Wiadomości

  • 30 grudnia 2024
  • 3 stycznia 2025
  • wyświetleń: 8763

Minął nam 2024 rok. Czym żyliśmy przez ostatnie 12 miesięcy?

31 grudnia żegnamy 2024 rok i z nadzieją witamy kolejny. Jakie wydarzenia najbardziej interesowały naszych czytelników? Publikujemy zestawienie najważniejszych i najciekawszych artykułów, które ukazały się w ciągu minionych 12 miesięcy. W zestawieniu nie braliśmy pod uwagę wypadków drogowych czy pożarów.

Minął nam 2024 rok. Czym żyliśmy przez ostatnie 12 miesięcy?


Rok klęsk żywiołowych



Zacznijmy od najtrudniejszych dla mieszkańców zdarzeń minionego roku, które relacjonowaliśmy dla Was. Dotyczą one klęsk żywiołowych.

To czerwcowa nawałnica z silnym wiatrem i gradem, która przeszła przez Pszczynę i okolice. Wyrządziła ona wiele szkód, z którymi zmagaliśmy się przez kilka kolejnych miesięcy. W Pszczynie powstała powódź błyskawiczna. Zostało połamanych wiele drzew, zerwane zostały dachy i linie energetyczne oraz zalanych wiele ulic, parkingów i piwnic domów. Strażacy brali udział w setkach interwencji. Nawałnica wyrządziła największe zniszczenia od kilkunastu lat - nie tylko na obiektach przyrody, ale przede wszystkim w mieniu, na obiektach budowalnych. Ucierpiały budynki użyteczności publicznej: przedszkole w Brzeźcach (uszkodzony dach, brak prądu - budynek wyłączony z użytkowania, dzieci zostały umieszczone w pomieszczeniach szkoły), dwa lokale gastronomiczne, w tym restauracja w Brzeźcach, stacja dializ w Pszczynie, na którą przewróciło się drzewo, sklep wielkopowierzchniowy w Pszczynie. Reszta to budynki mieszkalne uszkodzone przez przewrócone drzewa i silny wiatr. Znaczne szkody powstały w infrastrukturze elektroenergetycznej.

Skutki nawałnicy, która przeszła przez Pszczynę i okolice - 19.06.2024 · fot. pless.pl


W lipcu doszło do kolejnej nawałnicy nad Pszczyną i okolicami. Ulewne deszcze sprawiły, że w momencie zostały zalane ulice. Oprócz opadów deszczu wystąpił także grad. Strażacy byli wyzwani do zalanych piwnic i garaży, powalonych drzew, przede wszystkim na terenie gminy Pszczyna. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w Rudołtowicach, gdzie wiatr uszkodził dach budynku gospodarczego.

Zalane ulice po ulewie, która przeszła nad Pszczyną - 12.07.2024 · fot. pless.pl


To jednak był tylko przedsmak tego, co nadeszło we wrześniu. Od soboty 14 września służby walczyły ze skutkami ulewnych deszczy, jakie przeszły nad południową Polską. Sytuację powodziową relacjonowaliśmy dla Was w artykułach: [WIDEO, FOTO] Powódź w powiecie oraz Ponad 260 interwencji po opadach deszczu w sobotę - najwięcej w gminach Pszczyna i Pawłowice.



W dzień i w nocy, w niesprzyjającej pogodzie, z pełnym oddaniem strażacy ratowali naszych mieszkańców, ich domy i posesje, miejsca pracy, drogi i infrastrukturę, nie zważając na własne zmęczenie czy zagrożenie. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie odnotowała 761 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków ulewnych opadów deszczu. Najwięcej w gminie Pszczyna - 419, kolejno w gminie Miedźna - 112, gminie Pawłowice - 108 i gminie Goczałkowice-Zdrój - 66 oraz gminach Kobiór i Suszec - po 28.

Powódź w powiecie pszczyńskim - stan na godz. 10:30 - 15.09.2024 · fot. powiat


Nawalne opady deszczu spowodowały konieczność ewakuacji łącznie 12 osób. Woda zalewała budynki mieszkalne, użyteczności publicznej, produkcyjne i magazynowe. Wezbrane cieki wodne oraz powstałe rozlewiska, zagrażały różnym obiektom oraz terenom, wymuszając na służbach podejmowanie szeroko zakrojonych działań z wykorzystaniem ogromnej ilości zasobów ratowniczych.

