
Wiadomości
- 18 grudnia 2023
- wyświetleń: 990
Sposoby na walkę z katarem
Materiał powstał we współpracy z Haleon:
Choć katar wydaje się jedynie drobnym, dokuczliwym objawem, to jego wpływ na komfort życia jest znaczący. W takich sytuacjach zbawienny okazuje się każdy dzień, o który możemy przyspieszyć wyleczenie się z kataru. Jak tego dokonać? Poniżej przedstawiamy skuteczne i sprawdzone sposoby.

Skąd się bierze katar?
Katar jest objawem, który często występuje w wyniku infekcji wirusowej, takiej jak przeziębienie lub grypa. Jest to reakcja obronna organizmu na obecność drobnoustrojów lub innych czynników drażniących błonę śluzową nosa.
Proces powstawania kataru jest złożony i obejmuje kilka etapów. Na początku dochodzi do zainfekowania organizmu. W przebiegu zakażenia wirusy atakują błonę śluzową nosa. Replikują się w komórkach nabłonka, co prowadzi do stanu zapalnego. W konsekwencji dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa. To prowadzi do wzmożonego przepływu krwi.
Pod wpływem stanu zapalnego komórki błony śluzowej zaczynają wydzielanie większej ilości śluzu. Ma to na celu usunięcie wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń. W odpowiedzi na infekcję i proces zapalny dochodzi również do obrzęku błony śluzowej nosa. Ogranicza to przepływ powietrza i utrudnia oddychanie.
Warto zwrócić uwagę, że przeziębienie czy grypa nie są jedynymi możliwymi przyczynami kataru. Takie czynniki, jak alergie, zanieczyszczenia powietrza, podrażnienia wywołane dymem tytoniowym czy zmianami temperatury, również mogą powodować podobne objawy. Ważne jest, aby w przypadku uporczywego lub nasilającego się kataru skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Jak walczyć z katarem?
Warto przede wszystkim skupić się na eliminacji przyczyny kataru. Jeżeli zmagasz się z przeziębieniem, grypą czy zapaleniem zatok, koniecznie skontaktuj się z lekarzem rodzinnym. W przypadku podejrzenia alergii udaj się do lekarza alergologa.
Niezależnie od zastosowanej terapii mającej na celu usunięcie przyczyny kataru, możesz równolegle walczyć doraźnie zarówno z tym objawem, jak i towarzyszącymi mu dolegliwościami. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych porad, które pomogą Ci szybciej udrożnić nos i poczuć się lepiej.
1. Nawilżaj
Zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza (np. uruchamiając dyfuzor pary) i często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz. Jeżeli masz taką możliwość, dwa razy dziennie wykonuj inhalacje roztworem soli fizjologicznej. Nawadniaj też swój organizm od środka, spożywając większe niż zwykle ilości wody.
2. Lecz
Aby przyspieszyć powrót do pełnej sprawności i złagodzić dolegliwości związane z katarem, warto stosować wyroby medyczne dostępne bez recepty, które wspierają regenerację śluzówki nosa poprzez jej ochronę, nawilżanie i przyspieszenie odbudowy. Produkt jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Wspomaga udrażnianie nosa poprzez zmniejszenie obrzęku błony śluzowej. Dodatkowo chroni śluzówkę przed wysuszeniem i związanym z nim dyskomfortem. W przypadku kataru spowodowanego alergią stosuj leki przeciwhistaminowe przepisane przez lekarza.
3. Odpoczywaj
Zadbaj o odpowiednią dawkę snu (co najmniej 7-8 godzin na dobę) i unikaj nadmiernie obciążających aktywności w ciągu dnia. Udając się na spoczynek, podłóż pod głowę dodatkową poduszkę lub dwie. Pozwoli to wydzielinie produkowanej w nadmiarze przez Twoje błony śluzowe spływać swobodnie z zatok do gardła. Dzięki temu zminimalizujesz efekt zatkanego nosa i ułatwisz sobie oddychanie w nocy.
4. Wzmacniaj
Jeżeli katar jest u Ciebie spowodowany infekcją, zadbaj o poprawę swojej odporności. Dzięki temu szybciej dojdziesz do zdrowia oraz będziesz rzadziej chorować w przyszłości. Postaw na zbilansowaną dietę, pełną składników odżywczych, w tym witamin. Nie zapominaj również o codziennej aktywności fizycznej, która pomoże Ci wzmocnić kondycję.
5. Zwolnij tempo
Twój organizm w czasie infekcji potrzebuje szczególnie dużo czasu na regenerację. Unikaj przeciążania go dodatkowymi zajęciami czy nadmiernie wytężoną pracą. Jeżeli katarowi towarzyszą inne dolegliwości, możesz poprosić lekarza o zwolnienie chorobowe.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.