pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 10 listopada 2006
  • wyświetleń: 5898

Zapis czatu z Henrykiem Studzieńskim

W czwartek 9 listopada od godziny 20.00 gościem wyborczego czatu, organizowanego przez portal pless.pl, był Henryk Studzieński. Starajacy się o reelekcję, obecny burmistrz Pszczyny odpowiadał na Państwa pytania. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim inwestycji podczas mijającej kadencji oraz planów na najbliższe lata.

Zapis czatu z Henrykiem Studzieńskim
Henryk Studzieński


Podczas czatu wyśrubowany został rekord ilości użytkowników zainteresowanych debatą. Uczestniczyło w nim ponad 150 rozmówców, a w kulminacyjnym momemncie na czacie było ponad 100 osób.

W trakcie prowadzenia dyskusji nastąpiła niegroźna usterka techniczna, w efekcie której została utracona odpowiedź na jedno z pytań ("Co Pan uważa za swoje największe osiągnięcie w mijającej kadencji? Czym najbardziej chciałby się Pan pochwalić?"). Chcąc umożliwić kandydatowi odpowiedź na to pytanie, zostało ono ponownie zadane dziś poprzez pocztę elektroniczną. Nadeszła także odpowiedź, która w poniższej rozmowie została juz uwzględniona.

Oskar / pless.pl

Poniżej przedstawiamy zapis rozmowy:

Dobry wieczór Państwu!

Czy to ładnie, że młodzieżówka PO zrywa w nocy plakaty kontrkandydatów?

Kategorycznie zaprzeczam. Młodzieżówka Platformy nie uczestniczy w kampanii. Nasze plakaty również są niszczone.

Ciekawski: Co Pan zrobi w razie niepowodzenia w wyborach?

Liczę na sukces w wyborach i nie zakładam porażki.

kurt: Czy jest szansa na zdobycie przez miasto równie wysokich dotacji z UE w następnych latach?

Tak, aczkolwiek nie będą to inwestycje takie rozbudowane finansowo jak kanalizacja. Będą to inwestycje drobniejsze i na te pieniądze liczę. Przez ostatnie 4 lata udowodniliśmy, że potrafimy przygotowywać projekty i pozyskiwać na nie pieniądze.

swirus: Czy nie myśli Pan, że w obliczu ataków na urząd i Pańską osobę, Pańska kampania powinna stać się ostrzejsza?

Nie, nie sądzę. Sukcesy ostatnich 4 lat wystarczają.

Czy był Pan członkiem ORMO i ile lat był Pan w PZPR?

Byłem członkiem PZPR na przełmomie lat 60 i 70-tych. Nie byłem członkiem Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej.

Nim: Na portalu pless można było znaleźć wypowiedzi ostro krytykujące Pana osobę, a moje krytyczne uwagi na temat np. p. Szostaka nie były zamieszczane. Czy nie wydaje się Panu, że pless jest kontrolowany przez towarzyszy p. Szostaka?

Nie wydaje mi się, ponad wszelką wątpliwość.

zyzi3K: W Pana ulotce wyborczej znajduje się taki fragment: "Minione cztery lata wyznaczyły priorytety i kierunki naszych działań" i kieruję do Pana pytanie: Czy potrzebował Pan aż 4 lat, żeby zobaczyć co w Pszczynie jest najbardziej potrzebne?!

Nie, nie potrzebowałem, ale rozpoczęte działania determinują kolejne, a to wyznacza kolejne kierunki, które musza być kontynuowane, niezależnie kto będzie burmistrzem.

licznik: Czy skończą się w końcu rządy wybrańców, a zaczną rządzić ludzie, którym leży na sercu dobro tego miasta negatywny przykład to dyrektor PCK.

milka: Co zamierza Pan zrobić, aby zwiększyć dostępność PCKultury dla naszej młodzieży - a nie tylko do grona wysublimowanych odbiorców?

Do Urzędu Miasta czytelne sygnały o złej pracy PCK nie dotarły, natomiast teraz podnoszone problemy o dostępności młodzieży będą uwzględniane, natomiast nie na zasadzie wymuszania, ale merytorycznej rozmowy. Jesteśmy otwarci na każdą działalność i każdą grupę młodzieżową w tymże Domu Kultury. Paleta, którą oferuje PCK, wbrew temu co się powszechnie mówi, jest bardzo szeroka, począwszy od dzieci najmłodszych, poprzez dorosłych i młodzież.

