Wiadomości

  • 16 maja 2024
  • wyświetleń: 642

[FOTO] 25-lecie Oddziału Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych przy DPS w Pielgrzymowicach

Jubileusz 25-lecia działalności Oddziału Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Pielgrzymowicach i rozstrzygnięcie 13. edycji Konkursu zapoczątkowały XXII. Powiatowy Tydzień Osób Niepełnosprawnych, znany jako "Słoneczny Tydzień".

Jubileusz 25-lecia Oddziału ZSS nr 3 przy DPS w Pielgrzymowicach - 15.05.2024 · fot. powiat


To wydarzenie organizowane od 2001 roku przez nauczycieli z Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie i Stowarzyszenie "Razem" dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami we współpracy z innymi szkołami, instytucjami i organizacjami. W tym roku "Słoneczny Tydzień" został zainaugurowany w środę 15 maja w Domu Pomocy Społecznej w Pielgrzymowicach.

To Oddział ZSS nr 3 Specjalnych w Pszczynie, gdzie obowiązek szkolny realizują podopieczne DPS-u z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim do 25. roku życia. Oddział w Pielgrzymowicach swoją działalność rozpoczął 1 września 1999 roku i w tym roku obchodzi swoje 25-lecie.

- Poszczególne osoby, które zarządzały obiektem dołożyły wszelkich starań, aby poprawić tutaj warunki. Współpracujemy z różnymi instytucjami, bez tej synergii nie mówilibyśmy o tak wielu sukcesach. Mamy szczęście, zarówno DPS i nasza szkoła, że nasze organy prowadzące patrzą przychylnie na różne nasze propozycje - mówił Grzegorz Kuczera, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie.

W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście, w tym przedstawiciele Powiatu Pszczyńskiego - członkowie Zarządu Grzegorz Nogły i Damian Cieszewski oraz Gminy Pawłowice, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pielgrzymowicach siostra Rafaela z pracownikami i podopiecznymi, przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Fundacji "Moja Przyszłość", Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 im. Janusza Korczaka oraz zaprzyjaźnionych przedszkoli, szkół, instytucji i organizacji.

- Wszyscy jesteśmy równi. Żyjemy w tym samym miejscu, musimy razem współpracować i sprawiać, aby osoby z niepełnosprawnościami czuły się dobrze, w tym naszym wspólnym świecie - mówił Damian Cieszewski, członek Zarządu Powiatu.

Obchody 25-lecia uświetnił występ studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którzy przygotowali domowy seans filmowy z muzyką z polskich filmów i seriali składający się z dwóch części - zaaranżowanych utworów przez studentów pod kierownictwem dr Bogusława Jana Bembena oraz wspólnego śpiewu z uczestnikami wydarzenia.

- Historię tworzą ludzie, w naszym Oddziale czas odmierzany jest w specyficzny sposób. Nasz Oddział nigdy nie był jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez dzieci, opiekunów, nauczycieli, którzy oddali tutaj swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół placówki od zawsze gromadzą się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań, otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Razem stworzyliśmy miejsce przyjazne i otwarte - mówili pracownicy Oddziału Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 przy DPS w Pielgrzymowicach.

Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody laureatom 13. edycji Konkursu Plastycznego pt. "Jestem Olimpijczykiem w..." zorganizowanego w ramach "Słonecznego Tygodnia". Uczniowie musieli przygotować prace plastyczne z interpretacją swoich mocnych stron. W konkursie uczestniczyli wychowankowie z pawłowickich szkół, zaprzyjaźnionych placówek i uczestnicy terapii zajęciowej DPS w Pielgrzymowicach.

W sumie wpłynęło prawie 40 prac plastycznych. 1 miejsce zajęła Maja Łacek z ZSP w Krzyżowicach i Ewa Pilch z ZSP w Kończycach Wielkich , 2 miejsce - Kinga Chrapeć z ZSP w Krzyżowicach i Oskar Machałowski z ZPSWR w Cieszynie, 3 miejsce - Karolina Kubasiak ze SP w Warszowicach i Eliza Łyczko z ZSP w Kończycach Wielkich. Nagrody laureatom konkursu wręczyli członkowie Zarządu Powiatu Grzegorz Nogły i Damian Cieszewski. Organizatorami konkursu byli ZSS nr 3 w Pszczynie, Fundacja "Moja Przyszłość" i Uniwersytet Śląski w Katowicach.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.