pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 1 lutego 2007
  • wyświetleń: 2271

Nasze gminy a współpraca partnerska

Nasze gminy a współpraca partnerska
Wkrótce przekonamy się o pierwszych efektach współpracy Miedźnej z ukraińskim Zbarażem.


Dotychczas gminy powiatu pszczyńskiego podpisały trzynaście dokumentów o współpracy partnerskiej z zagranicznymi miejscowościami i miastami. Najwięcej - jak dotąd cztery kontakty - ma Pszczyna, najskromniej prezentuje się Miedźna, która podpisała jedną umowę, do tego czyniła to zaledwie pół roku temu, ale...
Ilość niekoniecznie wpływa na formę i jakość współpracy, bo z tej najbardziej zadowolone mogą być Pawłowice, Goczałkowice- Zdrój i Kobiór. Niewątpliwym sukcesem tych pierwszych jest organizacja dorocznego zjazdu młodzieży. Ponadto, w 2007 roku gmina chce w ramach Dni Pawłowic zainicjować udział szkół z partnerskich miast w Festiwalu Twórczości Szkolnej. Pawłowiczanie wyjeżdżają natomiast na Olimpiadę Miast Partnerskich we Francji.

Kobiór organizuje spartakiadę młodzieży, która co roku odbywa się w innym mieście (w tym roku na Węgrzech). Uczestniczy też w międzynarodowym turnieju oldboyów. Goczałkowice ze swoimi partnerami organizują letni obóz językowy. Poprzedniego lata odbył się na Węgrzech, teraz czeka Słowacja. Ciekawy pomysł miał Suszec, chciał zorganizować międzynarodowe zawody strażackie, ale zagraniczni partnerzy nie podjęli współpracy. Kończy się na zimowiskach suszeckiej młodzieży na Słowacji. Nasi południowi sąsiedzi wolą jednak wypoczywać gdzie indziej.

Ciekawie zapowiada się pszczyński plan rozwoju zagranicznej współpracy. Powstała idea skontaktowania polskich hodowców gołębi z chorwackimi. Z czeskim Holeszowem Pszczyna chce wejść w program przygraniczny Interreg. Najbardziej intrygującego partnera ma Miedźna (Zbaraż na Ukrainie), ale na razie skończyło się na podpisaniu umowy.

new / pless.pl

Źródłó: Dziennik Zachodni

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.