Wiadomości
- 20 lutego 2024
- wyświetleń: 837
Separacja a rozwód — na co się zdecydować?
Materiał partnera:
Małżonkowie, którzy na skutek kryzysu w ich związku myślą o rozstaniu mogą wybrać separację lub rozwód. Oba te rozwiązania w pewnych kwestiach są do siebie podobne, lecz finalnie mają różne zastosowanie. Podejmując decyzje o rozstaniu ze współmałżonkiem, należy mieć świadomość, jakie są konsekwencję prawne wyboru rozwodu, a jakie separacji.
Czym jest rozwód?
Rozwód jest jednym ze sposobów rozwiązania małżeństwa. Dochodzi do niego wskutek trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. O zupełnym rozkładzie pożycia możemy mówić wtedy gdy więzy łączące małżonków uległy zerwaniu. Z kolei przesłanka trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego następuje jeżeli na podstawie doświadczenia życiowego, w konkretnej sprawie można uznać, że powrót współmałżonków do pożycia jest niemożliwy.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 56 stanowi, że każdy z małżonków ma prawo domagać się od sądu rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Właściwy miejscowo sąd musi każdorazowo ustalić, czy faktycznie doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. W przypadku rozwodu musi dojść do zaistnienia obu przesłanek jednocześnie.
Adwokat Katowice specjalizujący się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego takich jak rozwody, ustalenie i uchylenie obowiązku alimentacyjnego czy uregulowanie kontaktów dziecka z rodzicami zaprasza do skorzystania z porad prawnych, które mogą być udzielone w siedzibie kancelarii bądź w formie teleporady lub porady prawnej online.
Co to jest separacja?
Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym separacją jest trwały rozpad pożycia małżeńskiego (w przypadku separacji nie musi dojść do zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego). Orzeczenie separacji nie powoduje ustania małżeństwa. Jeżeli orzeczenia separacji chcą zarówno mąż jak i żona oraz nie posiadają wspólnych małoletnich dzieci wtedy sąd w trybie nieprocesowym, może wydać stosowne postanowienie. Z kolei jeśli mąż z żoną mają wspólne małoletnie dzieci a tylko jedno z małżonków, żąda separacji, sąd rozpozna pozew w trybie procesowym i wyda wyrok.
Wyróżniamy separację prawną i faktyczną. Separacja prawna w odróżnieniu od faktycznej wiąże się z określonymi skutkami prawnymi. Małżonkowie decydujący się na separację żyją osobno, ale z formalnego punktu widzenia dalej są małżeństwem. Separacja prawna jest skutkiem wydania orzeczenia sądu. Jest to rozwiązanie bezterminowe. W każdej chwili na zgodne żądanie małżonków sąd może orzec o jej zniesieniu, dzięki czemu możliwy jest powrót do wspólnego pożycia. Orzeczenie sądu o separacji jest łatwiejsze, w przypadku orzeczenia rozwodu.
Kiedy zdecydować się na rozwód?
Na rozwód zdecydować powinny się te osoby, które zamierzają w przyszłości powtórnie wziąć ślub. Po orzeczeniu separacji małżonkowie wciąż pozostają w związku małżeńskim. Tylko uprawomocnienie się wyroku orzekającego rozwód sprawia, że mąż lub żona mogą w sposób zgodny z przepisami prawa ponownie się pobrać.
Rozwód jest również dobrym rozwiązaniem jeśli pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, który uniemożliwia planowanie dalszej wspólnej przyszłości. Sytuacja kiedy nie jesteśmy w stanie odbudować pozytywnych relacji ze współmałżonkiem, sprawia, że musimy definitywnie zakończyć związek.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach o rozwód lub o podział majątku, skontaktuj się z kancelarią prawną:
Kancelaria Adwokacka Adwokat Klisz i Wspólnicy
ul. Jana III Sobieskiego 27/30, 40-082 Katowice
telefon: 323210284
https://maps.app.goo.gl/LmQFoHB8tthLEvha8
Na co wpływa orzeczenie separacji?
Decyzja o separacji może okazać się korzystna jeśli więzi łączące małżonków zostały zerwane, ale mimo to istnieje szansa, że w przyszłości wzajemne relacje pomiędzy mężem a żoną ulegną poprawie. W momencie orzeczenia separacji małżonkowie z reguły zamieszkują osobno, co pozwala spojrzeć na całą sytuację z innej perspektywy.
Orzekając separację małżeńską sąd, podobnie jak przy rozwodzie, musi rozstrzygnąć kwestię opieki nad dziećmi oraz alimentów. Będący w separacji małżonkowie muszą również dojść do porozumienia w sprawie sposobu podziału majątku. Wszystko to sprawia, że osoby, które decydują się na separację, mogą przekonać się, z czym wiąże się rozwód.
Pomimo orzeczenia separacji między małżonkami istnieje obowiązek wzajemnej pomocy. Jeśli wymagają tego względy słuszności małżonek, który ciężko zachorował ma prawo domagać się pomocy od współmałżonka jednakowo w kwestiach finansowych jak i emocjonalnych.
Jeśli współmałżonek nie zgadza się na rozwód separacja, może być rozwiązaniem dzięki, któremu dojdzie do pogodzenia się małżonków i naprawienia wzajemnych relacji. Separacja małżeńska wpływa na wiele istotnych aspektów życia takich jak podział majątku wspólnego czy sprawy opieki nad dziećmi oraz może zostać ustanowiona bez zgody drugiego małżonka.
Pozew o separację — jak złożyć?
Uzyskanie separacji jest możliwe na zgodny wniosek stron. Jeżeli małżonkowie osiągnęli porozumienie w kwestii separacji, sąd w trybie nieprocesowym wydaje stosowne postanowienie, które kończy sprawę. Natomiast jeżeli mąż z żoną nie osiągną konsensusu w sprawie ustanowienia separacji, decyzje w tej sprawie podejmuje właściwy sąd. Sprawy o separację rozpoznają sądy okręgowe w trybie procesowym.
W piśmie skierowanym do sądu powód musi podać dane obojga małżonków takie jak imiona, nazwiska, numery PESEL czy obecne adresy zamieszkania. Oprócz żądania separacji strona pozywająca może również wnosić o podział majątku wspólnego czy ustalenie kontaktów z dziećmi. Kluczowym elementem pozwu jest uzasadnienie. To w nim podaje się argumenty świadczące o rozpadzie pożycia małżeńskiego.
Jeśli chodzi o czas trwania takiego postępowania, jest on w dużej mierze uzależniony od ilości kwestii, które ma do rozpatrzenia sąd. Jeśli małżonkowie posiadają wspólne dzieci sąd obligatoryjnie, musi zdecydować o władzy rodzicielskiej czy alimentach. Sprawia to, że całe postępowanie może znacznie się wydłużyć. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się dogadanie się małżonków poza salą rozpraw.
Podsumowanie
Na rozwód powinni zdecydować się małżonkowie, którzy uzyskali pewność, że dalsze wspólne życie na skutek zerwania wszelkich łączących ich więzi nie ma sensu oraz ci, co zamierzają powtórnie wstąpić w związek małżeński. Z kolei separacja jest rozwiązaniem, które można zastosować w przypadku małżeństw, których wzajemne relacje uległy poważnemu pogorszeniu, lecz nie na tyle, żeby uniemożliwiało to ich naprawę i powrót do wspólnego pożycia. Zarówno separacja jak i rozwód powodują dalekosiężne skutki prawne, które mają istotny wpływ na dalsze życie współmałżonków. Dlatego tak ważne w takich sytuacjach jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej.