Wiadomości
- 26 września 2024
- wyświetleń: 384
Co na ukąszenia?
Materiał partnera:
Ukąszenia komarek czy meszek bywają bardzo uciążliwe i potrafią zepsuć wypoczynek na łonie natury. Na szczęście istnieją różne sposoby na łagodzenie ich skutków pod postacią swędzących "bąbli" na skórze. Co na ukąszenia?
Co na ukąszenia? Skuteczne domowe sposoby
Komary i meszki po ugryzieniu wprowadzają wraz ze śliną silne antykoagulanty do organizmu człowieka. Powodują one uporczywe zmiany skórne, które utrzymują się nawet do tygodnia. Jak sobie z nimi radzić, co na ukąszenia?
Naturalne sposoby prosto z kuchni!
Być może wyda Ci się to zaskakujące, ale naturalne sposoby na ukąszenia znajdziesz w...swojej kuchni! Oto przykłady.
- Plaster cebuli: siarka obecna w tym warzywie ma zdolność do wiązania niektórych toksyn wytwarzanych przez owady. Żeby skorzystać z jej cennych właściwości, wystarczy przyłożyć plaster cebuli w miejsce ukąszenia. W pewnym stopniu złagodzi to obrzęk.
- Skórka z banana: wbrew pozorom nie jest taka nieprzydatna. Pocieranie przez chwilę miejsca po ukąszeniu skórką banana może przynieść uczucie ulgi i złagodzić uporczywe swędzenie.
- Rozdrobniona natka pietruszki: warto włączyć ją do jadłospisu (m.in. ze względu na to, że jest dobrym źródłem witaminy C), a także stosować na ukąszenia. Rozdrobnioną natkę pietruszki wystarczy przyłożyć na kilka minut na swędzące miejsce.
- Plaster cytryny: sok z cytryny pomaga złagodzić stan zapalny, który pojawia się po ukąszeniu owada.
Roztwór z sody oczyszczonej lub okłady z octu
Soda oczyszczona i ocet to produkty o wielu zastosowaniach. Mogą być przydatne również w przypadku ukąszeń.
Jak zrobić roztwór z sody oczyszczonej na ukąszenia? Wystarczy wymieszać ją z wodą, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie należy nałożyć tak przygotowaną papkę na swędzące miejsce.
Z kolei ocet przyda się do zrobienia domowych okładów na ukąszenia. Jest to jedna z najprostszych domowych metod na uporczywe dolegliwości. Polega na przykładaniu wacika lub gazy nasączonej octem w miejsce po ukąszeniu.
Olejki eteryczne
Olejki eteryczne to nie tylko naturalny sposób na udrożnienie nosa. Można wykorzystać je również do łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości po ukąszeniu owada.
Jedną z 100% naturalnych środków na komary jest olejek cytronelowy. Uznaje się go za repelent, który odstrasza owady. Zapewnia ochronę przed niebezpiecznymi gatunkami komarów, które przenoszą żółtą gorączkę czy dengę. Co prawda nie występują one w Polsce, ale warto zaopatrzyć się w olejek cytronelowy przed wyjazdem na egzotyczne wakacje. Skąd go wziąć? Olejek cytronelowy jest jednym ze składników leku Amol, którym można smarować skórę po ukąszeniach owadów.
Olejek cytronelowy nie tylko odstrasza komary. Pomaga również złagodzić nieprzyjemne swędzenie, obrzęk i zaczerwienienie po ukąszeniu owada. Przy czym trzeba pamiętać, aby nie nakładać na skórę nierozcieńczonego olejku eterycznego. Może spowodować to podrażnienia, dlatego najpierw należy rozcieńczyć olejek cytronelowy w oleju bazowym (np. łatwo dostępnej oliwie z oliwek). Druga ważna rzecz, którą trzeba mieć na uwadze to fakt, że nie należy stosować olejku eterycznego u dzieci poniżej 3. roku życia.