pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 10 listopada 2006
  • wyświetleń: 3982

Zapis czatu z W. Januszewskim

10 listopada odbyło się spotkanie z Waldemarem Januszewskim, kandydatem Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko burmistrza Pszczyny. Podczas debaty pojawiło się wiele pytań dotyczących osoby kandydata i jego doświadczenia, a równocześnie rozmówcy pytali o możliwości jakie otworzą się przed młodzieżą, gdyby uzyskał on mandat burmistrza.

Zapis czatu z Waldemarem Januszewskim


Oskar / pless.pl

Poniżej przedstawiamy zapis rozmowy:

Dobry wieczór Państwu, serdecznie witam na czacie!

szero: Chciałem się zapytać, jakie ma pan plany po objęciu stanowiska burmistrza?

Plan po objęciu funkcji burmistrza to analiza dotychczasowej działalności i zadań, które były podjęte do możliwości, które rysują się w najbliższym czasie. To przede wszystkim zadania związane z planem przestrzennego zagospodarowania gminy Pszczyna. A co za tym idzie z przygotowaniem do pozyskania środków na różne inwestycje i remonty w Pszczynie.

Grasshoppers: Witam, i pierwsze, pewnie wiele razy słyszane pytanie - czy obawia się Pan któregoś z kandydatów?

Szanuję decyzję wszystkich kandydatów, którzy podjęli się startowania w tych wyborach, wierząc, że ich działania zmierzają do polepszenia warunków życia i funkcjonowania naszych mieszkańców, a co za tym idzie życzę wszystkim w sukcesie w wyborach. Jedni przekują to na wynik wyborczy, inni na dalsze działanie na rzecz społeczności Pszczyny.

Grasshoppers: Co ma zamiar zrobić Pan z tak zwaną drogą donikąd - czy znajdzie ona kiedyś jakiekolwiek połączenie z jakąkolwiek z dróg?

Ciekawe pytanie. Droga donikąd - jak mieszkańcy ją nazywają potocznie, to wyzwanie dla przyszłego burmistrza w celu podjęcia działań szerokiej współpracy z gminą Goczałkowice oraz współdziałanie w ramach powiatu pszczyńskiego nad stworzeniem warunków do podjęcia wspólnych działań na szczeblu gmin i powiatu. Integrujących samorząd powiatowy i gminny.

kumpel_z_paki: Będąc w Radzie Miasta był Pan zwolennikiem polityki Tomczykiewicza i Studzieńskiego, czy Pan wygrana oznacza że będzie Pan kontynuatorem tego co rozpoczął Tomczykiewicz, a potem kontynuował Studzieński?

Odpowiadając na to pytanie, zdecydowanie mogę powiedzieć, że bycie zwolennikiem Tomczykiewicza i Studzieńskiego nie było powodem mojej pracy w Radzie Miasta Pszczyna. Wielokrotnie moje działanie nie podobało się panu posłowi i burmistrzowi, a mianowicie byłem przeciwny likwidacji przedszkoli w Porębie i Brzeźćach, jak również miałem wielkie wątpliwości i wyrażałem odrębne zdanie przy przekazywaniu Muzeum Prasy Śląskiej oraz Skansenu Towarzystwu Miłośników Ziemi Pszczyńskiej za przysłowiową złotówkę. Wyraziłem to, rezygnując z dalszej współpracy poprzez oficjalną rezygnację na spotkaniu z panem posłem i burmistrzem. Moja praca zdecydowanie jest ponad jakimikolwiek układami i jest służbą dla mieszkańców Pszczyny.

tym: Skoro był Pan w Radzie miasta, to dlaczego nie kontrolował Pan na co idą wydatki Pszczyniaków - w końcu z naszych pieniędzy powstała pikowska restauracja Dama PIK?

