Wiadomości

  • 21 maja 2024
  • wyświetleń: 592

Nowe panele fotowoltaiczne na pięciu gminnych budynkach

Budynki Publicznego Przedszkola w Modrzewiowym Ogrodzie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzyżowicach, Publicznego Przedszkola w Warszowicach, Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Ośrodka Sportu w Pawłowicach zostaną wyposażone w instalacje fotowoltaiczne.

Nowe panele fotowoltaiczne na pięciu gminnych budynkach
Nowe panele fotowoltaiczne na pięciu gminnych budynkach - 05.2024 · fot. UG Pawłowice


Gmina Pawłowice w kwietniu 2024 roku otrzymała dofinansowanie unijne w wysokości 1 mln 100 tys. zł na realizację projektu "Budowa instalacji fotowoltaicznych dla instytucji publicznych w gminie Pawłowice etap 3", w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027.

Zadanie w ramach projektu zostało podzielone na dwa etapy, obecnie trwa realizacja pierwszego etapu obejmującego montaż paneli fotowoltaicznych na dachach. Prace instalacyjne rozpoczęły się 13 maja 2024 r. Aktualnie panele montowane są na budynku Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Publicznego Przedszkola w Modrzewiowym Ogrodzie. W przyszłym tygodniu prace rozpoczną się na budynkach Publicznego Przedszkola w Warszowicach i Szkoły Podstawowej nr 1 w Pawłowicach (instalacja na dachu SP1, zasilać będzie Gminny Ośrodek Sportu), a w drugiej połowie maja 2024 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krzyżowicach. Zakończenie robót planowane jest na 20 czerwca 2024 r.

Na realizację drugiego etapu zostanie ogłoszony przetarg. Dotyczy on budowy dwóch carportów - zadaszeń parkingowych, na których zainstalowane będą panele fotowoltaiczne. Jeden z nich będzie zasilać Publiczne Przedszkole nr 1 w Pawłowicach, a drugi Publiczne Przedszkole w Pielgrzymowicach. Koszt budowy instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków to około 750 tys. brutto, a budowa carportów ok. 630 tys. zł brutto.

Nowe instalacje zostaną włączone do Pawłowickiej Spółdzielni Energetycznej, dzięki czemu nadwyżki energii będzie można odbierać w okresie jej niedoboru. Łączna moc siedmiu nowych instalacji, które powstaną w ramach projektu to 223,47 kW.

Gmina planuje realizować kolejne projekty związane z OZE. W kwietniu 2024r. został złożony wniosek o dofinansowanie na budowę instalacji fotowoltaicznych dla Gminnego Ośrodka Sportu w Pawłowicach oraz dwie mikroinstalacje dla Wodociągów Pawłowice tj. na budynek przepompowni na Osiedlu Pawłowicach i stacji hybrydowej w Pniówku.

ar / pless.pl

źródło: UG Pawłowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj