Wiadomości

  • 29 lutego 2024
  • wyświetleń: 408

Od czego zacząć prowadzenie własnego biznesu?

Materiał partnera:

Prowadzenie własnej firmy to doskonała alternatywa dla etatu. Pozwala samodzielnie zarządzać czasem pracy, podejmować kluczowe decyzje oraz działać w rozwojowych obszarach. Początki mogą jednak okazać się trudne, w szczególności, gdy trzeba dopełnić wielu formalności, a dodatkowo zadbać o kwestie natury finansowej i logistycznej. Od czego rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej? Odpowiadamy w naszym artykule!

prowadzenie własnego biznesu


Na początek - dobry biznesplan



Podstawą działania w biznesie jest dobry plan, a konkretnie - biznesplan. Warto go sporządzić, zanim zajmiemy się kwestiami formalnymi zakładania działalności gospodarczej. Pozwoli on uzyskać odpowiedź na pytanie, czy własna firma okaże się opłacalna, a także określi kierunki rozwoju przedsiębiorstwa. Sporządzając biznesplan, należy zastanowić się przede wszystkim nad:

  • sposobem finansowania działalności,
  • potencjalnymi grupami klientów,
  • produktami, które chcemy sprzedawać,
  • możliwymi do osiągnięcia zyskami,
  • sposobami reklamowania działalności,
  • kierunkami rozwoju w kolejnych miesiącach.


Będziemy musieli również zastanowić się nad tym, z kim chcemy współpracować. Mowa tutaj o firmach, które będą dostarczać nam towary bądź materiały. Przykładowo: jeśli planujemy prowadzić drogerię albo sklep wielobranżowy, musimy nawiązać relację biznesową z hurtownią chemiczną. Warto wybrać taką, która dostarcza najwyższej jakości produkty w dobrych cenach. Pamiętajmy, że długofalowa współpraca jest w biznesie najważniejsza, dlatego warto uważnie dobierać partnerów.

hurtowni chemiczna Katowice

Jakich formalności należy dopełnić, zakładając firmę?



Firmę najprościej założyć internetowo, poprzez CEiDG. Możemy również zdecydować się na spółkę z o.o., jednak w tym przypadku cała procedura jest nieco bardziej skomplikowana. Tymczasem jednoosobową działalność gospodarczą założymy nawet w jeden dzień. Wystarczy wypełnić formularz, w którym podamy dane firmy, jej siedzibę oraz pozostałe, niezbędne do rejestracji informacje. Musimy również wybrać sposób opodatkowania dochodów oraz określić, czy będziemy podatnikami podatku VAT. Urząd Skarbowy zostanie automatycznie poinformowany o naszych wyborach, natomiast my będziemy musieli złożyć jeszcze deklarację w ZUS-ie. Ci, którzy nie są objęci składkami społecznymi, będą musieli je opłacać. Pozostali opłacają wyłącznie składkę zdrowotną.

Warto też od razu wybrać biuro rachunkowe, z którym będziemy współpracować. Oczywiście, możemy rozliczać się samodzielnie, jednak na początek dobrze mieć zaufaną osobę, którą w razie potrzeby można poprosić o radę. Na tym można właściwie zakończyć dopełnianie formalności, choć wiele zależy tutaj od tego, w jakiej branży działamy. Czasami konieczne jest np. wykupienie dodatkowego ubezpieczenia czy opłacenie składek członkowskich, aby móc zacząć prowadzić firmę.

Kiedy można zacząć prowadzić własną działalność?



Gdy założymy już firmę, możemy przejść do sprzedaży produktów lub usług. Teoretycznie można to zrobić nawet tego samego dnia, ale trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczne będzie uzyskanie pozwoleń czy koncesji. Wtedy też sprzedaż wybranych usług lub produktów rozpoczniemy z pewnym opóźnieniem. Dlatego bardzo istotne jest wcześniejsze opracowanie planu, tak aby wiedzieć, jak postępować krok po kroku. Samo założenie działalności nie jest już problemem, ale jej prowadzenie może początkowo okazać się wyzwaniem. O czym w szczególności musimy pamiętać?

Przede wszystkim trzeba skupić się na działaniach promocyjnych - dzięki nim trafimy do większej liczby klientów. Pamiętajmy, że reklama, choć kosztuje, jest niezbędna. Początkowo nie należy na niej oszczędzać, choć niektóre czynności, takie jak np. prowadzenie profilu w mediach społecznościowych, możemy przynajmniej w niewielkim stopniu przejąć na siebie. Im szybciej rozpoczniemy rzeczywiste prowadzenie działalności, tym szybciej zaczniemy osiągać zyski. Przygotujmy się jednak na to, że pierwsze miesiące mogą być trudne, dlatego warto mieć swego rodzaju poduszkę finansową m.in. w postaci oszczędności. Ich zgromadzenie pozwoli przetrwać trudniejszy czas, a także te momenty, w których konkurencja okaże się silniejsza.