Wiadomości

  • 13 lutego 2024
  • 14 lutego 2024
  • wyświetleń: 2261

Jak wybrać właściwy inkubator do jaj?

Materiał partnera:

Inkubator do jaj to najlepszy przyjaciel przydomowej hodowli drobiu. Zapewnia wysoką wydajność lęgu na naszej małej i ekologicznej fermie. Pozwala nam kontrolować warunki wewnątrz miejsca inkubacji, czyli ustawiać temperaturę, napowietrzenie oraz jednorodne rozprowadzenie ciepła na skorupce jajka. Istnieją podstawowe inkubatory z przykrywką i grzałką z wentylacją oraz podajnikiem wilgoci, ale możemy zaopatrzyć się także w wylęgarkę automatyczną z obracaniem jaj lub nawet całym systemem aparatów lęgowych. Wybór na rynku jest ogromny. Jak się w tym połapać?

Jak wybrać właściwy inkubator do jaj?


Poradnik hobbystycznych hodowców kur

Wielu z małych hodowców, którzy chcą mieć własne kury na zdrowe mięso i smaczne jajka zastanawia się "Jak zacząć hodować kury?". Na początku zajmijmy się podstawami, czyli wylęgiem jaj. Do tego potrzebna nam będzie wylęgarka. Dobrze, tylko jak dobrze wybrać odpowiedni inkubator do jaj? Odpowiemy na to w tym artykule.

Jak wybrać właściwy inkubator do jaj?


Jak zbudowany jest inkubator?

Wbrew pozorom budowa inkubatora jest prosta i przejrzysta. Zawiera szczelny spód, na którym umieszczona jest taca do jaj. Zwykle kratkowana, aby zapewnić cyrkulację powietrza i doprowadzanie ciepła na całą powierzchnię jaja. Istnieją też tace z formą na pojedyncze jaja, a do takich podstawek podczepiane są silniki obracające tacę wylęgarki dla równego rozprowadzania temperatury. Pojemnik na wodę zwiększa poziom wilgoć w inkubatorze jaj. Przezroczysta pokrywa izoluje jaja przed warunkami zewnętrznymi i pozwala Ci podejrzeć czy proces inkubacji jaj przebiega prawidłowi. Na korpus pokrywy zwykle montowany jest wentylator i grzałka, by doprowadzić wymagane do lęgu ciepło zastępujące kurze matczyne pióra i tłuszcz - naturalne izolatory.

Dodatki do inkubatora

Do inkubatorów można podłączyć peryferia oferowane przez nasz sklep Hodowlany.pl, by lepiej kontrolować okres inkubacji jaj drobiu. Służą do tego wysokojakościowe termometry i higrometry, które badają warunki wewnątrz urządzenia. Wymagający hodowcy mogą dokupić dodatkowe pompy wilgoci do wylęgarki, grzałki do inkubatorów jaj kurzych z automatycznymi termoregulatorami lub wentylatory do klujnika.

Jeśli chcesz zobaczyć poszczególne części inkubatora w odosobnieniu lub zaopatrzyć się w części zamienne do klujnika drobiowego, możesz odwiedzić nasz sklep internetowy, gdzie zapewniamy szeroki wybór podzespołów do inkubatora, takie jak termostaty, grzałki czy wentylatory.

Jak wybrać właściwy inkubator do jaj?


Jaki inkubator jest najlepszy do przydomowej hodowli drobiu?

Dlaczego inkubator jest lepszy od kury?


Oczywistym jest, że kura jako stworzenie żywe zachowuje się w różny sposób. Troskliwa matka odchowa zdrowe pisklęta, ale podczas okresu lęgowego może zdarzyć się również tak, że kura nie zapewni odpowiedniej temperatury, ochrony albo nawet rozbije jajka, co prowadzi do strat. Inkubator to jednorazowa inwestycja, która pozwoli Ci wykluć więcej kurcząt, bo aż 120 niż jedna kura, która w tym samym czasie odchowa 15 kurcząt. To miażdżąca różnica. A do tego wylęgarka do jaj pozwala na jednorodne warunki przez cały okres inkubacji i klucia, nad którymi masz maksymalną kontrolę.

Jak wybrać wielkość inkubatora do domowej hodowli kur?

Wielkość musi być dostosowana do potrzeb danego gatunku drobiu - jak dużo przestrzeni, ciepła i izolacji potrzebują w okresie lęgu i ile miejsca wymagane jest w momencie klucia. Wszystko zależy również od Twojego zapotrzebowania i mocy przerobowej przydomowej fermy drobiu. Początkującym hodowcom polecamy zacząć od mniejszych ilości i zwiększać je w miarę nabywania doświadczenia

Najlepiej posiłkować się oficjalnymi wskazówkami danego producenta, gdyż ten dostosowuje budowę inkubatora oraz jego wielkość do możliwości dostarczania przez urządzenie ciepła i wilgoci - najważniejszych parametrów w procesie lęgu.

