
Wiadomości
- 22 maja 2025
- wyświetleń: 18856
[ZDJĘCIA] Noc Muzeów w Pszczynie i Goczałkowicach
W sobotę 17 maja w Pszczynie i Goczałkowicach przeżyliśmy magiczny wieczór pełen historii, muzyki, światła i tajemnic. Popularne miejsca odsłoniły swoje najbardziej klimatyczne oblicze. Mieliśmy okazję odwiedzić: Muzeum Zamkowe, Stajnie Książęce, Muzeum Prasy Śląskiej, Starostwo Powiatowe, Muzeum Militarnych Dziejów Śląska, Skansen - Zagrodę Wsi Pszczyńskiej, kościół ewangelicki w Pszczynie, Międzynarodową Wystawę Biblii przy ul. Piastowskiej oraz muzeum Regionalne w Goczałkowicach-Zdroju!

Tylko tego wieczoru zwiedzający przemierzali komnaty Zamku Pszczyńskiego i Stajni Książęcych w świetle żyrandoli i przy dźwiękach muzyki na żywo, zajrzeli do Skansenu Wsi Pszczyńskiej i poznali sekrety pszczół, dawne sprzęty i scenki gwarowe, wydrukowali własną panoramę Pszczyny na zabytkowej maszynie w Muzeum Prasy Śląskiej, poznali militarne tajemnice Śląska i spotkali rekonstruktorów historycznych, usłyszeli koncerty organowe w zabytkowym kościele ewangelickim, zajrzeli do wnętrz Starostwa Powiatowego i spotkali architekta budynku. Mieli okazję także obejrzeć ponad 1500 egzemplarzy Biblii i wziąć udział w wyjątkowych warsztatach w IBE.center czy wejść do dawnego policyjnego aresztu i zobaczyć uzdrowiskowe zakamarki w Goczałkowicach-Zdroju.
W programie znalazły się także: koncerty, wykłady, wystawy, pokazy, warsztaty, spacery z przewodnikiem, gry terenowe i atrakcje dla dzieci.
Poniżej szczegóły programów poszczególnych miejsc.
Zamek pszczyński i Stajnie Książęce
Muzeum Zamkowe zaproponowało wyjątkowe doświadczanie przestrzeni jakim jest nocne zwiedzanie arystokratycznej rezydencji i spacer poprzez kolejne wnętrza oświetlone delikatnym światłem żyrandoli i kinkietów. Podczas zwiedzania można było podziwiać występy na żywo - muzykę i taniec, w wykonaniu uczniów i nauczycieli Ogniska Muzycznego w Pszczynie oraz tancerek z Prywatnej Szkoły Baletowej w Bielsku-Białej.
Muzeum Prasy Śląskiej
W trakcie nocy muzeów w Muzeum Prasy Śląskiej można było zwiedzić obiekt oraz własnoręczne drukować na zabytkowych maszynach drukarskich, wykonywać prace introligatorskie tj. bigowanie oraz ślepy tłok. Atrakcją wieczoru był własnoręczny druk panoramy pszczyńskiego runku na kalandrze.
Starostwo Powiatowe
Budynek Starostwa Powiatowego w Pszczynie po raz pierwszy otworzył się dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów. W godzinach od 18:00 do 24:00 można było nie tylko poznać historię siedziby władz powiatu, ale także poczuć atmosferę minionych czasów. Tego wieczoru przestrzenie budynku zamieniły się w tętniące życiem miejsce pełne historii, tajemnic i muzyki. Wnętrza wypełniły się dźwiękami za sprawą artystów ze Stowarzyszenia FERMATA. Zagrały: zespół YaPaollo i pedagodzy związani ze Stowarzyszeniem, a także Hania Wardziak, Kamila Foltyn oraz Szymon Ulczok. W Starostwie można było obejrzeć wystawy poświęcone historii obiektu i jego przedwojennych gospodarzy.
