
Wiadomości
- 12 maja 2025
- wyświetleń: 495
Co powinien wiedzieć początkujący kierowca?
Materiał partnera:
Świeżo upieczony kierowca to osoba, która dopiero nabywa wprawę w prowadzeniu samochodu. Nic dziwnego, że młodzi ludzie są objęci dodatkowymi wymaganiami w tym zakresie, a prawo polskie przewiduje ograniczenia, do których powinni się stosować. Z pewnością jest wiele spraw, o których powinien wiedzieć początkujący kierowca. O czym powinien pamiętać osiemnastolatek, a już wkrótce siedemnastolatek z prawem jazdy?

Młody kierowca, czyli jaki?
Gdy mowa o młodym lub początkującym kierowcy nie do końca wiadomo, kogo konkretnie mamy na myśli. Określenie "młody kierowca" dotyczy bowiem przede wszystkim osób, które odebrały prawo jazdy i mają je nie dłużej niż 2 lata, a ponadto są w wieku między 18. a 25. rokiem życia. Z drugiej strony, początkującym kierowcą może być osoba, która zdała pierwszy raz prawo jazdy w wieku np. 32 czy 45 lat i również dopiero zdobywa doświadczenie za kółkiem. Takie przypadki są jednak zdecydowanie rzadsze, a większość kursantów i kursantek zgłaszających się do szkół nauki jazdy to osoby bardzo młode lub nastolatkowie. O czym powinni pamiętać przystępując do zdobycia uprawnień i mając je już w kieszeni?
Okres próbny dla początkujących kierowców kategorii B
Każdy, kto właśnie odebrał upragnione prawo jazdy, powinien liczyć się z tym, że będzie się od niego wymagać nieco więcej, i nie dotyczy to jedynie kosztów polisy ubezpieczeniowej, która w przypadu młodych kierowców jest zdecydowanie najdroższa. Jak słusznie podaje serwis http://rankomat.pl, młodych i początkujących kierowców już wkrótce obejmą dodatkowe ograniczenia. W tej chwili w polskim prawodawstwie nie jest ich zatrważająco dużo i dotyczą głównie maksymalnej liczby punktów karnych w pierwszych latach od otrzymania prawa jazdy oraz większego ryzyka utraty dokumentu w przypadku łamania przepisów drogowych. Jednak według strony: https://rankomat.pl/samochod/ograniczenia-dla-mlodych-kierowcow młodzi powinni się szykować na zmiany, które Ministerstwo Infrastruktury zamierza wprowadzić poprzez nowelizację ustawy o ruchu drogowym. Młodych kierowców będzie obejmował okres próbny, trwający 2 lata od dnia otrzymania prawa jazdy. Czego można się spodziewać w praktyce?
Okres próby zakłada, że nowi kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy kategorii B po 18. roku życia, przez 2 lata muszą stosować się do kilku obostrzeń. Po pierwsze, muszą poruszać się z ograniczeniem prędkości - do 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych dwujezdniowych. Dodatkowo, między 4. a 12. miesiącem okresu próbnego, młody kierowca musi odbyć dodatkowe szkolenia - praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń ruchu drogowego w ośrodku doskonalenia nauki jazdy, także kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Świeżo upieczony kierowca nie będzie mógł też w okresie próbnym wykonywać pracy zawodowej jako kierowca i przewozić innych osób w ramach przewozu okazjonalnego. Ważny będzie również limit promili we krwi obowiązujący początkującego kierowcę i będzie on zerowy!
Młodzi kierowcy są niestety obarczeni bardzo wysokimi opłatami w ramach polisy ubezpieczeniowej. Według statystyk są przecież częstymi sprawcami wypadków i kolizji, dlatego samodzielnie opłacone ubezpieczenie może przewyższać kwotę 2,5 tys. zł. Tutaj rozwiązaniem jest dopisanie się do polisy osoby dorosłej, która ze względu na doświadczenie za kółkiem posiada już zniżki.
Prawo jazdy dla 17-latka? Nowelizacja
Co ciekawe, po nowelizacji o prawo jazdy kategorii B będą mogli ubiegać się 17-latkowie! O zasadach obowiązujących takie osoby podczas okresu próbnego po otrzymaniu prawa jazdy, szczegółowe informacje można znaleźć tutaj: https://rankomat.pl/samochod/prawo-jazdy-od-17-lat. Jak podaje serwis, okres próbny w tym przypadku będzie trwał nawet 3 lata. Osoba, która nie ma jeszcze 18 lat, ale posiada już prawo jazdy kategorii B, będzie zobowiązana do przestrzegania wszystkich wymienionych już ograniczeń. Ponadto prawo zobowiąże ją przez pierwsze 6 miesięcy lub do ukończenia 18-tych urodzin, prowadzić samochód wyłącznie w towarzystwie innego kierowcy, który prawo jazdy posiada od minimum 5 lat i ma ukończone 24 lata. Dla 17-latków za kółkiem nie bez znaczenia w świetle prawa będzie również wybór pierwszego samochodu.
Prawo podpowie, jakim samochodem może jeździć 17-letni kierowca po uzykaniu prawa jazdy kat. B. Będą to standardowe samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony, natomiast moc silnika w tych pojazdach nie może przekraczać 70 kW. Takimi parametrami wyróżniają się np. Kia Picanto, Renault Clio czy Fiat 500.