Odpowiedź na to pytanie należy skierować do posła Tomczykiewicza i Henryka Studzieńskiego, ponieważ radni Rady Miasta nie mają i nie mieli żadnej możliwości wglądu i kontroli PIK jako spółki z o.o., której Walnym Zgromadzeniem jest jednoosobowo burmistrz Pszczyny. Wielokrotnie ja i inni radni podejmowali temat działalności PIK, co spotykało się ze strony burmistrza z zasłanianiem się ustawą o działalności spółek z o .o.

Discovery: Witam Pana ! To za co Pana polubiłem to stosunek jaki ma Pan do z-cy burmistrza Dudy (taki sam jak mój) Czy zamierza Pan po objęciu fotela w jakiś sposób go rozliczyć?

Trudno jest rozliczyć odchodzącego wiceburmistrza pana Dudę osobowo. Myślę, że z dotychczasowej działalności po zapoznaniu się z tym co zrobił będzie można dokonać pewnego podsumowania osiągnięć i niepowodzeń wiceburmistrza.

kjsledzik: Czy był Pan członkiem PZPR?

Nie byłem członkiem PZPR, moim hobby było w tym czasie harcerstwo.

Papryczka: Czy znana jest Panu sprawa wykupu działek koło stadionu na Poligonie przez pana Dude i czy Pan cos z tym zrobi?

W tej sprawie wiem, że działacze sportowi złożyli doniesienie do prokuratury i chciałbym po objęciu fotela burmistrza przyjrzeć się bliżej tej sprawie (140 000 złotych za stadion i zabudowania to na dzień dzisiejszy śmieszna kwota).

swirus: Czy prawdą jest, że kampanie wyborczą prowadzi Pan będąc na zwolnieniu lekarskim?

Nieprawdą jest to, że prowadzę kampanię na zwolnieniu lekarskim.

swirus: Czy jest Pan rodowitym Pszczyniakiem?

Nie jestem rodowitym Pszczyniakiem.

___Martin: Jakie ma Pan zdanie na temat referendum śmieciowego?

Takie referenda powinny być wcześniej mieszkańcom szeroko przedstawione, omówione, koszty skalkulowane, a następnie podjęta decyzja o przeprowadzeniu referendum. Ale należy mieć świadomość, że będzie to dodatkowy podatek wprowadzony w mieście dla każdego mieszkańca, a przecież Platforma Obywatelska obiecała zdecydowanie obniżkę podatku.

kolec_stolec: Witam Pana! Moje pytanie dotyczy odoru z pieczarkarni, który odstrasza turystów naszego pięknego miasta. Ma Pan jakieś plany, aby go zlikwidować?

Burmistrz Pszczyny w obecnych warunkach prawnych może tylko egzekwować w stosunku do zakładu produkcji podłoża pieczarek przestrzeganie reżimu produkcyjnego jaki został zapewne określony przy wydawaniu decyzji o działalności tego zakładu. W najbliższych latach należy się spodziewać jeszcze bardziej zaostrzonych przepisów ze strony UE dotyczących działalności takich zakładów

pytajcy: Dobry wieczór, chciałbym się dowiedzieć jaki impuls spowodował że startuje Pan w wyborach?

Dotychczasowa praca samorządu, a w szczególności władz naszej gminy budziła i budzi wiele zastrzeżeń i wątpliwości. Dlatego podniesienie standardów zarządzania naszą gminą było jednym z bodźców do podjęcia mojej decyzji o startowaniu w wyborach.

howgh: Ciekawi mnie bardzo Pana doświadczenie w kwestii zarządzania zasobami materialnymi i ludzkimi. Boję się, że zamiast rządzenia będzie jedna wielka z urojonymi i czyhającymi w koło wrogami?

Chciałbym uspokoić mieszkańców Pszczyny, że doświadczenie w zarządzaniu zdobyłem prowadząc działalność gospodarczą w latach 1993-2003 oraz studia podyplomowe w zakresie zarządzania z wynikiem bardzo dobrym.

___Martin: Co z Dworcem PKP dalej będzie odraza miasta?

Działania zmierzające do rozwiązania problemu jakim jest dworzec PKP i jego infrastruktura
niewątpliwie muszą być podejmowane wspólnie i w porozumieniu z PKP o ile nie zostanie to przekazane gminie na własność. Jeżeli by to nastąpiło, należy odrestaurować i przywrócić dawną świetność temu obiektowi i pomyśleć o jego przeznaczeniu słuchając sugestii mieszkańców Pszczyny.

Papryczka: Czy uważa Pan, że Pszczyna potrzebuje tyle hipermarketów? I jakie jest pana zdanie na ich temat?

Pszczyna jako miasto nie potrzebuje takiej ilości hipermarketów, ale mleczko się wylało - zostały wybudowane i musimy się już z tym liczyć. Z mojej strony mogę zapewnić, że więcej na pewno nie powstanie tu tego typu sklepów. Dziwi mnie natomiast, że w tak krótkim czasie została podjęta decyzja w sprawie takiej ilości budowy marketów w naszym mieście.

Boczek: Kto wygra wybory na burmistrza?

Lepszy. Mam nadzieję, że ja.

___Martin: Witam, chciałbym się dowiedzieć skąd się Pan "wziął"? Chodzi mi, czy należał Pan do jakiś partii, jakie ma Pan zaplecze itp.?

Nie należę do żadnej partii. A najbliższy moim poglądom jest program Prawa i Sprawiedliwości, z którego to ugrupowania startuję na burmistrza Pszczyny. I to jest moje zaplecze.

klakier21: Witam, chciałem zapytać co ma Pan zamiar zrobić z wiaduktem na ulicy Bielskiej po objęciu fotela burmistrza? Czy wreszcie ruszą prace związane z budową tunelu?

Jeśli chodzi o budowę tunelu, to moim zdaniem należy odejść od koncepcji budowy tunelu na rzecz budowy estakady, która będzie bezkolizyjnie włączała się do DK1, a tym samym likwidacja świateł.

howgh: Chwali się Pan doświadczeniem w pracy z młodzieżą i wykształceniem pedagogicznym. interesują mnie konkretne działania na rzecz dzieci, młodzieży i szkolnictwa..

Ostatnim działaniem jakie podjąłem na rzecz wspierania dzieci i młodzieży i ich rozwoju. To założenie Stowarzyszenia Pożytku Publicznego "Omnibus" w SP nr 11 w Porębie, jak również aktywny udział przy organizowaniu corocznego Rajdu Uśmiechu dla dzieci z Domu Dziecka w Pszczynie. Aktywnie uczestniczę w organizowaniu festynów dla dzieci i imprez lokalnych.

kjsledzik: Co uważa Pan za największe osiągnięcie w dotychczasowej działalności samorządowej?

Do swoich osiągnięć w działalności samorządowej będąc radnym, uważam likwidację i rekultywację wysypiska śmieci w Starej Wsi oraz remont drogi 933 na odcinku Pszczyna - Poręba.

___Martin: Jakie ma Pan zdanie na temat ruchu kołowego na pszczyńskiej starówce, jak i samego rynku?

Jest to poważny problem, który musi zostać rozwiązany zgodnie z potrzebami mieszkańców i godzić interesy tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą z tymi, którzy tam mieszkają i turystami, którzy odwiedzają nasze miasto.

swirus: Skąd na estakadę zostaną wzięte pieniądze?

guingamp: Czy to co Pan obiecuje skończy się tylko na obietnicach?

W 2007-2013 roku z UE przewidziane są bardzo duże środki na infrastrukturę drogową. Jako burmistrz będę podejmował starania o środki na wykonanie takiej estakady , gdyż Pszczyna nie może być miastem podzielonym na dwie części DK1.

pytajcy: Jak Pan ocenia swe szanse? Mało reklam, mało propagandy. Pana konkurentów wszyscy znają p. Szostak - wicestarosta, p. Studzieński - burmistrz, p. Krzyżowski - były burmistrz. A Pan? Z czym mamy Pana kojarzyć?

