Wiadomości

  • 2 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 201

Pleksi na wymiar - materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Poznaj go bliżej!

Materiał partnera:

W dzisiejszych czasach coraz chętniej sięga się po innowacyjne, bezpieczne i uniwersalne tworzywa o wszechstronnym zastosowaniu. Taka właśnie jest pleksi, którą możesz zamówić na wymiar. Co warto o niej wiedzieć, czym się wyróżnia i do czego ją użyć? Przeczytaj poniższy artykuł!

Pleksi na wymiar


Jeśli szukasz lżejszej, mniej kosztownej i wytrzymalszej alternatywy dla klasycznego szkła, pleksi może być dla Ciebie strzałem w 10! Zamówisz ją na wymiar na https://plexinet.pl/plexi. Wcześniej poznaj ją nieco jednak bliżej, aby móc jeszcze bardziej docenić jej atuty!

Co to jest pleksi?Pleksi (szkło akrylowe) to nowoczesne tworzywo sztuczne, wizualnie do złudzenia przypominające zwykłą powierzchnię szklaną. Jednocześnie jest lżejsza i bezpieczniejsza w użytkowaniu, a jej formowanie na etapie produkcji jest prostsze. Dużą popularnością cieszy się pleksi na wymiar, czyli powierzchnie z tego tworzywa dopasowane wielkością i kształtem do indywidualnych potrzeb klienta. Jak jednak powstaje ten niezwykły materiał?

Polimetakrylan metylu powstaje wskutek procesu polimeryzacji rodnikowej lub anionowej, a płyty pleksi są efektem odpowiedniej obróbki termicznej granulatu polimerowego. Sposób wytwarzania szkła akrylowego zależy od rodzaju pleksi, który chce się uzyskać. Wyróżnia się pleksi ekstrudowane (wałkowanie i formowanie w płyty podgrzanego granulatu) i pleksi wylewane (wylewanie płynnego granulatu do form).

Zalety pleksiPleksi ma wiele zalet, spośród których największe znaczenie mają te następujące:

  • maksymalne bezpieczeństwo - jej zbicie nie wiąże się z powstaniem niebezpiecznych, ostrych odłamków, nie ma więc ryzyka skaleczenia się;
  • łatwość czyszczenia - wystarczy woda z odrobiną detergentu i nie ma obaw, że powstają zacieki i smugi, jak może to mieć miejsce przy zwykłej szybie;
  • prostota obróbki - plexi na wymiar jest bardzo prosta w przycinaniu i formowaniu, posiada doskonałe właściwości termoplastyczne;
  • przezierność - szyba wykonana z tego materiału tak samo przepuszcza światło słoneczne, jak zwykła szyba;
  • cena - pleksi jest tańsza niż klasyczne szkło;
  • duża różnorodność - do wyboru masz pleksi w różnych kolorach, a także matową, mleczną czy fluorescencyjną.


Jak zatem widać, stanowi sporą konkurencję wśród nowoczesnych materiałów wykorzystywanych w budownictwie i wielu różnych gałęziach przemysłu.

Do czego można wykorzystać pleksi?Ze względu na swoją przezierność i wytrzymałość pleksi wykorzystuje się m.in. do tworzenia świetlików dachowych i zadaszeń. Jest też materiałem na szyby statków, samolotów i innych pojazdów, a nawet ich części (np. reflektory). Zastosowanie tego materiału jest jednak także bardziej codziennie - wykonuje się z niego stojaki na ulotki, banery reklamowe, materiały marketingowe, regały ekspozycyjne do sklepów i salonów fryzjerskich. W zakładach pracy pleksi może tworzyć ścianki działowe między poszczególnymi stanowiskami. Coraz częściej wypiera szkło i nic nie wskazuje na to, że miałoby się to zmienić.