Jak wybrać właściwy inkubator do jaj?


Na co zwrócić uwagę przy wyborze inkubatora ekologicznej hodowli drobiu?

Aby prawidłowo inkubować jaja kurze i innego drobiu należy pamiętać o kilku rzeczach. Pokrywa inkubatora do jaj, musi chronić przed przeciągami i światłem słonecznym. Grzałka z wentylatorem muszą utrzymywać temperaturę około 14-16 oC, a higrometr z pompą wilgoci zapewniać wilgotność na poziomie 50-60%. Dopiero takie warunki są idealne do lęgu i klucia pisklaków.

Ile kosztuje inkubator i gdzie go kupić?

Koszty zakupu wylęgarki wahają się w kilku progach cenowych. Najtańsze, a zarazem dobre klujniki o heksagonalnym kształcie to dobrze znane wszystkim hodowcom inkubatory iBator w półce cenowej 300 złotych. Wyżej plasują się prostokątne klujniki do jaj iKar za ok. 600 złotych i bardziej zaawansowane inkubatory do jaj Ovation - ok 3 500 zł. Za inkubatory w wersji premium, czyli tzw. Aparaty lęgowe OvaEasy, które przypominają małą lodówkę na kilka tac ustawionych pod kątem od firmy Brinsea przyjdzie nam zapłacić nawet 7 do 12 tysięcy złotych. Są to wylęgarki przemysłowe, które mieszczą poza zasięgiem portfela małego hodowcy.

Jaki inkubator do jaj dla początkującego hodowcy na start?

Dla domowej inkubacji jaj idealnie nada się tani, ale od wielu lat sprawdzony w wielu hodowlach inkubator do wylęgu jaj kurzych - iBator Home 60. Uniwersalny sprzęt dla małych i dużych hodowców drobiu, na którym nikt jeszcze się nie zawiódł. W razie jakichkolwiek usterek można łatwo kupić nowy inkubator lub wymienić konkretną część dostępną niezwykle tanio w naszym sklepie internetowym Hodowlany.pl

Jak wybrać właściwy inkubator do jaj?


Jak sprawdzić czy drób dobrze się lęgnie? - prześwietlanie jaj

Po co prześwietlać jaja?


Niezwykle ważnym aspektem naszej przydomowej małej hodowli drobiu jest zapewnienie sobie wydajnego i prawidłowego lęgu. Aby mieć wszystko pod kontrolą warto zaopatrzyć się w owoskop, nazywany inaczej lampą podświetlającą lub prześwietlarką do jaj.

Odpowiednia kontrola zarodka w jajku to podstawa prawidłowej inkubacji jaj. Dzięki temu martwe lub nieprawidłowo rozwijające się zarodki można sprawnie namierzyć i wykluczyć z dalszego procesu wylęgania. Należy pamiętać, że nieprawidłowo klute jaja mogą "zbuczeć" i gnić, a to rodzi warunki chorobotwórcze, które mogą przenieść się na cały nasz nowy chów.

Jak prześwietlać jaja?

Bardzo dobrym wyborem, który wydajnie i tanio pozwoli Ci prześwietlić jaja i skontrolować rozwój zarodka drobiu podczas okresu inkubacyjnego jest diodowy owoskop od Powerlux. Dzięki niemu podejrzymy czy zapewnione są idealne warunki chowu w inkubatorze. Pierwsze prześwietlanie warto przeprowadzić w 8 dobie od inkubacji, kiedy to można już stwierdzić, czy kurczak lub inny drób rozwija się prawidłowo. Powtórne podświetlanie jaja możemy wykonać w 18. Dobie, na końcu procesu inkubacji, gdy przestajemy obracać jaja w inkubatorze i przechodzimy bezpośrednio do klucia pisklaków.

Jak wybrać właściwy inkubator do jaj?


Prawidłowe wykluwanie jaj - co zrobić. Gdy kończy się okres inkubacji?

Gdy przechodzimy do klucia należy przełożyć jaja lęgowe z wylęgarki do drobiu do tacy lęgowej, która pozwala na swobodne przebijanie skorupy jaj przez dzióbki pisklaków. Nie pomagamy im w bezpośrednim wykluciu, ale możemy zwiększyć komfort całego procesu inkubacji i wylęgu, zaopatrując się w powiększone i dedykowane tace na jaja do inkubacji. Są większe, szersze, zapewniają różne odstępy pomiędzy jajkami i pasują do uniwersalnych inkubatorów, co jest niezwykle ważne dla budżetu i elastyczności w przydomowej hodowli zagrodowej.

Po dostosowaniu inkubatora i akcesoriów do klujnika możemy cieszyć się efektywnym lęgiem drobiu. Dzięki naszym radom zapewnisz sobie bardzo wydajny i prawidłowy proces inkubacji. Miłej hodowli!