NickyHayden: Jak Pan wyobraża sobie Pszczynę za 20 lat? Turystyka czy gospodarka? Co będzie motorem? Czy uważa Pan, że turystyczny potencjał Pszczyny jest w pełni wykorzystany?

Na dzień dzisiejszy i turystyka, i gospodarka nie są rozdzielne, uzupełniają się nawzajem, a za 20 lat - wierzę, że jednak ta turystyka Ziemi Pszczyńskiej zdominuje nasza gospodarkę.

Discovery: A co tam Panie Heńku z tymi nieszczęsnymi granicami?

Problem polegał na tym, że część mieszkańców mieszkała w granicach administracyjnych Łąki, a chciała mieszkać w Pszczynie.

synek: Jak odniesie się Pan do zrzucania winy na Pana za maszty telefonii komórkowej?

Problem z masztami polega na tym, że gmina wydaje tylko i wyłącznie decyzje środowiskową, pozwolenie na budowę masztu wydaje starostwo powiatowe w Pszczynie. Tak więc zrzucanie winy za maszty tylko i wyłącznie na urzędników gminy to typowa spychotechnika i zrzucanie z siebie odpowiedzialności.

kokietka: A czy nasz dworzec będzie odnowiony kiedyś?

Mam taką nadzieje, że już w najbliższej przyszłości będziemy do tego tematu podchodzić. Dlatego, że po szeregu korespondencji PKP wreszcie jest skłonna do przekazania tego dworca gminie, a to umożliwi stworzenie projektu, jego renowacji i aplikowanie do UR o środki na nią.

max: Dlaczego wynagrodzenie burmistrza Pszczyny jest tak wysokie? Sporo prezydentów dużych miast może pomarzyć o takiej pensji...

Jest to ewidentna nieprawda. Wynagrodzenie burmistrza reguluje ustawa kominowa i nie ma żadnych możliwości zwiększenia jego wynagrodzenia.

silesius: Czy to normalne zjawisko, że w pszczyńskim samorządzie pracują rodziny: Państwo Studzieńscy, Cieszkowie, Noszka itd.?

Jest to stan zastany i są to ludzie kompetentni i nie ma takich tradycji w urzędzie, że jeśli ktoś jest z kimś spokrewniony, to z tego tytułu ma stracić pracę.

Jak Pan widzi przyszłość Straży Miejskiej?

Straż miejska - złożoność naszej gminy, mam na myśli miasto i 12 sołectw, jest wielkim problemem, dlatego, że ilość osobowa straży miejskiej do poprawnej obsługi tych wszystkich punktów i godzin jest niewystarczająca. Ciągły jest dylemat czy zwiększyć ilość pracowników straży miejskiej, ale na dzień dzisiejszy nie stać nas na zwiększenie stanu osobowego w straży miejskiej. Uważamy, że lepiej te pieniądze przeznaczyć na inwestycje jako wkład własny do projektów unijnych.

Asia___: Czy budowa hali sportowej przy ulicy Zamenhofa dojdzie do skutku? Czy planuje Pan zrobić coś dla młodzieży? Jakieś atrakcje? Sposoby spędzania czasu?

Przy ul. Zamenhofa halę sportową buduje starostwo. Przy ul. Bielskiej mamy wykonany projekt hali. Jeśli będzie możliwość pozyskania funduszy zewnętrznych czy to unijnych, czy z ministerstwa sportu, to do tego projektu przystąpimy. Jednak przez ostatnie cztery lata wybudowaliśmy trzy sale gimnastyczne w sołectwach przy szkołach i basen w Jankowicach. Uważamy, że budowa sal gimnastycznych na wsiach jest bardziej wskazana niż budowa reprezentacyjnej hali, gdyż na tych salach od zaraz ćwiczą dzieci w godzinach lekcyjnych i pozalekcyjnych.

qr_d_ebalance: Jak Pan skomentuje pojawiające się zarzuty, że jest Pan jedynie figurantem, a faktyczną władze w Pszczynie sprawuje poseł Tomczykiewicz? Czy jest Pan zupełnie niezależny?

