Reklama

Wiadomości

  • 11 marca 2024
  • 17 marca 2024
  • wyświetleń: 7533

Os. Piastów wzbogaci się o park i tężnię. Wykorzystane będą tereny po budynkach socjalnych

Po rozbiórce budynków socjalnych przy ul. Skłodowskiej-Curie rozgorzała dyskusja na temat dalszych planów wobec terenu, na którym się znajdowały. Niektórzy obawiają się, że powstaną tam bloki lub market. Nic takiego jednak nie będzie miało miejsca. Przestrzeń ta stanie się zapleczem pod inną, ciekawą inwestycję - park wraz z tężnią solankową. - Będzie to miejsce odpoczynku przede wszystkim dla mieszkańców Pszczyny - mówi Kamil Widłok, pomysłodawca projektu.

Park i tężnia
Projekt terenów zielonych z tężnią, sporządzany jeszcze, gdy istniały budynki socjalne · fot. UM Pszczyna


Przypomnijmy, że istniejące jeszcze do niedawna budynki przez lata zmieniały swoje funkcje. Powstały prawie 50 lat temu jako zaplecze przy budowie powstającego wówczas osiedla Piastów. Wtedy mieściły się w nich magazyny, biura czy szatnie pracownicze. Gdy budowa dobiegła końca, a pomieszczenia zostały opuszczone przez budowlańców, ulokowała się w nich firma Inkom. Później budynki przekształcono na lokale socjalne, którą to funkcję pełniły przez ostatnie lata. Ich rozbiórka, konieczna ze względu na bardzo zły stan techniczny, wszechobecną wilgoć i pleśń, rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Jednocześnie pojawiły się pytania, co może powstać na miejscu zabudowań.

Plany wobec tej przestrzeni są, ale nie deweloperskie, jak obawiali się niektórzy. Teren po rozbiórce posłuży jako zaplecze parku, którego sercem będzie tężnia solankowa. Parkowymi ścieżkami przedostaniemy się z ul. M. Skłodowskiej-Curie na ul. K. Wielkiego - Mówiąc zaplecze, w tej lokalizacji mamy na myśli przede wszystkim parking, który byłby przeznaczony pod obsługę osób odwiedzających park, ale także rodziców przywożących dzieci na zajęcia sportowe prowadzone na boisku Zespołu Szkół nr 1. W ten sposób chcemy uniknąć dodatkowego generowania - już i tak dużego - ruchu samochodów oraz obciążenia parkingów na ul. Kazimierza Wielkiego i w sąsiedztwie szkoły - zapowiada Kamil Widłok, przewodniczący Zarządu Osiedla Piastów, pomysłodawca oraz wnioskodawca projektu.

park osiedle piastów tężnia budynki socjalne
Teren zajęty do niedawna przez budynki socjalne będzie zapleczem parku · fot. Ela


Park wraz z tężnią solankową powstanie na obszarze pomiędzy ul. Skłodowskiej-Curie a Zespołem Szkół nr 1. Niegdyś były to tereny leśne, jednak początkiem lat 2000 uporządkowano je. Wówczas na obszarze 4 hektarów pomiędzy ul. Skłodowskiej-Curie a ul. Kazimierza Wielkiego miała powstać nekropolia komunalna z parkingiem. Chociaż miasto miało już przygotowany projekt wraz z kosztorysem i pozwoleniem na budowę, do realizacji inwestycji nie doszło. Część działek przeznaczonych na budowę cmentarza została ostatecznie przeznaczona na realizację dwóch inwestycji - Przedszkola Publicznego nr 5 oraz budynków wielorodzinnych osiedla Tarasowego.

Kolejnego osiedla w pobliskim obszarze jednak nie będzie. - Prawdopodobieństwo powstania na tych terenach nowej zabudowy mieszkaniowej czy też handlowo-usługowej jest zerowe. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na tym obszarze dopuszcza wyłącznie tereny sportowe i rekreacyjne - zapewnia Kamil Widłok.

Park ma być miejscem do wypoczynku przede wszystkim dla mieszkańców Pszczyny. Z pewnością zmieni się znacząco atrakcyjność, funkcjonalność i przystępność terenu, który w tej chwili nie prezentuje się najlepiej. Projekt parku zakłada pojawienie się w jego obrębie małej architektury, tj. ławek, koszy na śmieci, pergoli czy stojaków na rowery. Posadzone zostaną w nim okazy takich gatunków drzew czy krzewów, jak platan klonolistny, grab kolumnowy, grab pospolity, brzoza brodawkowata, lipa węgierska, klon zwyczajny, jarząb szwedzki, wiśnia japońska, wierzba biała płacząca, sosna czarna, lilak pospolity, jaśminowiec wonny, jabłoń rajska, a także różne odmiany róż i azalii. Zostanie też przedłużony chodnik po wschodniej stronie ul. Skłodowskiej-Curie.

Kiedy plany wejdą w fazę realizacji? - W tej chwili mamy już sporządzoną dokumentację projektową na budowę parku wraz z tężnią solankową. Tę chcemy zrealizować, pozyskując środki zewnętrzne pochodzące między innymi z Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycję planujemy rozpocząć niezwłocznie po ich pozyskaniu - zapowiada pomysłodawca.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.