Ważne inwestycje



Gdy najsmutniejsze wydarzenia już podsumowaliśmy, czas na zebranie istotnych inwestycji. Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem dla Pszczyny było w 2024 roku otwarcie nowego Pszczyńskiego Centrum Kultury. Od 13 lutego możemy cieszyć się z nowoczesnego obiektu z kinem. Nowy pckul to nie tylko sale warsztatowe i sala multimedialna z grami wideo oraz planszowymi. To także sala widowiskowa na prawie 500 osób oraz nowoczesne kino na 108. miejsc, w którym zamontowano najnowocześniejszy projektor kinowy na południu Polski.

Oficjalne otwarcie nowego Pszczyńskiego Centrum Kultury - 13.02.2024 · fot. Andrzej Grynpeter / UM Pszczyna


Za nami wiele wydarzeń z udziałem gwiazd muzyki i czołowych polskich kabaretów - ich występy wypełniały salę widowiskową po brzegi. W pierwszym roku funkcjonowania obiektu na scenie wystąpili m.in.: Halina Mlynkova, grupa Waglewski Fisz Emade, Maciej Maleńczuk, Michał Bajor, zespół Luxtorpeda, Urszula Dudziak, Ania Rusowicz, Paulina Przybysz oraz kabarety: Zdolni i Skromni, Smile, Hrabi, Kabaret Młodych Panów i Kabaret Skeczów Męczących. W kinie pckul obejrzeliśmy wiele nowości filmowych, ale także mecze rozegrane w ramach Euro 2024. Latem przed budynkiem nowego pckulu odbywały się koncerty plenerowe Sceny Centralnej prezentujące muzykę młodych i niszowych wykonawców.

Zobaczcie wideo, które obrazuje w skrócie, jak powstawała największa inwestycja gminy Pszczyna ostatnich lat:



Jeśli chodzi o inwestycje społeczne, to w ostatnich 12 miesiącach otwarto aż dwa nowe przedszkola - najpierw w lutym - w Studzienicach, a we wrześniu - w Czarkowie. Każde z nich pomieści po 150 dzieci!

Nowe przedszkole w Studzienicach otwarte! Zobaczcie, jak wygląda - 12.02.2024 · fot. UM Pszczyna


Szczegóły znajdziecie w artykułach: [FOTO] Nowe przedszkole w Studzienicach otwarte! Zobaczcie, jak wygląda! oraz [ZDJĘCIA] Oficjalne otwarcie przedszkola w Czarkowie

Oficjalne otwarcie przedszkola w Czarkowie - 23.09.2024 · fot. UM Pszczyna / pless.pl


Kolejne ważne wydarzenie dla miasta to oddanie do użytku dwóch bloków osiedla Luizy w Łące przy ul. Cieszyńskiej. W marcu, po oficjalnym otwarciu, pierwsi mieszkańcy odebrali symbolicznie klucze do swojego mieszkania.

Dwa pierwsze budynki osiedla Luizy już otwarte! Pierwsza rodzina odebrała klucze - 21.03.2024 · fot. UM Pszczyna


Już w lipcu rozpoczęła się budowa kolejnych dwóch bloków. Każdy z budynków będzie oferował 40 mieszkań.

Budowa Osiedla Luizy - etap II - 05.12.2024 · fot. pless.pl


Najwięcej emocji budzi jednak inwestycja kolejowa i zamknięte przejazdy drogowe. W połowie stycznia zamknięty został przejazd na Hallera w Pszczynie, następnie kolejno: przejazd na ul. Powstańców Śląskich w Piasku, na ul. Katowickiej w Pszczynie, na ulicy Bieruńskiej w Pszczynie, na ul. Szkolnej w Goczałkowicach, na ul. Dworcowej w Piasku. Wskazane powyżej przejazdy zostały już otwarte (oprócz przejazdu na Hallera, który zamknięty jest na stałe).

Zamknięty przejazd na ul. Dworcowej / Męczenników Oświęcimskich - 13.12.2024
Zamknięty przejazd na ul. Dworcowej / Męczenników Oświęcimskich - 13.12.2024


Rok kończy zamknięcie przejazdu na ul. Dworcowej / Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie. Wiele więc udało się nam przetrwać w związku z modernizacją szlaku kolejowego!



Od 1 lipca autobusami Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej jeździmy za darmo, co wywołało wiele różnorodnych emocji. Jak wyjaśniał burmistrz Pszczyny, chodziło o to, by jak najwięcej mieszkańców rezygnowało z własnych samochodów, decydując się na transport publiczny. Miało to pomóc w poprawie komunikacji w związku z modernizacją linii kolejowej. Bezpłatne autobusy miały pomóc w rozładowaniu korków, które tworzą się w mieście, szczególnie w godzinach szczytu. Czy pomogły? Dostrzegacie poprawę?

Pszczyńska Komunikacja Gminna, pkg, autobus
Pszczyńska Komunikacja Gminna za darmo · fot. UM Pszczyna


Duże poruszenie spowodowały wieści o tym, że youtuber Kamil Labudda, znany jako Budda na pszczyńskim osiedlu Polne Domy, na terenach byłego zakładu Kompost Wrona, chce stworzyć siedzibę swojej marki energetyków Doze oraz tor do driftu.

Siedziba marki, stworzonej przez Buddę - Polne Domy w Pszczynie
fot. Budda TV


Niedługo później - w czerwcu - Budda przekazał wyspecjalizowanego quada pszczyńskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. O tym geście rozmawialiśmy z gwiazdą YouTuba w mediach społecznościowych:



Wybory samorządowe



Temat roku to bez wątpienia także wybory samorządowe. Burmistrzem Pszczyny po raz czwarty został Dariusz Skrobol. Kolejne kadencje kontynuują: wójt Goczałkowic Gabriela Placha, wójt Miedźnej - Jan Słoninka, wójt Suszca Marian Pawlas. Nowych włodarzy mamy w Kobiórze, gdzie władzę sprawuje Marcin Ryś oraz w Pawłowicach, gdzie wójtem została Joanna Śmieja. Nowym starostą pszczyńskim jest Grzegorz Wanot.

Wybory samorządowe 2024 - burmiszt gminy Pszczyna
Wybory samorządowe - poparcie kandydatów na burmistrza · fot. pless.pl


W czerwcu Maciej Tomczykiewicz złożył ślubowanie poselskie. To drugi poseł tej kadencji sejmu z Pszczyny obok Grzegorza Gaży. Przypomnijmy, że w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych zdobył 12 153 głosy, co jednak wówczas nie uprawniało go do objęcia mandatu poselskiego. Kiedy do Parlamentu Europejskiego została wybrana Mirosława Nykiel z list KO okręgu 27, Maciej Tomczykiewicz zajął jej miejsce w polskim sejmie.

Maciej Tomczykiewicz złożył ślubowanie poselskie. To drugi poseł tej kadencji sejmu z Pszczyny
Maciej Tomczykiewicz złożył ślubowanie poselskie - 26.06.2024


Zmiany na pszczyńskim rynku gastronomicznym



Spore zmiany nastąpiły na rynku gastronomicznym w Pszczynie. Początek roku to otwarcie nowej odsłony Wodnej Wieży.



Do 30 grudnia 2023 roku mogliśmy odwiedzać Bugsy's Music Restaurante. Następnie - zaledwie przez kilka miesięcy działała w tym miejscu restauracja FreeWolna Frykasy. Niestety miejsce zostało zamknięte w sierpniu.

bugsy
Pożegnaliśmy Bugsy · fot. pszczyna.tv


W czerwcu zamknęła się Jadłodajnia u Kmiecia, a w jej miejscu już w listopadzie powstał bar orientalny "Dong Do.

