Wiadomości

  • 13 października 2024
  • 19 października 2024
  • wyświetleń: 7716

[OTWARTA GALERIA] Wyjątkowe widowisko na niebie. Kometa, Starlinki oraz Księżyc w pełni

Od 13 października do 21 października na niebie - przy sprzyjających warunkach - można oglądać kometę C/2023 A3. W czwartek 17 października mogliśmy być świadkami kolejnego wyjątkowego widowiska - w ciągu jednej godziny można było zobaczyć wspomnianą kometę, ale także Starlinki oraz Księżyc w pełni. Czekamy na Wasze zdjęcia!

To było wyjątkowe widowisko! Kometa C/2023 A3 na czechowickim niebie - 13.10.2024 · fot. Nadesłane przez czytelników, Bartek Głupczyk, Paweł Mikler, Ba Rt Ess, Bartek, Marek Pietrzyk, Mateusz


Dlaczego to "wyjątkowe widowisko"? C/2023 A3 to kometa, która jest jaśniejsza niż jakakolwiek inna widziana na tle ostatnich kilkudziesięciu lat w Polsce. Kolejna szansa na jej ujrzenie będzie za 80 000 lat.

Jak pisze Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach" na Facebooku, kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) została odkryta na początku 2023 roku. Bardzo szybko rozpaliła wyobraźnię obserwatorów na całym świecie i.... nie zawiodła! Po okresie niezłej widoczności na południowej półkuli we wrześniu i przetrwaniu przelotu w pobliżu Słońca, kometa zaczyna swoje tournee po wieczornym niebie północnej półkuli!

Kolejny wieczór pełen atrakcji miał miejsce w czwartek 17 października. - Nie macie ŻADNEJ wymówki! Szykuje się pogodny wieczór pełen atrakcji, dlatego rzucam Wam wyzwanie: zabierzcie rodzinę lub znajomych na wspólne obserwacje! Wystarczy JEDNA GODZINA pomiędzy 19.00 a 20.00, a zobaczycie TAKIE RZECZY, że będziecie wyli z zachwytu - pisał Karol Wójcicki.

Co można było zobaczyć? Kometę C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), Starlinki G7-9 oraz księżyc w pełni. Nie zdążyliście ujrzeć komety? Nic straconego! Ma być ona widoczna aż do poniedziałku 21 października - oczywiście przy sprzyjających warunkach.

Kometę można podziwiać od zmierzchu (ok. 18.45-19.00) aż do jej zachodzi (ok. 20.20-20.30). Karol Wójciki wyjaśnia, że należy jej wypatrywać nad zachodnim horyzontem. Gołym okiem wygląda jak słabsza gwiazda z długą smugą ciągnącą się od niej w lewo i do góry. Kometa doskonale wychodzi na zdjęciach robionych smartfonem. Wiec jeśli nie będziecie w stanie jej dostrzec, użyjcie trybu nocnego w aparacie - złapiecie ją bez problemu

Dokładna mapka z widocznością komety w poszczególnych dniach znajduje się poniżej.

Mapka z widocznością komety w poszczególnych dniach
Mapka z widocznością komety w poszczególnych dniach · fot. Karol Wójcicki

mp / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.