Jestem zupełnie niezależny i całkowicie dementuję takie informacje. Nade mną jest rada Miejska.

raku: Jak Pan myśli: czy powstanie (jeszcze za naszego życia) ogólnodostępna pływalnia (aquapark)? Prawie wszystkie okoliczne gminy już mają lub będą mieć w najbliższym czasie. Być może to nie jest najważniejszy temat, ale dla mnie istotny.

W projekcie kompleksu przy ul. Bielskiej jest przewidziany basen.

Co Pan uważa za swoje największe osiągnięcie w mijającej kadencji? Czym najbardziej chciałby się Pan pochwalić?

Niewątpliwym sukcesem mijającej kadencji było pozyskanie środków na budowę kanalizacji sanitarnej i wymianę sieci wodociągowej oraz doprowadzenie do zawarcia kontraktów na te roboty

kuri: Ile obiektów sportowych Pan wybudował w trakcie trwania kadencji?

Największym sukcesem ostatnich lat jest zbudowanie zespołu ludzi, którzy potrafią przygotowywać projekty i pozyskiwać na nie środki. 160 milionów pozyskanych podczas ostatniej kadencji jest tego potwierdzeniem.

W_a_f_e_l: Co zamierza Pan zrobić z wiaduktem?

Jak już nieraz było na ten temat mówione, jest to w gestii Urzędu Marszałkowskiego. Ze swojej strony deklarujemy wszelką pomoc w pokonywaniu problemów formalno-prawnych, czy to tunelu czy wiaduktu. Jednocześnie przez radnych wojewódzkich następnej kadencji będziemy oddziaływać na zarząd województwa na szybką realizację tego projektu.

prokurator_lrasiad: Czy normalne jest to , że w Pszczynie jest dwóch wiceburmistrzów, a w Katowicach jeden?

Z naszej wiedzy w Urzędzie Miasta w Katowicach jest czterech wiceprezydentów. Złożoność działań urzędów wymaga dwóch zastępców. Ilość wiceburmistrzów reguluje ustawa. I tak w gminie powyżej 50 tys. mieszkańców ustawa dopuszcza dwóch wiceburmistrzów.

qr_d_ebalance: Zatem dlaczego do tej pory tego nie robicie? Obiecanki cacanki? Dwie kadencje jest Pan burmistrzem i jakoś nie oddziaływał Pan na Zarząd Województwa. Dlaczego mamy Panu tym razem uwierzyć?

Jedną kadencję jestem pełną, a co do oddziaływania, to przypominam, że w Urzędzie Marszałkowskim rządzi SLD, a my jednak przez naszych radnych doprowadziliśmy do ujecia w budżecie Sejmiku pieniędzy na wykup gruntów pod obwodnicę, jak i na budowę tunelu w ul. Bielskiej. Dlatego postanowiłem związać się z Platformą, bo wiem, że te inwestycje są newralgiczne dla miasta i bez silnego poparcia politycznego w samorządzie wojewódzkim mogą być niezrealizowane.

licznik: Kto będzie Pana zastępcą: Duda, Kowalski?

W następnej kadencji planuje, że jednym z moich zastępców będzie pan Mirosław Kraus. Będzie się zajmował sprawami gospodarczymi, przez wiele lat jest pszczyńskim kupcem, a ponadto działa społecznie w stowarzyszeniach gospodarczych i sportowych naszego miasta.

MiK: Dlaczego stosunki pomiędzy Starostwem a Urzędem Miasta sa takie niedobre?

Z naszej ocenny nie uważamy, że stosunki są niedobre. Jeżeli ktoś uważa inaczej, to trudno nam wnikać skąd wynika taka ocena.

MiK: A co z obwodnicą?

Na dzień dzisiejszy zrealizowaliśmy 100 procent zadań, wynikających z umowy zawartej z umowy z Urzędem Marszałkowskim. Nie możemy wymusić na Urzędzie Marszałkowskim wykupu gruntów, chociaż właściciele są zainteresowani sprzedażą.

swirus: Czy jest prawdą, że zarzuty m.in. Pana Szostaka w sprawie obwodnicy są bezpodstawne?