O tym jakie są szanse zadecydują wyborcy 12 listopada przy urnie wyborczej, natomiast brak niektórych rodzai materiałów wyborczych należy upatrywać w nieczystej kampanii wyborczej prowadzonej przez inne komitety w naszym mieście.

pytajcy: Co jest Pana największym atutem? Dlaczego właśnie na Pana miałbym oddać swój głos? Czym przewyższa Pan swoich rywali? Uważa się Pan bardziej kompetentny do siedzenia w "wygodnym" fotelu?

Na pewno nie wzrostem, ale jako najmłodszy uważam, ze mam największe szanse w realizowaniu odważnych przedsięwzięć dla Pszczyny.

kumpel_z_paki: Waldek, czy będąc burmistrzem będziesz też taki łobuz jak w radzie miasta?

Odpowiem kumplowi, jeśli ta współpraca będzie razem z Tobą, na pewno wyjdzie to na zdrowie naszemu miastu i jego mieszkańcom.

pytajcy: Co Pan sądzi o młodych kandydatach do Rady Miasta? Jest ich kilku, przeglądał Pan kandydatury? Na kogo Pan oddałby głos? Na kogo Pan oddałby głos na burmistrza?

Młodych kandydatów popieram i szanuje ich decyzje, przecież gdzieś muszą zdobywać doświadczenie w działalności samorządowej. My wiecznie żyć nie będziemy, a do młodych świat należy.

ciekawski: Jak Pan zamierza rozwiązać problem masowej likwidacji przedszkoli?

Nie przewiduję dalszej likwidacji jakichkolwiek przedszkoli, a należałoby się przyjrzeć tej sprawie i zastanowić się czy nie trzeba by było reaktywować zgodnie z potrzebami i zapotrzebowaniem nowych placówek przedszkolnych.

guingamp: Są jakieś plany w stosunku do zbiornika łąckiego?

Tak, zbiornik łącki to moje oczko w głowie i marzyłoby mi się, żeby w sezonie letnim było biało od żagli na wodzie, tych najmniejszych i tych, którzy pływają turystycznie, tak jak w sezonie w Mikołajkach.

Dawidez: Witam, jestem mieszkańcem osiedla Stara Wieś i chciałbym się dowiedzieć jak Pan sobie poradzi z ciągle niedofinansowanymi osiedlami? Dla przykładu: nawet chodniku wymienia się tylko nawierzchnię, a krawężniki zostają stare - to ostatnia inwestycja miasta na ul. Starowiejskiej.

Mam nadzieję, że ta inwestycja nie była tylko kiełbaską wyborczą, ale przemyślaną decyzją naszych władz w Pszczynie.

pytajcy: Pytanie, które padło już do jednego z kandydatów, a bardzo ważne mianowicie Co Pan zrobi dla społeczności pszczyńskiej, a przede wszystkim dla młodych ludzi, żebyśmy nie musieli wyjeżdżać do pracy za granicą?

Dla młodych, którzy zamierzają wyjechać i polepszyć swój status finansowy i gospodarczy mogę tylko powiedzieć, że burmistrz ma ograniczone możliwości rozwiązywania problemów pracy, ale niewątpliwie należy podjąć działania, które pozwolą młodym na dobry start po ukończeniu szkół jak i zdobyciu władzy atrakcyjnych zawodów.

seziu: Jak Pan chce zrobić ze zbiornika łąckiego Mikołajki? przecież tam nie ma żadnej infrastruktury.... jak Pan sobie to wyobraża?

Dlatego należy podjąć zdecydowane działania w celu pozyskania środków z różnych źródeł, a mianowicie: Totalizator Sportowych, UE (programy) czy własne środki.

klakier21: A co ma Pan zamiar zrobić z poprawieniem bezpieczeństwa w Porębie i Jankowicach w weekendy? Jak są dyskoteki powszechnie wiadomo, że w Porębie w soboty po 22 można szybko i bez powodu oberwać.

