kobietą Obyczajów i Tradycji została Emilia Przemyk, która od pół wieku działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Studzionce, a 4 dekady temu była współzałożycielką zespołu Regionalnego "Studzieńczanie", z którym występuje do dziś.
- To dla mnie wielka niespodzianka. Nigdy nie czekałam na nagrody, tylko zawsze robiłam to, co uważałam za słuszne i co mi się podobało robić, a więc haftowałam stroje i śpiewałam - sprawiało mi przyjemność, kiedy ludzie mają radość z pieśni - mówiła Emilia Przemyk.
Kobietą Sztuki i Kultury została Małgorzata Kuś-Pytlik zasłużona artystka, nauczycielka Ogniska Muzycznego w Pszczynie.
- Dziękuję kapitule za docenienie. Dziękuję instytucji, która pozwala rozwijać talenty i to, co lubię robić - Ognisku Muzycznemu, z którym współpracuję od kilkunastu lat. Dziękuję paszczyniakom, za to, że mnie tu przyjęliście, mieszkam tu połowę życia i dobrze się tu żyje. Bez kultury nie wyobrażam sobie życia - mówiła laureatka.
Tytuł Kobiety Biznesu otrzymała Jolanta Brandys, która wraz z mężem Tomaszem prowadzi 20-hektarowe gospodarstwo rolne w Mizerowie. Sztandarowym produktem gospodarstwa jest czosnek, który dał nazwę marce Czosnku Wianek. Na profilu na Instagramie jej codzienność i pracę oglądają tysiące obserwujących.
- Dziękuję za to wyróżnienie, mam nadzieję, że tym samym pokażę, że my rolniczki jesteśmy prawdziwymi bizneswoman. Zawsze ciągnęło mnie do domu, żeby pomóc rodzicom, a gdy dołączył mąż, tak się to rozkręciło, że trwa nadal - mówiła Jolanta Brandys.
Kobietą Ziemi Pszczyńskiej została Ludmiła Dolczak, specjalistka chorób wewnętrznych i onkologii klinicznej, która od ponad 30 lat leczy pacjentów w Pszczynie i Rybniku.
- Kiedy jako pracownik szpitala w Pszczynie zdecydowałam się na specjalizację z onkologii, koledzy pytali, kogo ja będę leczyć? Dziś mój gabinet mógłby działać całą dobę - nowotwory to choroba XXI wieku. Postanowiłam, że zawsze będę mieć czas dla pacjentów: by porozmawiać, wyjaśnić, rozwiać wątpliwości. Bo to rozpoznanie zmienia życie. Ciężkie leczenie nie zawsze kończy się sukcesem, dlatego ważne jest, by pacjent wychodził z optymizmem i przekonaniem, że będzie dobrze - mówiła Ludmiła Dolczak.
Wyboru laureatek dokonała Kapituła konkursowa w składzie: Grzegorz Wanot - starosta pszczyński (przewodniczący kapituły), Paweł Sadza - przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego, Barbara Bandoła - członek Zarządu Powiatu, Bernadeta Sojka-Jany - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie oraz Joanna Wiktorko - dyrektor Ogniska Muzycznego w Pszczynie. Zgłoszenia nadesłały samorządy, koła gospodyń wiejskich, organizacje, stowarzyszenia i osoby fizyczne.
Odznaczeniem jest broszka wzorowana na klamerce maneli-bransolety pochodzącej z rodu Promnitzów z XVI wieku, która przedstawia dwie splecione ręce, a pomiędzy nimi serce, będące symbolem miłości. Bransoleta przeznaczona była dla bliskich sobie osób - zaręczonych, stanowiła w przeszłości jednoznaczny akt oddania i zawierzenia siebie drugiemu człowiekowi.
Gala "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" odbyła się z udziałem laureatek z poprzednich edycji, parlamentarzystów, samorządowców, szefów śląskich instytucji.
Wydarzenie uświetnili: Joanna Lubańska, której akompaniował na fortepianie Adam Dzierżęga w programie artystycznym "Beztroskie Piosenki". Podczas gali wystąpiła także uczennica Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie: Zofia Kałamała, a także Sandra Błotko i Maksymilian Szkorupa oraz Magdalena Rapior - wychowanka Ogniska Muzycznego w Pszczynie, zespół Duo Fluo Plus i Patrycjusz Cyran.
W dotychczasowych 12. edycjach gali uhonorowano ponad 60 wyjątkowych kobiet.
Gala odbyła się pod patronatem starosty pszczyńskiego Grzegorza Wanota, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach
Organizatorzy: Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie, Powiat Pszczyński, Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Partnerzy gali: Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, Ognisko Muzyczne w Pszczynie, Stowarzyszenie na rzecz Osób z Wadami Słuchu i z Wadami Wymowy, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, gryfnie, Sponsorzy: Bank Spółdzielczy w Pszczynie, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, F.P. Szlif-Pol, Kosmetologia "Lawendowe Zacisze" Agnieszka Rozmus, Optyk Karolina, Dekor, Pasieka św. Ambrożego.
Laureatki
Kobieta Społeczna: Barbara Wróbel

Pani Barbara łączy empatię z nowatorskim podejściem do opieki i wsparcia. Przełamuje stereotypy, promuje zdrowie psychiczne i budowanie relacji w rodzinach. Organizuje spotkania dla kobiet, inspirując do zmiany stylu życia i większego zaangażowania społecznego.
Kobieta Obyczajów i Tradycji: Emilia Przemyk

Kobieta Ziemi Pszczyńskiej: Ludmiła Dolczak
Kobieta Sztuki i Kultury: Małgorzata Kuś-Pytlik

Kobieta Biznesu: Jolanta Brandys

Kobieta Ziemi Pszczyńskiej: Ludmiła Dolczak

Zobacz także

Gorący tematPszczyński Brovar 16 wśród laureatów konkursu "Śląskie Smaki"

Pszczyńskie Centrum Kultury z prestiżową Nagrodą Roku SARP 2025

Wystawa "Matki Polki" wyróżniona w konkursie Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego

Gorący temat[WIDEO, FOTO] Uskrzydlony 2025: Jarosław Witamborski z Pawłowic. Poznajcie nominowanych!

Oddział Neurologiczny i Pododdział Udarowy pszczyńskiego szpitala z platynową nagrodą!

Gorący temat[ZDJĘCIA] Nagrody Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury wręczone
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.