Wiadomości

 • 5 kwietnia 2024
 • 17 kwietnia 2024
 • wyświetleń: 6147

Program profilaktyczny zapobiegania raka jelita grubego w pszczyńskim szpitalu

W ramach dążenia do poprawy opieki zdrowotnej i zapobiegania chorobom, gmina Pszczyna oraz Szpital Joannitas w Pszczynie zawarły umowę na realizację programu profilaktycznego. Program skoncentrowany jest na zapobieganiu raku jelita grubego oraz zakupie niezbędnego sprzętu medycznego.

szpital Joannitas, szpital w Pszczynie
Szpital w Pszczynie · fot. Powiat


"Program wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego wśród mieszkańców Gminy Pszczyna na lata 2023-2027 na rok 2024" jest adresowany do mieszkańców Gminy Pszczyna - kobiet i mężczyzn bez objawów potencjalnie mogących wskazywać nowotwór jelita grubego. W ramach programu wykonywana jest bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia.

Celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego, który niestety jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Rak ten rozwija się początkowo bezobjawowo - z łagodnych zmian, tzw. polipów. Taka zmiana trwa najczęściej kilkanaście lat - poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka.

Dlatego tak istotną kwestią jest profilaktyka badań kolonoskopii i odnalezienie w jelitach bezobjawowych jeszcze zmian i ich usunięcie, co pozwala na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%. Wcześnie wykryty rak jelita jest bardzo często wyleczalny.

Do badań profilaktycznej kolonoskopii realizowanych do końca roku 2023 w ramach "Programu wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego wśród mieszkańców Gminy Pszczyna na lata 2023-2027″ w 2024 kwalifikują się osoby:

 • bez objawów potencjalnie mogących wskazywać nowotwór jelita grubego;
 • które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat,
 • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie otrzymały imiennego zaproszenia do udziału w Ogólnopolskim Programie Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego,
 • oraz spełniają kryterium wiekowe:


 • 25-49 lat - w przypadku osób pochodzących z rodziny HNPCC lub FAP, zgodnie z potwierdzeniem z poradni genetycznej,
 • 40-49 lat - w przypadku osób, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
 • 50-75 lat - niezależnie od wywiadu rodzinnego.


Program obejmuje dwa etapy:

 • I etap: Konsultacja pielęgniarska, na którą należy zarejestrować się telefonicznie pod nr telefonu 32 611-53-03. Podczas konsultacji zostanie ustalony termin badania przesiewowego. Podczas konsultacji pacjent wypełni zgody na udział w programie oraz kwestionariusz ankiety kwalifikujący do programu. Na miejscu pielęgniarka udzieli pacjentowi wszelkich informacji dotyczących sposobu przygotowania się do badania kolonoskopowego oraz przekaże mu preparat do oczyszczenia jelit wraz z instrukcja przygotowania.
 • II etap: Wykonanie badania przesiewowego. Podczas badania kolonoskopii (w sedacji lub w znieczuleniu ogólnym) lekarz może zdecydować o pobraniu wycinków do oceny histologicznej, a także w razie potrzeby o wykonaniu polipektomii.


Rejestracja odbywa się w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-14:35. Adres: Szpital Joannitas w Pszczynie przy ul. dr. Witolda Antesa 11. Pracownia endoskopii znajduje się na I. piętrze.

"Program wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego wśród mieszkańców Gminy Pszczyna na lata 2023-2027″ jest finansowany ze środków Gminy Pszczyna i organizowany przez Gminę Pszczyna i Szpital Joannitas w Pszczynie.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj