Reklama

Wiadomości

  • 8 marca 2024
  • 10 marca 2024
  • wyświetleń: 5887

Będą lepsze podróże między Pszczyną, Suszcem a Żorami. Podpisano umowę

Skróci się czas przejazdu między Pszczyną a Żorami i dalej w stronę Rybnika i granicy z Czechami. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na zaprojektowanie i wykonane prac, które podniosą standard podróży pociągiem na linii 148 Pszczyna - Żory. Wartości zadania to prawie 260 mln zł. Finansowanie pochodzi z unijnych środków KPO.

Będą lepsze podróże między Pszczyną a Żorami. Podpisano umowę - 03.2024
Będą lepsze podróże między Pszczyną a Żorami. Podpisano umowę - 03.2024 · fot. PKP PLK


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie realizują proces inwestycyjny, który zapewni lepsze warunki podróży pasażerom i większe bezpieczeństwo na sieci. Niedługo będzie lepszy dostęp do pociągów na jednotorowej linii kolejowej Pszczyna - Żory i dalej w stronę Rybnika i granicy z Czechami oraz w kierunku Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej i w Beskidy. Przebudowa peronów między Pszczyną a Żorami pozwoli na wygodniejsze podróże ze stacji Suszec oraz przystanków Suszec Rudziczka, Suszec Kopalnia, Radostowice, Pszczyna Czarków.

Obiekty zostaną podwyższone, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Będą wiaty, ławki i nowe oświetlenie. Orientację w podróży ułatwią nagłośnienie, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Stacja i przystanki, dzięki pochylniom i ścieżkom naprowadzającym, będą dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

Wymiana ok. 25 km torów i sieci trakcyjnej zapewni szybsze przejazdy pociągów. Prędkość, z obecnych dzisiaj 50-60 km/h zostanie podniesiona do 120 km/h dla składów pasażerskich i do 100 km/h dla towarowych. Czas przejazdu między Pszczyną a Żorami skróci się o blisko 10 minut (z 32 min do około 22 min). Na zwiększenie bezpieczeństwa wpłynie przebudowa 54 obiektów inżynieryjnych (mostów i przepustów) oraz 16 przejazdów kolejowo-drogowych.

Będą lepsze podróże między Pszczyną a Żorami. Podpisano umowę - 03.2024
Będą lepsze podróże między Pszczyną a Żorami. Podpisano umowę - 03.2024 · fot. PKP PLK


- W woj. śląskim kolej zapewnia coraz lepsze podróże i jest niezbędna w przewozie towarów. Dzięki wykorzystaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy możliwe będzie podniesienie prędkości i skrócenie czasu przejazdu pociągów na linii Pszczyna - Żory. Efektem inwestycji będą atrakcyjniejsze podróże i zwiększenie konkurencyjności transportu kolejowego w regionie - mówi Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

- Modernizacja linii Pszczyna - Żory to ważny krok w kierunku rozwoju ekologicznego transportu w regionie. To kolejna inwestycja realizowana ze środków KPO, która przybliży kolej mieszkańcom woj. śląskiego i zapewni szybkie podróże - mówi Piotr Wyborski, p.o. prezesa Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z firmą Budimex SA na wykonanie zadania pn. "Prace na linii kolejowej nr 148 na odc. Pszczyna - Żory". Inwestycja będzie realizowana w formule "projektuj i buduj". Po podpisaniu umowy zostaną opracowane dokumentacja projektowa i harmonogram robót. O zmianach w komunikacji wynikających z realizowania prac budowlanych na jednotorowej linii, PLK SA będą informować z wyprzedzeniem. Inwestycja planowana jest na lata 2024 - 2026. Jej wartość to prawie 260 mln zł netto. Finansowanie pochodzi ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.

kolej

ar / pless.pl

źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.