Wiadomości

  • 30 września 2024
  • 3 października 2024
  • wyświetleń: 6238

Schroniska w powiecie pszczyńskim nie będzie. Sytuację naświetla Zwierzęca Arkadia

Fundacja Zwierzęca Arkadia, która na naszym terenie zajmuje się leczeniem oraz przygotowywaniem do adopcji bezdomnych psów oraz kotów, w mediach społecznościowych zabrała głos w sprawie schroniska dla zwierząt na terenie powiatu pszczyńskiego.

Schronisko w powiecie pszczyńskim. Sytuację naświetla Zwierzęca Arkadia
Schroniska w powiecie pszczyńskim nie będzie. Sytuację naświetla Zwierzęca Arkadia · fot. Zwierzęca Arkadia



Jak wiecie, od początku naszej działalności czyli już przeszło 12 lat wnioskowaliśmy, prosiliśmy, rozmawialiśmy, robiliśmy petycję, zbiórkę na rzecz budowy schroniska w powiecie pszczyńskim. Niestety ale jesteśmy w tym momencie już pewni, że schroniska na naszym terenie nie będzie. Nie ma chęci ze strony władz do kompleksowego rozwiązania problemu bezdomnych psów i kotów. Myślę, że po prostu gminom jest wygodnie tak jak jest czyli - część zwierząt zgłaszanych do gmin jest kierowanych do schronisk z którymi mają umowy, część zwierząt nie jest kierowanych tam w ogóle. Zwykle w drugiej połowie roku wiele gmin powiatu odmawia odwiezienia zgłaszanych psów do schronisk informując, że skończyły się na to środki, a że Ustawa jasno mówi, że zwierzęta bezdomne można odławiać tylko wtedy kiedy jest dla nich zapewnione miejsce w schronisku, więc ten tzw. brak środków jest furtką do tego by takich zwierząt nie odławiać.

Jeśli chodzi o koty, to ich liczba kilkukrotnie przewyższa liczbę psów z powiatu rocznie zgłaszanych jako bezdomne (mówimy wyłącznie o kotach OSWOJONYCH). Ale te które są przez gminy zgłaszane do schroniska można policzyć na palcach jednej ręki...

W tym miesiącu radni gminy Pszczyna złożyli interpelację w sprawie schroniska, właśnie przyszła odpowiedź, zresztą taka samą jaką i my otrzymaliśmy w 2022 roku po spotkaniu z przedstawicielami władz wszystkich gmin powiatu pszczyńskiego - czyli brak działki na taką inwestycję na terenie powiatu. Rozmowy o schronisku na naszym terenie toczą się od 2011 roku czyli już 13 lat istnieje problem.

Artykuł z 2011 roku: Zakończyć problem bezdomnych psów

Tym samym zmierzam do tego, że my w tym aspekcie po prostu odpuszczamy. Nie ma sensu kopać się z koniem. Nie ma szans na powstanie schroniska w powiecie. Dekada walki o schronisko, którego nie będzie.

W 2021 roku utworzyliśmy zbiórkę na budowę schroniska: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/schroniskoarkadii, pełni nadziei, że nam się uda, ale niestety rzeczywistość zweryfikowała nasze nadzieje. Na zbiórce zebraliśmy 98 574,90 zł (minus prowizja portalu, zostaje: 92 660,40 zł) - te pieniądze leżą na zbiórce nieruszone. W związku z tym, że my w tym względzie po prostu odpuszczamy, pytanie do darczyńców, którzy wpłacali na zbiórkę - czy życzycie sobie zwrot wpłaconej na ten cel darowizny? Jeśli tak, prosimy o kontakt e-mail: zwierzeca_arkadia@poczta.fm z informacją jaka kwota była wpłacona, kiedy i z jakiego konta - imię, nazwisko, nr konta osoby wpłacającej.

Jeśli ktoś nie chce zwrotu - chcielibyśmy środki z tej zbiórki przeznaczyć na masową kastrację i czipowanie psów i kotów właścicielskich z powiatu pszczyńskiego w rodzinach, których naprawdę na zabieg nie stać (oczywiście nie jest łatwo to weryfikować, ale liczymy zwyczajnie na uczciwość osób zgłaszających się po pomoc, jeszcze będziemy kombinować jak to ugryźć, żeby ograniczyć chęć naciągania nas) i kastracje kotów wolnożyjących (i ich ewentualne leczenie - bo często dopiero po odłowieniu takiego kota widać, że wymaga np. jakiegoś leczenia) i bezdomnych, bo niestety ale w większości gmin powiatu, koty bezdomne są uznawane za wolnożyjące i nie są kierowane do schroniska. Więc się mnożą i mnożą i mnożą...

Decyzja o odpuszczeniu walki o budowę schroniska jest z naszej strony nie zmienialna. Nie mamy już po prostu na to siły. Jeśli kiedyś powiat zdecyduje się utworzyć schronisko, oczywiście nie odmówimy wsparcia merytorycznego w tym zakresie, ale raczej nie stanie się to za naszego życia...

Akcję kastracyjną chcielibyśmy rozpocząć dopiero w listopadzie, musimy się do tego przygotować strategicznie (dogadać się z kilkoma placówkami weterynaryjnymi na terenie powiatu, ustalić jak weryfikować zgłoszenia zwierząt właścicielskich, przygotować miejsca na przetrzymywanie kotów dzikich na czas wygojenia - czyli zwolnienie jednej kociarni z kotów do adopcji na koty dzikie po zabiegach, zanim zostaną wypuszczone w miejsca bytowania, procedury zgłaszania zwierząt i ich odłowu na zabiegi).

ar / pless.pl

źródło: Fundacja Zwierzęca Arkadia

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.