Tak, jest to prawda.

silesius: Dlaczego sprzedał Pan 11 ha z drogą zbiorczą za tak marne pieniądze? A może Pan nie wie po ile tam chodzą działki?

Milion dolarów nie jest znowu takim marnym pieniądzem. Była to pierwsza poważana oferta. Należy pamiętać także, że gdy baza logistyczna zostanie zakończona, to do kasy gminy corocznie będzie wpływać kilkaset tysięcy złotych z tytułu podatku od nieruchomości.

zyzi3K: A na co zostało wydane te 160 mln? Mieszkam w Pszczynie, a efektów żadnych nie widzę...

Na te 160 milionów składają się priorytety: droga zbiorcza, rewitalizacja układu komunikacyjnego w Pszczynie, budowa pokazowej zagrody żubra, basen w szkole w Jankowicach, obiekty rekreacyjno-sportowe w Czarkowie i Jankowicach i główny projekt - budowa kanalizacji oraz następny projekt - rozbudowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego nad Zbiornikiem Łąckim. Są to zadania wykonane jak i pozyskane środki do realizacji w roku przyszłym.

zyzi3K: Dlaczego daliście wybudować w Psczzynie Żabkę i Lider Price. W centrum ... gdzie miejsce moim zdaniem powinno być inaczej gospodarowane.

Tylko_Szostak: Czy w Pszczynie potrzeba tyle marketów? Przecież one zabijają drobnych kupców?

Byliśmy tylko właścicielem gruntu, który wystawiliśmy na sprzedaż. Inwestor decyduje o jego zagospodarowaniu. A to nie są obiekty wielkohandlowe - jak się wielu osobom wydaje.

dulus: A co Pan ma zamiar zrobić w sprawie p. Wrony?

aj: W Pszczynie śmierdzi grzybnia i prywatne utylizację. Co Pan zrobi?

Poprzez siec kontroli przymuszę właściciela tego zakładu do przestrzegania reżimów technologicznych, które ma opracowane i ciągle je modernizuje. W momencie, gdy pojawią się przepisy prawne dotyczące odoru na pewno będziemy z nich korzystać. Aby zlikwidować uciążliwości dla mieszkańców. Na dzień dzisiejszy nie mamy żadnych podstaw prawnych do podjęcia działań.

zyzi3K: Czy popiera Pan pomysł budowy cmentarza tuż obok kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego?

Jeżeli wolą mieszkańców, zamieszkujących te tereny będzie budowa cmentarza - nie będziemy przeszkadzać. Jeżeli wolą będzie zachowanie stanu obecnego, nie będziemy przeszkadzać.

Asia___: Czy jeśli Pan wygra będzie zorganizowane lodowisko na rynku?

Tak, lodowisko jest własnością gminy i niezależnie od tego czy ja wygram, będzie już służyło pszczyńskiej młodzieży na dotychczasowych zasadach. Zapraszamy 6 grudnia na ślizgawke.

inka: Czy są jakieś plany (jeśli tak, to jakie?) dotyczące rozwoju infrastruktury nad zbiornikiem Łąka-Poręba?

Tak, pozyskaliśmy środki z UE. Obecnie jesteśmy na etapie przetargu wyłaniajacego wykonawcę.

zyzi3K: Czy w tym roku znów będzie miało miejsce "kupowanie głosów"?

Z rozmów przeprowadzonych z p. Posłem Tomczykiewiczem wiem, że zwróci się do komendanta wojewódzkiego policji o szczególny nadzór w tym dniu przez policję.

qr_d_ebalance: Co Pan uznaje za swój największy sukces, a co za największą porażkę w czasie swoich rządów?

Największy sukces: pozyskanie środków na kanalizację i wybudowanie wielu obiektów sportowych; porażka to na pewno brak rozpoczętych prac z obwodnicą.

whisky: Czy lubi sie Pan napić przy różnych okazjach? Oczywiście whisky?

Był to kiedyś problem, który już nie istnieje.

koniu: Ile Pan teraz zarabia?

