Wiadomości

  • 5 lipca 2024
  • wyświetleń: 553

Apteczka na wakacyjny wyjazd - co warto spakować?

Materiał partnera:

Lista rzeczy do zabrania na wakacje zwykle jest dość długa. Na jej szczycie najczęściej umieszczamy kąpielówki, ładowarkę do telefonu i ulubione zabawki dzieci. Myśląc o tym, co niezbędne, czasami zapominamy o skompletowaniu ekwipunku, który może, choć wcale nie musi się przydać. Taki zestaw stanowi apteczka podróżna. Co do niej spakować, jadąc na wakacje czy majówkę?

apteczka na wyjazd


Życzymy każdemu, żeby finalnie apteczka podróżna okazała się zupełnie niepotrzebna. Jednak w sytuacji kryzysowej, posiadanie pod ręką kompletnej apteczki ratunkowej może być na wagę złota. Co do niej spakować, gdzie kupić niezbędne leki i akcesoria?

Apteczka - niezbędnik każdego turysty



Może się wydawać, że o apteczce na wakacje i wypady weekendowe myślą wyłącznie osoby, które regularnie przyjmują leki. Wówczas trzeba przecież skompletować wszystkie zażywane medykamenty i suplementy, bo ich pominięcie jest niebezpieczne dla zdrowia. O apteczce wakacyjnej powinien jednak pamiętać każdy, nawet jeśli na co dzień na nic nie choruje. Z obowiązku zabrania jej na wyjazd nie zwalnia nas także dostęp do apteki czy szpitala w miejscowości, w której będziemy spędzać urlop. Pamiętajmy, że apteka na miejscu może okazać się nieczynna w weekend, a nieprzyjemne incydenty zdarzają się również w drodze na urlop.

Wniosek? Apteczka przydaje się niezależnie od tego, gdzie się wybieramy i w jakiej formie zdrowotnej jsteśmy przed wyjazdem.

Czy trzeba zabierać apteczkę na wyjazdy weekendowe?



Apteczkę warto uwzględnić także przy krótkich wyjazdach, na przykład na weekend majowy. Apteczka samochodowa posiada co prawda podstawowe wyposażenie, ale czasem niewystarczające, chociażby w obliczu zatrucia pokarmowego.

Co spakować do apteczki podróżnej?



Jak powinna być apteczka podróżna? Przede wszystkim kompletna! Aby nic nam nie umknęło, najlepiej kupić wszystkie potrzebne leki i akcesoria medyczne za jednym razem, na przykład w aptece internetowej. W sklepie https://www.apo-discounter.pl znajdziemy wszystkie potrzebne produkty, począwszy od preparatów na przeziębienie i kropli do nosa, przez plastry i opatrunki, aż po specyfiki dobrze tolerowane przez dzieci oraz niemowlęta.

Oprócz standardowego, uniwersalnego wyposażenia, w apteczce muszą też znaleźć się specyfiki, które przyjmujemy na co dzień. Tabletki na nadciśnienie, leki na wątrobę czy przyjmowane regularnie witaminy najlepiej odliczyć i spakować do specjalnego pojemnika z przegródkami. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce w plecaku, które zajęłyby opakowania i niepotrzebne blistry. W przypadku alergików powinno się mieć pod ręką potrzebne preparaty o działaniu antyhistaminowym i łagodzącym objawy alergii, która może raptem nasilić się poza domem.

Co poza tym trzeba zabrać ze sobą na majówkę, wakacje lub spontaniczny wypad do zagranicznego miasta? Przydać mogą się plastry, niezbędne w przypadku otarć powstałych podczas górskich wędrówek lub w spartańskich warunkach na biwaku. Niezbędny w różnych sytuacjach jest też środek dezynfekujący stosowany na rany i otarcia. Do kompletu należy zabrać materiały opatrunkowe - gaziki i bandaże, w tym bandaż elastyczny. Osoby z tendencją do skręceń czy zwichnięć mogą dodatkowo zaopatrzyć się w opaskę uciskową na stopę.

Jakie leki mogą się przydać? Przezorny zawsze ubezpieczony



Podczas podróży trzeba mieć ze sobą leki przeciwbólowe. Tabletki bez recepty tego rodzaju będą potrzebne, gdy rozboli nas głowa, ząb czy też doznamy urazu, np. kończyny, a związany z tym incydentem ból będzie dawał się we znaki przez dłuższy czas. Choć to niezbyt optymistyczna perspektywa, na wczasach może nas też dopaść przeziębienie. Wówczas niezbędne okażą się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, zawierające takie substancje jak paracetamol czy ibuprofen. Jeśli podróżujemy z dziećmi, najbardziej pomocne będą syropy, poza tym woda morska do płukania nosa i krople obkurczające śluzówkę.

Kleszcze, komary, zatrucia



Na wakacjach jesteśmy szczególnie narażeni na ataki kleszczy i komarów. Na wypadek wkłucia się kleszcza, należy mieć na podorędziu narzędzie do wyciągania z ciała tych pajęczaków - łatwe i bezpieczne w obsłudze jest tzw. lasso. Oprócz tego przydadzą się środki do odstraszania owadów, np. te zawierające ikarydynę. Gdy już zostaniemy pokąsani przez komary, zastosujmy żel łagodzący i zmniejszający obrzęk. Ponadto jest to produkt, który ma zastosowanie przy zwichnięciach oraz stłuczeniach.

Do apteczki podróżnej włóżmy też środki przeciwbiegunkowe i nawadniające - zatrucia pokarmowe są częste zwłaszcza na wakacjach w ciepłych krajach. Biegunkę i ból brzucha zażegnamy w parę dni z pomocą środków leczniczych i właściwej diety.

Jadąc za granicę, zaopatrzmy wszystkich członków wyprawy w aktualną kartę EKUZ, a przy każdym dłuższym wyjeździe miejmy ze sobą numer telefonu do zaufanego lekarza, którzy w razie potrzeby udzieli na zdalnej porady.