Wiadomości
- 30 września 2024
- wyświetleń: 258
Jaki Windows Server wybrać? Co oferuje najnowsza wersja systemu?
Materiał partnera:
Windows Server to grupa systemów operacyjnych autorstwa Microsoft przeznaczonych do wsparcia usług sieciowych zarówno w małych firmach, jak i dużych korporacjach. Zostały zaprojektowane do zarządzania serwerami i świadczenia szerokiego zakresu usług sieciowych oraz obsługi aplikacji serwerowych. Umożliwiają hostowanie witryn webowych, zarządzanie bazami danych oraz nadzór nad bezpieczeństwem sieci. Historia Windows Server liczy już sobie ponad 20 lat i Microsoft stale rozwija swój produkt. Czym charakteryzuje się najnowszy system operacyjny Windows Server i dlaczego warto się na niego decydować?
Jakiego Windowsa Server wybrać? Wersje systemu Windows Server
Obecnie na rynku można znaleźć system Windows Server w wersji od 2012 do najnowszej 2022. W nowych produktach producent oferuje wybór dwóch wersji systemu:
- Windows Server Standard — przeznaczony do obsługi środowisk fizycznych lub z limitowaną wirtualizacją, przystosowany głównie dla małych firm korzystających z prostych serwerów. W wersji Standard brakuje programowego definiowania sieci i pamięci;
- Windows Server Datacenter — przeznaczony do obsługi środowisk o wysokim stopniu wirtualizacji, wykorzystywany głównie z dużych przedsiębiorstwach. Został wyposażony w sieci i magazyn definiowany programowo.
Dla niektórych wersji, jak np. Windows Server 2012, 2016 czy 2019 dostępna jest jeszcze oprogramowanie serwerowe w wersji Windows Server Essentials, która nie obejmuje niektórych funkcji, m.in. Active Directory. Jeśli masz wątpliwości dotyczące wyboru systemu operacyjnego, zajrzyj na: https://soft360.pl/48-windows-server i wybierz wariant Windows Server odpowiednią dla swoich potrzeb.
Windows Server porównanie wersji 2022 z poprzednikiem
Najnowsza wersja oprogramowania serwerowego wprowadza cały szereg udogodnień i usprawnień względem swojego poprzednika — Windows Server 2019. Przede wszystkim postawiono na wielowarstwowe zabezpieczenia. Wśród nich warto wymienić nowe funkcje, jak:
- zabezpieczenia bazujące na wirtualizacji (VBS);
- usługę Credential Guard chroniącą dane niedostępne z poziomu systemu operacyjnego, jak hashe haseł czy poświadczenia przechowywane przez poszczególne aplikacje;
- ochronę jądra systemowego przed atakami z zewnątrz (HVCI);
- wykorzystanie możliwości Trusted Platform Module (moduł TPM) generującego bezpieczne klucze kryptograficzne;
- domyślnie aktywny protokół Transport Layer Security w wersji 1.3 gwarantujący większe bezpieczeństwo i bardziej stabilny transfer danych w systemie Windows Server;
- usługę bezpieczeństwa Azure Sentinel.
Wszystkie funkcje bezpieczeństwa mogą być bezpiecznie zarządzane z udoskonalonego panelu Admin Center. Nowa wersja Windows Server jest przeznaczona do obsługi serwerów działających pod dużym obciążeniem. Obsługuje do 48 TB pamięci RAM i 2048 rdzeni logicznych w maksymalnie 64 gniazdach. Firma Microsoft zadbała, aby oprogramowanie bez trudu radziło sobie m.in. z infrastrukturą SQL Server. Pojawiła się też zautomatyzowana obsługa maszyn wirtualnych.
Zmiany pojawiły się także w obsłudze kontenerów. Z nowym systemem Windows Server możesz liczyć m.in. na lepsze wsparcie dla Kubernetes. Windows Server 2022 kontynuuje tradycję współpracy z Microsoft Azure, ułatwiając skalowalność biznesu i zwiększając jego elastyczność. Wśród nowości warto wymienić kooperację z Azure Arc oraz Storage Migration Services.
Windows Server wersje licencji CAL
Warto wspomnieć, że oprogramowania Microsoft nie można ot tak po prostu kupić w sklepie z softwarem i zainstalować na dysku komputera. Zasady licencjonowania Windows Server opierają się na licencji CAL (ang. Client Access License). Ten model licencjonowania występuje w dwóch wariantach:
- User CAL — licencja jest udzielana na konkretnego użytkownika, który może uzyskać dostęp do zasobów serwera z różnych urządzeń;
- Device CAL — licencja jest udzielana dla pojedynczego urządzenia, z którego może korzystać wiele osób.
Dodatkowo każdy rdzeń fizyczny musi mieć zapewnioną licencję. Policz wszystkie fizyczne rdzenie każdego procesora i pomnóż je przez tzw. Core Factor, aby ustalić, ile licencji jest potrzebnych. Jednocześnie dla każdego serwera wymagane jest wykupienie licencji dla minimum 16 rdzeni. Licencja systemu musi być dopasowana do infrastruktury, ponieważ odwołuje się do liczby rdzeni fizycznych procesora w komputerze. Jest wymagana dla każdego użytkownika lub urządzenia uzyskującego dostęp do zasobów serwera.
Gdzie kupić Windows Server 2022?
Chcesz wykorzystać w swojej firmie systemy operacyjne Windows Server? Sprawdź ofertę sklepu Soft360. Znajdziesz w niej zarówno najnowszy Server 2022 Standard, jak i Datacenter oraz starsze wersje OS w atrakcyjnej cenie. Jeśli potrzebujesz uzyskać szczegółowe informacje, skontaktuj się z obsługą sklepu. Do każdego zakupu otrzymasz certyfikat legalności. To gwarancja, że oprogramowanie może być używane zgodnie z prawem.