U Kmiecia kamienica na sprzedaż
Kamienica przy ul. Piekarskiej - Jadłodajnia u Kmiecia · fot. Ela / pless.pl


Nie można pominąć również zamknięcia Pubu Tapster na początku czerwca . Duże zmiany nastąpiły też w Sztamferze na ul. Bankowej. Teraz lokal działa jako bistro. Wcześniej w menu dominowały burgery, a teraz klasyczne dania kuchni polskiej.

sztamfer bistro
Teraz w Sztamferze prym wiedzie kuchnia polska · fot. Ela / pless.pl


Protest



Wydarzeniem ogólnopolskim, które miało miejsce także w naszym powiecie, był protest rolników. W lutym 300 ciągników wyjechało na Wiślankę w Pawłowicach. Jednym z powodów protestu była decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu towarami rolnymi z Ukrainą do czerwca 2025 roku. Rolnicy podnosili także postulat odstąpienia od wymogów Zielonego Ładu. Producenci żywności domagali się działań rządu poprawiających ich sytuację.

Protest rolników na DK-81 - start z Pawłowic - 09.02.2024
Protest rolników na DK-81 - start z Pawłowic - 09.02.2024 · fot. ar


Co nieco z kroniki kryminalnej



Krew w żyłach mieszkańców zmroziła Obława za szaleńcem, który biegał po osiedlu z siekierą. Akcja antyterrorystów miała miejsce w Woli w ostatnich dniach sierpnia. Według relacji mieszkańców, jeszcze przed zmrokiem, po ulicy biegał mężczyzna, który wymachiwał maczetą i siekierą. Na miejsce skierowano policjantów. Podczas obławy jeden z funkcjonariuszy odniósł powierzchowne rany. Następnie do akcji wkroczyli antyterroryści, którzy zatrzymali sprawcę. Agresor został aresztowany i usłyszał 14 zarzutów.

Dom usług



Wciąż dużo emocji budzi budynek nieczynnego już domu usług. Jesienią pojawiły się koncepcje zagospodarowania obiektu. Stworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych, przeniesienie Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej i Ogniska Muzycznego w Pszczynie lub zewnętrznych wydziałów i referatów Urzędu Miejskiego do nowej siedziby - to kilka pomysłów, które mogą być brane pod uwagę w związku z zagospodarowaniem budynku przy ul. Kopernika 26. Istnieje także możliwość sprzedaży pustostanu wraz z działką.

Wizualizacja Domu Usług w Pszczynie
Wizualizacja Domu Usług w Pszczynie · fot. UM Pszczyna


Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Jaka przyszłość czeka Dom Usług? Jest kilka koncepcji i program funkcjonalno-użytkowy

Zobaczcie też nasz materiał wideo. Porozmawialiśmy z architektami z pracowni Zoba Architekci, o tym, co ma nam jeszcze do zaoferowania jeden z najbrzydszych budynków w Pszczynie.



Z życia przyrody



Na koniec wspominamy zdarzenie, które wywołało zarówno uśmiech, jak i dreszcze. W marcu zrobiło się głośno o Plessnerze, żubrze z Jankowic, który kilkakrotnie uciekał ze swojego rezerwatu. Raz zawędrował pod dom w Międzyrzeczu i zupełnie niezrażony otoczeniem ludzi, skubał trawę przy posesji.

Żubr, który uciekł z rezerwatu w Jankowicach, spokojnie pasł się na prywatnej posesji w Miedzyrzeczu - 28.02.2024
Żubr, który uciekł z rezerwatu w Jankowicach, spokojnie pasł się na prywatnej posesji w Miedzyrzeczu - 28.02.2024 · fot. Reklamowa Gazeta Telewizyjna


Czy Plessner szukał drogi do domu, w którym się urodził, czyli do Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie? Leśnicy opowiedzieli nam, dlaczego naprawdę zwierzę uparcie opuszczało teren rezerwatu i jak wyglądały jego poszukiwania.



Ostatecznie Plessner pozostał w rezerwacie w Jankowicach.

Najczęściej komentowany artykuł



Na koniec ciekawostka - który artykuł był najchętniej komentowany przez czytelników? Niespodzianki chyba nie ma. To tekst dotyczący kolejnej podwyżki opłat za śmieci w gminie Pszczyna. Wypowiedzieliście się na ten temat w 311 komentarzach!

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.