Zgadza się, jako burmistrz mogę skierować działania prewencyjne straży miejskiej i wspólnie z policją w celu zapobiegania wybrykom chuligańskim w tych rejonach. Pomocną w osiągnięciu tych zamierzeń będzie ustawa, którą prawdopodobnie wprowadzi rząd, a dotycząca korzystania młodzieży z lokali późną nocą.

ciekawski: Panie Waldku. Witam. jestem jednym z Pana, bądź co bądź, wychowanków. Byłem jednym z uczestników prowadzonego przez Pana kółka strzeleckiego. Miło się przypomnieć, choć otaczające okoliczności są takie jakie są. Czy jest szansa, aby Bractwo Kurkowe udostępniło znów strzelnice dla młodzieży tej młodszej i tej trochę starszej? Wiem, że chętni na pewno by się znaleźli. Pozdrawiam, życzę powodzenia i czekam na odpowiedź.

Należy rozmawiać, należy proponować i należy znajdywać wspólne rozwiązania. Mam nadzieję, że Bracia Kurkowi w swym działaniu bardziej otworzą się na współpracę z młodzieżą, a jako burmistrz widzę następne pole do zagospodarowania w dziedzinie sportu i rekreacji jakim jest strzelectwo sportowe.

kokietka: Co Pan zamierza zrobić, aby przyciągnąć turystów do Pszczyny.

Niewątpliwie należy podnieść standard i stan techniczny naszych parkingów. Jestem za obniżeniem opłat parkingowych, które na dzień dzisiejszy odstraszają turystów z naszych parkingów. To na początek. Pozostałe działania musza być ukierunkowane na podniesienie atrakcyjności oferty kulturalnej i rozrywkowej w naszej gminie.

polka: Czy również podczas tej kampanii tak jak 4 lata temu prowadził pan agitację wyborcza w dyskotece Grant w Jankowicach?

4 lata temu moja kampanie wyborczą prowadziłem i w dyskotece Grant i w dyskotece Weekend oraz w wielu innych lokalach na terenie naszej gminy poprzez rozprowadzanie gadżetów reklamowych z moim wizerunkiem i logo.

Grasshoppers: Czy jest Pan za stworzeniem sieci dróg rowerowych w Pszczynie - Polecam przejechać się rowerem przez centrum Pszczyny w godzinach szczytu.

Infrastruktura Pszczyny jako starego miasta niewątpliwie stwarza poważne trudności w poruszaniu się po drogach i chodnikach, które nie są przystosowane do takiego natężenia ruchu i niewątpliwie działania powinny zmierzać do odciążenia tego ruchu w Pszczynie poprzez budowę obwodnicy i estakady.

Discovery: Czy jak będzie Pan burmistrzem, zrobi Pan w końcu "porządek w papierach " z granicami Pszczyny z Łąką?

Moim zdaniem, o kształcie granic powinni decydować mieszkańcy zainteresowanych terenów, a burmistrz powinien bezwzględnie zastosować się do woli mieszkańców.

klakier21: Czy ma Pan zamiar zrobić ze strażą miejską w Pszczynie, by wreszcie się wzięła do roboty, a nie tylko wypisywała mandaty za złe parkowanie?

Straż miejska ma duże możliwości działania na terenie miasta. i nie może jej działalność ograniczać się tyko do wręczania mandatów za niewłaściwe parkowanie. Chciałbym, aby można było zobaczyć przedstawicieli straży miejskiej w dzielnicach i sołectwach gminy oraz miejscach szczególnie zagrożonych pod względem bezpieczeństwa dla mieszkańców.

kjsledzik: Dlaczego Pan uważa się za dobrego kandydata na burmistrza?
guingamp: Co nam Pan powie, abyśmy zagłosowali?


Jako kandydat na burmistrza Pszczyny w swym haśle wyborczym piszę, ze moja praca będzie służbą dla mieszkańców naszego miasta i gminy i tym chciałbym Państwa zachęcić do oddania głosu na moją osobę.

Dziękuję wszystkim za ciekawą rozmowę, życzę wszystkim przyjemnego wieczoru.

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.