Wiadomości

  • 20 grudnia 2023
  • wyświetleń: 9592

Grzegorz Gaża "w obronie polskich mediów" i "dostępu do rzetelnych informacji"

We wtorek, 19 grudnia Sejm przyjął uchwałę "w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej". W odpowiedzi politycy PiS, w tym Grzegorz Gaża, stawili się w siedzibie TVP.

Grzegorz Gaża "w obronie polskich mediów"
Grzegorz Gaża "w obronie polskich mediów" · fot. www.facebook.com/GrzegorzGazaPosel


W uchwale czytamy:

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej kierując się stojącym przed konstytucyjnymi organami państwa zadaniem naprawy fundamentów demokratycznego państwa prawnego oraz dobrem obywateli i interesem publicznym,

- uznaje za niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji,
- uznaje, że stan ten jest nieakceptowany przez większość społeczeństwa, czemu obywatele dali wyraz w wyborach 15 października 2023 r.,
- wzywa wszystkie organy państwa Rzeczypospolitej Polskiej do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję, a także w zakresie uzyskiwania i przekazu informacji przez Polską Agencję Prasową,
- w szczególności wzywa Skarb Państwa reprezentowany przez organ właścicielski spółek realizujących misję publiczną radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. do podjęcia niezwłocznie działań naprawczych służących realizacji celów określonych w niniejszej uchwale i zapewnienia należytego funkcjonowania jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej w zgodzie ze standardami państwa prawa w okresie przejściowym - tj. do czasu uchwalenia i wdrożenia stosownych rozwiązań legislacyjnych.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązuje się do niezwłocznego przystąpienia do prac legislacyjnych zapewniających trwałe przywrócenie stanu zgodnego z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej we wskazanych obszarach funkcjonowania państwa.


W głosowaniu wzięło udział 344 na 460 posłów. Za przyjęciem projektu uchwały zagłosowało 244 posłów, przeciw - 84, 16 osób wstrzymało się od głosu.

W odpowiedzi na projekt uchwały posłowie PiS udali się do gmachu telewizji przy ul. Woronicza w Warszawie. Wśród nich był m.in. Grzegorz Gaża, który we wpisach w mediach społecznościowych podkreślił, że "Media publiczne, dziennikarze telewizji publicznej są gwarantem prawdy, niezależności i dostępu do informacji. Jesteśmy na Woronicza w obronie TVP".

W następstwie podjętej uchwały, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołał prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Polskiej Agencji Prasowej oraz rady nadzorcze tych spółek.

Loading...


Loading...


Loading...


Loading...

BM / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.