Zwiedzający spotkali historycznych mieszkańców willi, architekta budynku Gustawa Staudingera, a także tajemniczą białą damę, której opowieść skrywała wiele zagadek przeszłości. W sali sesyjnej trzeba było uważać na pełne energii tańczące służki, ślizgające się po zabytkowej posadzce. Dodatkowym punktem była możliwość osobistego spotkania się ze starostą pszczyńskim Grzegorzem Wanotem w jego współczesnym gabinecie.
Muzeum Militarnych Dziejów Śląska
W ramach nocy muzeum mieszkańcy wzięli udział w oprowadzaniu po muzeum z przewodnikiem. W programie znalazły się także atrakcje i gry dla dzieci wraz z nagrodami, możliwość przeprowadzenia rozmowy wojskową telefonią polową, pokaz niecodziennych eksponatów - dawnych urządzeń wojskowych. Ponadto zobaczyliśmy pokaz grup rekonstrukcji historycznych "Wrzesień 1939", "Wojsko Polskie spod Lenino" i "Żołnierze Armii Krajowej" i wysłuchaliśmy wykładu prof. Mariana Małeckiego "Polska - Prusy - Śląsk w pięćsetlecie Hołdu Pruskiego".
Skansen
W programie znalazły się: nocne zwiedzanie skansenowskich ekspozycji, pokazy w zabytkowych obiektach, podczas których zaprezentujemy min. działanie zapomnianych sprzętów codziennego użytku, spotkanie pszczelarzem, który opowiedział o fascynującym świecie pszczół, ich roli w przyrodzie i codziennej pracy w pasiece, występ Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej na terenie skansenu, a także scenki gwarowe, teatralno-kabaretowe w wykonaniu Stowarzyszenia "Po Naszymu".
Kościół ewagelicko-augsburski w Pszczynie
Zobaczyliśmy wystawę przedstawiająca historię parafii ewangelickiej i wysłuchaliśmy koncertu muzyki organowej w wykonaniu Przemysława Brańczyka.
Internatiolan Bible Experience, ul. Piastowska 20
W programie znalazły się następujące punkty: przyroda okiem znanego fotografa, zwiedzanie ok. 1500 eksponatów Międzynarodowej Wystawy Biblii, kaligrafia - wciel się w postać jednego ze skrybów, Młodzi odkrywcy - interesujące kreatywne zajęcia dla dzieci, Zdrowe odżywianie - wykład z degustacją, Biblia a stres - wykład z degustacją.
Muzeum Regionalne w Goczałkowicach-Zdroju
Mieliśmy okazję zwiedzić zabytkowy areszt Policji Województwa Śląskiego, odbyliśmy spacer po Uzdrowisku połączony z zwiedzaniem wystawy narzędzi i urządzeń medycznych, zwiedziliśmy wystawę zabytkowych instrumentów medycznych (Trakt Zabiegowy Goczałkowickiego uzdrowiska) oraz wystawę Broni Palnej "SPARROW" Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni Palnej. Oprowadzający przybliżył historię Uzdrowiska i Miejscowości, zagraliśmy także w grę terenową zorganizowaną przez 18 Goczałkowicką Grunwaldzką Gromadę Zuchową "Polarne Misie".
Zobacz także

Jedyna taka noc w Muzeum Goczałkowic-Zdroju!

Noc pełna historii, muzyki i tajemnic - niezwykłe zwiedzanie starostwa

Gorący temat[FOTO] Kolorowe wstążki nad ulicą Bankową. Nawiązują do strojów ludowych Zespołu Regionalnego Pszczyna

Gorący temat[PROGRAM] Industriada w Muzeum Prasy Śląskiej

Gorący temat[ZDJĘCIA] Skansen tworzą zwyczajni ludzie, niezwykli w swojej pracy i pasji. 50-lecie obiektu

Gorący tematFestiwal Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej - promocja dziedzictwa i tradycji
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.