Moje zarobki nie są tajemnicą. Są opublikowane w BIPie, ale ok 10 000 zł brutto, co daje ok 5 000 zł na rękę.

grzesiu1998: Dlaczego miasto zdecydowało się budować zagrodę pokazową żubra - jezeli jedna już istnieje, czy to nie ośmiesza nas w oczach turystów?

Z rozmów prowadzonych z Nadleśnictwem, są to projekty, które wzajemnie się uzupełniają, a nie wykluczaja. Gdyby rzeczywiscie kolidowały ze sobą, nie byłoby możliwości pozyskania na to dotacji z Unii Europejskiej. Zagroda ta na pewno wzbogaci ofertę turytsyczną miasta.

kokietka: A co zamierza Pan zrobić, żeby do Pszczyny przyciągnąć turystów?

licznik: Czy są jakieś plany jak utrzymać turystów w Pszczynie?

Jak najwięcej inwestycji turystycznych, nie tylko gminnych. I to powinno zatrzymać turystów.

polka: Czy to prawda, że odebrano Panu prawo jazdy?

Nie, nieprawda. Plotki na ten temat krążą już od roku po Pszczynie. Jeszcze inną plotką krążącą po Pszczynie jest to, że byłem aresztowany i wyprowadzany w kajdankach, co jest oczywistą nieprawdą. Niestety, tak próbuje się zdewaluować moje osiągnięcia i moją wieloletnią pracę na rzecz Pszczyny.

grzesiu1998: Dlaczego prowadzicie tak agresywną kampanię przeciwko Szostakowi?

My nie prowadzimy kampanii przeciwko p. Szostakowi. Mamy swój plan kampanii i jego się trzymamy. Promujemy swoich kandydatów.

prokurator_lrasiad: Czy to prawda, ze miasto ułatwiało zdobycie kolejnych lokali przy pszczyńskim rynku przez pana P.?

Każdy lokal wynajmowany czy sprzedawany jest w formie przetargu publicznego, do którego może każdy przystąpić. Trudno abyśmy kogoś z tego przetargu wykluczali, a pan P. Ma wydzierżawiony od gminy tylko jeden lokal i płytę rynku, która zarządzał w tym roku po raz pierwszy. Dzierżawę wygrał w przetargu, oferując najlepsza cenę.

_ada: Co Pan sądzi o kampanii prowadzonej przez Pana rywali?

wyborca1: Z kim nie chciałby Pan spotkać się w drugiej turze?

Mogę się spotkać z każdym rywalem. Wyborcy zdecydują z kim.

darkopolo: Czy ma Pan jakieś nietypowe zainteresowania?

Jeżdżę na rolkach.

grzesiu1998: Proszę o odpowiedź na moje poprzednie pytanie: czy w kwocie 5 000 zł wliczyl Pan wysługę oraz dodatek funkcyjny?

Tak.

qr_d_ebalance: Dlaczego podległa Panu Straż nie sprawdza umów na wywóz śmieci?

Sprawdza, ale proszę wziąć pod uwagę, ze w gminie jest 17 000 adresów na 173 km2, a strażników jest tylko 14 i pracują na dwie zmiany.

wyborcabr: Dlaczego w Pszczynie nie dopłaca się do wymiany kotłów ekologicznych CO?

W obecnej kadencji przygotowaliśmy program ograniczania niskiej emisji dla gminy Pszczyny wraz z określeniem efektu ekologicznego. Jeżeli wyborcy zdecydują, będę go realizował w kolejnej kadencji.

W_a_f_e_l: Jaki ma Pan pomysł na wzrost atrakcyjności starówki w Pszczynie, chyba cisza nocna o godzinie 22.00 temu nie sprzyja?

Trzeba wziąć pod uwagę, że na tej starówce mieszkają też ludzie starsi. Jeżeli doprowadzimy do sytuacji, ze starówka będzie centrum biznesowo-handlowym, to będzie mogła służyć mieszkańcom do późnych godzin nocnych. Już w tym roku w okresie Mistrzostw Świata w piłce nożnej pozwoliliśmy na funkcjonowanie ogródka do godziny 23. Jeżeli nie będzie protestów mieszkańców, będziemy w następnym okresie letnim wydłużać czas funkcjonowania lokali w obrębie starówki.

Dziękuję wszystkim za rozmowę i życzę dobrej i spokojnej nocy.

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.