Wiadomości

  • 25 września 2024
  • wyświetleń: 358

Przeróbka szamba na oczyszczalnię - co na to prawo? Przepisy i formalności

Materiał partnera:

Własne oczyszczalnie ścieków stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, umożliwiającym legalne i wygodne usuwanie nieczystości z gospodarstw domowych. Niestety, wielu właścicieli nadal korzysta z mniej efektywnych szamb na swoich działkach. Czy można je przekształcić w oczyszczalnię? Jak to wygląda z perspektywy prawnej? Przekonajmy się o tym! Jednym z kluczowych obowiązków, które prawodawca nakłada na właścicieli nieruchomości, jest odpowiednie odprowadzanie ścieków. W miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do ogólnej sieci kanalizacyjnej, konieczne jest znalezienie alternatywnego rozwiązania. Zazwyczaj wybiera się przydomową oczyszczalnię, chociaż jeszcze kilkanaście lat temu dominowały zamknięte zbiorniki, czyli szamba.

Przeróbka szamba na oczyszczalnię - co na to prawo?


Przerobienie szamba w oczyszczalnię - co na to prawo?



Pojawia się pytanie, co zrobić w przypadku posiadania szamba, gdy chciałoby się je wymienić na przydomową oczyszczalnię. Wokół tej kwestii narosło wiele nieścisłości, dlatego warto dokładnie ją sprawdzić, aby uniknąć późniejszych kłopotów. Niestety, nadal znajdziemy na rynku podmioty, które oferują przerobienie szamba w oczyszczalnię, ale warto zdać sobie sprawę z tego, że jest to nierealne z prawnego, ale i praktycznego punktu widzenia. Tego typu instalacje nie przejdzie bowiem podstawowych testów wytrzymałościowych, wydajnościowych, bezpieczeństwa, woododporności i innych, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania oczyszczalni. Jedyną opcją jest więc pozbycie się szamba i stworzenie od podstaw projektu przydomowej oczyszczalni, a następnie jej montaż. Najlepiej zlecić to firmie, która zajmuje się tym na co dzień i wie, jak podejść do tematu, aby wszystko przebiegło zgodnie z najwyższymi standardami.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - czym kierować się przy wyborze?



Wybierając przydomową oczyszczalnię ścieków, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Po pierwsze, należy ocenić wielkość działki oraz jej warunki terenowe, co wpłynie na rodzaj instalacji. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na wymagane prawem odległości od innych instalacji, obiektów czy granicy działki. Drugim ważnym czynnikiem jest wydajność oczyszczalni, która powinna odpowiadać liczbie mieszkańców. Trzeba również rozważyć koszty zakupu i eksploatacji, a także dostępność serwisu i części zamiennych, które przydadzą się w przypadku nawet najdrobniejszych awarii.

Jakie formalności przy budowie przydomowej oczyszczalni?



Przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności, która nie przekracza 7,5 metra sześciennego na dobę nie wymagają starania się o pozwolenie budowlanego. Nie oznacza to jednak, że nie mamy tutaj żadnych formalności. W zamian trzeba zgromadzić całą dokumentację, w tym projekt instalacji, jej opis, mapę terenu z nałożonym projektem, a następnie zgłosić tego typu inwestycję we właściwym starostwie powiatowym. Należy to zrobić minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac, a urząd wydaje w tej sytuacji tzw. milczącą zgodę, co oznacza, że można rozpocząć inwestycję jeśli w tym terminie urzędnicy nie wniosą żadnych zastrzeżeń.