
Wiadomości
- 13 maja 2025
- wyświetleń: 134
Jak oddłużyć firmę i uniknąć bankructwa?
Materiał partnera:
Prowadząc firmę, stajemy przed wieloma wyzwaniami i każdego dnia podejmujemy ryzykowne decyzje. Bycie przedsiębiorcą to nie tylko prestiż, lecz również duża odpowiedzialność, a niekiedy też zmaganie się z problemami finansowymi. Zadłużenie może być efektem wielu czynników: nieterminowych płatności klientów, wysokich kosztów operacyjnych, kryzysów gospodarczych, nieprzewidzianych wydatków lub błędnych decyzji biznesowych. Jednak nawet w trudnej sytuacji można znaleźć strategie i narzędzia, które pomogą odzyskać stabilność i uniknąć bankructwa.

Jak poradzić sobie z firmowymi długami?
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem. Jednak co zrobić, gdy podjęte decyzje lub inne okoliczności doprowadziły firmę na skraj bankructwa? Czy można jeszcze uniknąć ogłoszenia upadłości? O skuteczne sposoby na oddłużanie przedsiębiorców zapytaliśmy ekspertów z Portalu Dłużnika - kancelarii, która od ponad 20 lat oddłuża Polaków. Otrzymaliśmy 5 rad, które najczęściej proponują swoim klientom biznesowym jako sposoby na wyjście z długów.
Analiza finansowa i budżetowanie
Pierwszym krokiem do przejęcia kontroli nad zadłużeniem jest gruntowna analiza finansowa. Dzięki temu można zrozumieć strukturę przychodów i kosztów oraz zidentyfikować obszary wymagające zmian. Jest to także dobra rada na przyszłość: regularne monitorowanie finansów, ścisłe trzymanie się budżetu i redukowanie zbędnych wydatków pozwoli uniknąć zadłużenia w ciągu kolejnych lat.
Negocjowanie z wierzycielami
Masz trudności z regulowaniem bieżących zobowiązań? Zamiast czekać, aż trafisz do rejestru dłużników, weź odpowiedzialność za swoje przedsiębiorstwo i podejmij negocjacje z wierzycielem. W wielu przypadkach udaje się osiągnąć konsensus w postaci nowych warunków spłaty - pamiętaj, że drugiej stronie zależy wyłącznie na odzyskaniu należności, dlatego jest spora szansa, że zgodzi się na rozłożenie płatności na więcej rat.
Restrukturyzacja zadłużenia
Ta metoda walki z zadłużeniem polega na reorganizacji zobowiązań finansowych przedsiębiorstwa w taki sposób, by możliwa była spłata w dłuższym terminie, często z niższymi ratami. Działanie to warto przeprowadzić z pomocą specjalistów ds. restrukturyzacji, którzy nie tylko wynegocjują lepsze warunki, lecz także opracują realny do wykonania plan spłaty.
Optymalizacja operacyjna
W tym kroku należy przeanalizować procesy biznesowe i zidentyfikować obszary, które można zoptymalizować. Może to być na przykład redukcja kosztów produkcji, poprawa efektywności pracowników, renegocjacja umów z dostawcami, outsourcing księgowości czy wdrożenie nowych technologii. Warto też skupić się na marketingu i obsłudze klienta, by zwiększyć rozpoznawalność firmy - czasem wystarczy przyjazne klientowi konto na Facebooku, by przyciągnąć nowych odbiorców.
Szukanie dodatkowych źródeł finansowania
W niektórych sytuacjach wyjście z długów wymaga znalezienia nowych źródeł finansowania. Wśród tych dostępnych dla przedsiębiorców znajdują się m.in. kredyt obrotowy, faktoring, leasing, pozyskanie inwestora, sprzedaż zbędnych aktywów, subwencje oraz dotacje rządowe i unijne.
Nie bój się prosić o pomoc
Jeśli zauważasz regularne problemy z płynnością finansową firmy, nie czekaj, aż sytuacja sama się poprawi. W środowisku biznesowym bardzo łatwo można sobie zasłużyć na łatkę firmy, która nie płaci na czas. Aby uniknąć utraty partnerów, jak najszybciej zajmij się naprawą sytuacji w przedsiębiorstwie. Jak wskazaliśmy powyżej, istnieje co najmniej 5 skutecznych sposobów na wyjście z długów.
Pamiętaj też, że nie musisz zajmować się tym samodzielnie - dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia specjalistów, którzy na co dzień zajmują się oddłużaniem firm i osób prywatnych. Należą do nich eksperci z Portalu Dłużnika, którzy przeanalizują finanse Twojego przedsiębiorstwa i podpowiedzą, z jakich dostępnych rozwiązań możesz skorzystać. Są to także doświadczeni negocjatorzy, którzy pomogą Ci uzyskać korzystniejsze warunki spłaty długów u wierzycieli i wskażą dodatkowe źródła finansowania, jakie warto wziąć pod uwagę.